با تانک، نفربر و تیربار مردم ماهشهر را سرکوب کردند

  MAHSHAHR EETERAZATE MARDOMI 98
انقلاب اسلامی در هجرت: در مورد سرکوب مردم معترض در ماهشهر گزارشات مختلفی در شیکه های اجتماعی انتشار یافته است که حاکی از این امرند که  برای سرکوب مردم معترض ماه شهر، تانک و نفربر روانه ی شهر کرده، تکاور پياده کرده و با دوشکا و از هلی کوپتر به سمت مردم تيراندازی کرده اند.
سایت انقلاب اسلامی در هجرت گزارش ذیل را از یک ایمیل ارسالی دریافت کرده است.
 

حوادث آن شهر و حوالی آن مانند چمران (= جراحی) بسیار وحشتناک و خونین بوده است.

 از عصر روز جمعه عده ای از اراذل و اوباش را سپاه در ماهشهر ازاد میگذارد تا برنامه  ایجاد ناآرامی و راه بندان را در شهر اجرا کنند. آنها راه ها را می بندند و جلوی اتوموبیل مردم و سرویس هایی را که به پتروشیمی ها رفت و آمد داشته اند متوقف می کنند و با سرنشینان آنان به تندی و فحاشی صحبت می کنند و تا روز سه شنبه صبح شهر در کنترل آنان بوده است. البته در این مدت عده ای از مردم نیز به آنان ملحق شده بودند. البته مردم می گویند که آنها برایشان ناشناس بوده اند.

روز سه شنبه آن عده به میان نیزارهای اطراف پناه می برند و سپاه با تیربار و تانک در شهر حضور پیدا می کند.

مردم نیز به تماشای صحنه بیرون بوده اند با زن و بچه و اصلا ساکت و بدون هیچ شعار و یا عملی. سپاه با تیربار به دومتری و در جلوی پای مردم تماشاگر رگبار می زند و مردم قدری عقب می روند. سپس از میان نیزارها بسوی آنها تیراندازی می شود.

سپاه نیز نیزارها را به رگبار می بندد و سپس بسوی جمعیت شلیک می کند و مردمی را که از وحشت در حال فرار بوده اند را از پشت همچنان به رگبار می گیرند و بسیاری را می کشند و یا مجروح می کنند. سپس وارد تمام خیابانها و کوچه های شهر می شوند و برای وحشت افکنی بسوی در و دیوار و خانه ها بصورت رگبار شلیک می کنند.

 

همچنین سایت اخبار روز نیز در این باره چنین نوشته است: 
طی روزهای گذشته گزارش ها و خبرهای زیادی در مورد سرکوب وحشیانه و خونین مردم در ماهشهر توسط سپاه پاسداران، از جمله به رگبار بستن معترضان در نیزارهای اطراف این شهر منتشر شده است. هر چند به دلیل آن که مقامات حکومتی هیچ گونه اطلاعات واقعی در اختیار مردم نمی گذارند و رسانه های داخل کشور نیز به تمامی سکوت کرده اند، بسیاری از این گزارش ها قابل تایید و یا تکذیب نیست، آما اکنون مسلم شده است که برای سرکوب مردم معترض ماه شهر، تانک و نفربر روانه ی شهر کرده، تکاور پیاده کرده و با دوشکا و از هلی کوپتر به سمت مردم تیراندازی کرده اند. وقتی فرماندهان سپاه پاسداران می گویند که آن ها درگیر «جنگ جهانی» شده اند، می خواهند این هجوم با تانک و نفربر و تیراندازی با تیربار به سوی مردم را توجیه کنند.
 
گزارش زیر را یک «شاهد عینی» در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است:
 
من اهل ماهشهرم و حتماً میدونید که در اعتراضات اخیر بعد از کرمانشاه، ماهشهر بیشترین تعداد کشته رو داشت. نمیدونم چقدر ماهشهر رو میشناسید. ماهشهر با داشتن بیش از ۲۰ مجتمع پتروشیمی یکی از بزرگترین قطب‌های پتروشیمی ایران و حتی خاورمیانه است و همچنین با داشتن بندر امام خمینی دارای یکی از بزرگترین بنادر تجاری در ایران و همچنین یکی از بزرگترین بنادر صادرات نفت در کشوره (بیشتر نفت ایران و بیشتر محصولات تولیدی پالایشگاه آبادان از ماهشهر و خارک صادر میشه) و جالبتر اینکه ماهشهر بین دو رودخانه زهره و جراحی قرارگرفته و از لحاظ کشاورزی و صیادی هم جایگاه ویژه ای بین بقیه شهرهای خوزستان داره.
بزرگترین مخازن نگهداری و صادرات بنزین گازوئیل و میعانات و غیره با فاصله پنج دقیقه‌ای خونه ی هر کدوم از اهالی ماهشهره. حالا در کنار این شهر که از لحاظ جمعیت در رتبه دوم شهرهای خوزستان بعد از اهواز قرار داره، چند شهرک قرار گرفته که همه کارگر نشین و به شدت فقیر هستن:
شهر چمران (جراحی)، شهرک طالقانی (کوره)، شهرک رجایی (زنجیر)، شهرک مدنی و دهکده گاما. توی این شهرک‌ها به دلیل بیکاری و فقر گسترده انواع بزه رواج داره. درمورد دهکده گاما جالب اینه که در فاصله هزار متری مجتمع‌های پتروشیمی قرار داره اما حتی ساکنینش به حمام ساده دسترسی ندارند.
 
تصویری از اعتراضات در ماهشهر
با گفتن اینا میخوام به اینجا برسم که اهالی ماهشهر و این شهرک ها حتی یک بانک رو آتش نزدند (ماهشهر تنها شهردرگیر در این اعتراضات بود که حتی یک بانک آتش نگرفت)، حتی یک مغازه هم صدمه ندید. تنها کاری که مردم کردند درست کردن راه بندان و بستن جاده های دسترسی به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (مجتمع های پتروشیمی) و بستن راه دسترسی به بندر امام خمینی بود اونم با آتش زدن چند حلقه لاستیک و قرار دادن چند تا سنگ توی جاده و خاموش کردن چند تا کمپرسی و کامیون در جاده. فکر میکنید چه اتفاقی افتاد؟ به دستور استاندار و با مجوز شاک، سپاه خوزستان یه تیپ ویژه تکاور به ماهشهر فرستاد به همراه دو تانک (بله واقعا تانک) و شش نفربر و کلی سلاح سنگین و نیمه سنگین و حتی هلی کوپتر نظامی! به محض ورود به ماهشهر ابتدا توی شهر چمران (جراحی) وارد شدند و مردم رو به گلوله بستن. با کلاشینکف؟ خیر با تیربار دوشکا. دقیقا با تیربار دوشکا. و از هلی‌کوپتر هم توی شهر چمران (جراحی) به مردم عادی تیراندازی کردند. حتی به سمت مردمی که توی خونه بودن و حتی توی راهپیمایی اعتراضی شرکت نکرده بودند. و در همون ساعت اول حدود ۱۷ نفر از جمله دو کودک ۴ و ۸ ساله و یک پیرزن هفتاد و چند ساله با تیر مستقیم برادران پاسدار کشته شدن (آمار بقیه کشته ها به علت فرار جوان‌ها به بیشه‌ها و تیراندازی کور پاسدارها به این بیشه و نیزارها هنوز مشخص نیست).
چند کشته از بین زخمی هایی بودند که بیمارستان شهر به دستور پاسداران از پذیرششون امتناع کرد. عصر همون روز وارد شهرک های رجایی و دهکده گاما و شهرک مدنی شدند و اونجا رو هم از کشتار بی نصیب نگذاشتند.
به علت عشایری بودن بخشی از ساکنین این شهرک ها که از عشایر عرب خوزستان هستند، خیلی‌ها مسلح هستن و سپاه به عمد با این حمام خونی که راه انداخت مردم رو تحریک کرد. درگیری به شهرک طالقانی (کوره) کشیده شد و چون مردم این شهرک به دلیل مسلح بودن، مقابله به مثل کردن، از ساعت شش هفت عصر سه شنبه تا ساعت یک بامداد چهارشنبه حتی یک ثانیه صدای رگبار قطع نشد.
با تانک وارد شهرک شدند اما با مقابله مردمی در این شهرک‌ها، غائله جمع نشد و پاسداران هم کشته و زخمی زیادی داشتن که با وساطت شیوخ و ریش سفیدان و بزرگان منطقه تیراندازی قطع شد و شهرک طالقانی محاصره شد.
تا سه روز بعد از اون از این شهرک‌ها جوان‌ها رو دستگیر می‌کردند. و فعلا غائله ساکت شده ولی نمیشه گفت آرامه.
فاجعه انسانی که اینجا اتفاق افتاد مورد توجه کسی نیست. خیلی‌ها فکر میکنند اینجا بانک آتش زدند، ولی حتی یه عابر بانک توی ماهشهر صدمه ندید. تنها به این دلیل که مردم این شهر پاشون رو روی شاهرگ اقتصادی کشور گذاشتن به این شکل سرکوب شدند. توی هیچ شهر دیگه‌ای نه با تانک وارد شدند و نه کماندو ویژه فرستادن و نه نیروی تکاور با هلی کوپتر پیاده کردن. مردم ایران حق اعتراض ندارند، اما مردم ماهشهر حتی به اندازه بقیه ایرانی‌ها هم اجازه عصیانگری ندارند.
خواهش میکنم واقعیات این شهر رو منعکس کنید.»

در این رابطه