علی لاریجانی: «اینکه مجلس "در راس امور است" به این معنا نیست که در همه امور دخالت کند و تصمیم بگیرد!»

Larijani-Ali-Majles

«علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، "امری موقتی" است و جایگزین مجلس نمی‌شود.»
 
آقای لاریجانی گفته است این شورا "به طور موقت برای شرایط خاص فعلی تشکیل شده است."
 
طرح افزایش قیمت بنزین که اعلام ناگهانی آن باعث بروز ناآرامی‌های گسترده در ایران شد، در این شورا به تصویب رسیده بود.
 
حسن روحانی، علی لاریجانی و ابراهیم رئیسی در این شورا عضویت دارند و تشکیل آن به دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران بوده است. این شورا اختیارات نامحدود و بی‌سابقه‌ای دارد.
 
آقای لاریجانی در یک نشست خبری در تهران گفته است این شورا "هرگز نمی‌خواهد جایگزین مجلس شود" اما در عین حال گفته است این که مجلس "در راس امور است" به این معنا نیست که در همه امور دخالت کند و تصمیم بگیرد.
 
رئیس مجلس ایران گفته است بالاترین مقام کشور "رهبری است ایشان هم در همه امور دخالت نمی‌کنند."
 
آقای لاریجانی گفته است "مقید هستیم در این شورا قانونگذاری نشود البته استثنائاتی هم هست." این شورا به جز مساله، بنزین در بحران ارزی ایران هم فعال بود.
 
تصویب این طرح در این شورا با انتقادهایی همراه بوده است. منتقدان می‌گویند این شورا در کار مجلس دخالت کرده است.
 
پس از آن که قیمت بنزین افزایش یافت و ناآرامی‌ها آغاز شد، شماری از نمایندگان مجلس ایران دو طرح دو و سه فوریتی نمایندگان مجلس برای لغو و بازنگری این طرح را ارائه کردند اما پس از حمایت آیت‌الله علی خامنه‌ای از افزایش قیمت بنزین، نمایندگان مجلس این طرح‌ها را پس گرفتند.
 
تصمیم سران سه قوه برای افزایش ناگهانی قیمت بنزین آزاد از لیتری هزار تومان به سه هزار تومان و سهمیه‌بندی بنزین با قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان، باعث اعتراض مردم در‌ بیشتر شهرهای ایران شد.
 
به گفته سازمان عفو بین‌الملل، حداقل ۱۶۱ نفر در جریان تجمعات در شهرهای مختلف ایران کشته شدند. با گذشت دو هفته از اعتراض‌ها در ایران هنوز تعداد افرادی که در جریان اعتراض به افزایش قیمت بنزین بازداشت‌ شدند مشخص نیست.‌
 
منبع خبر:  بی‌‌بی‌سی فارسی