کره شمالی از انجام یک "آزمایش بسیار مهم" خبر داد

Azmayesh Mooshaki-Kore Shomali

«مذاکرات آمریکا و کره شمالی پیرامون مناقشه هسته‌ای این کشور به بن بست رسیده است. کره شمالی پس از شکست مذاکرات هانوی، آزمایش‌های موشکی خود را از سر گرفته است. اکنون از یک "آزمایش بسیار مهم" سخن می‌رود.»
 
یکی از سخنگویان آکادمی دانش‌های دفاعی کره شمالی خبر از انجام آزمایشی داده است که می‌تواند به طور راهبردی بر مواضع کره شمالی به‌ویژه در مذاکرات خود با آمریکا و کره جنوبی تاثیر بگذارد.
 
خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۱۷ آذر (هشتم دسامبر) با انتشار گزارشی از سئول خبر از انجام یک "آزمایش بسیار مهم" توسط کره شمالی داد. خبرگزاری فرانسه به یک خبرگزاری دولتی کره شمالی استناد کرده است.
 
کره شمالی توضیحی پیرامون نوع این آزمایش نداده و تنها گفته است که این آزمایش می‌تواند موقعیت کره شمالی را به طور استراتژیک تغییر دهد.
 
کره شمالی محل انجام این آزمایش را مرکز سوها اعلام کرده است. این کشور مدعی بوده که در فاصله زمانی بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ از این مرکز اقدام به پرتاب موشک‌های حامل ماهواره کرده است.
 
این در حالی است که کارشناسان نظامی بر این باورند که کارکرد این پایگاه آزمایش بر روی موشکهای بالستیک بوده است. جامعه بین‌الملل پرتاب موشک و آزمایشهای موشکی در این مرکز را بارها محکوم کرده بودند.
 
«مذاکرات بی فرجام»
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار سال گذشته خود با مون جه‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرده بود که مرکز سوها را تعطیل خواهد کرد.
 
از سوی دیگر، در مذاکرات میان رهبران کره شمالی و آمریکا نیز بر سر ایجاد منطقه‌ای عاری از جنگ‌افزارهای هسته‌ای توافق حاصل شده بود. توافقی که هیچگاه به طور مشخص اجرایی نشد.
 
شکست مذاکرات دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در هانوی، پایتخت ویتنام که در اواخر ماه فوریه برگزار شده بود، منجر به آن شد که تلاش‌های دیپلماتیک بر سر یافتن راه حلی برای مناقشه هسته‌ای کره شمالی به بن بست کشیده شود.
 
کره شمالی از آمریکا خواسته است پیش از پایان سال جاری در رابطه با مناقشه هسته‌ای این کشور گام‌های معینی بردارد. در همین رابطه، ترامپ با رئیس جمهوری کره جنوبی، تماسی تلفنی داشته است.
 
گفته می‌شود که کره جنوبی از آمریکا خواسته است تا بار دیگر گفتگو و مذاکره با کره شمالی را از سر گیرد. رهبران این دو کشور نسبت به "حساس" بودن أوضاع ابراز نگرانی کرده‌اند.
 
این در حالی است که نماینده کره شمالی در سازمان ملل از پایان موقت گفتگو بر سر ایجاد منطقه عاری از سلاحهای هسته‌ای سخن گفته بود. او تاکید کرده است که کره شمالی در حال حاضر نیازی به مذاکرات طولانی با آمریکا بر سر موارد مورد مناقشه ندارد.
 
نماینده کره شمالی کشورهای اروپایی را متهم به "پارانویا" کرده و از سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه این کشور انتقاد نموده است.
 
کشورهای بلژیک، استونی، فرانسه، آلمان، لهستان و بریتانیا روز چهارشنبه چهارم دسامبر تداوم آزمایشهای موشکی کره شمالی را محکوم کرده و از ادامه سیاستهای تحریمی خود علیه کره شمالی سخن گفته بودند. کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت نگران آن هستند که بن‌بست مذاکرات بر سر مناقشه هسته‌ای کره شمالی، زمینه‌های آزمایش‌ موشکهای دوربرد این کشور را نیز فراهم کند.
 
منبع خبر: دویچه وله فارسی