گزارش عفو بین‌الملل از اعتراضات ایران؛ تایید ۳۰۴ کشته و نگرانی از بازداشت‌های گسترده

koshte shodega98
سازمان حقوق بشری عفو بین الملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره اعتراضات آبان ماه ایران تصویری از برخورد حکومت ایران با معترضان ارائه کرده و از جمله می گوید توانسته مرگ ۳۰۴ نفر را تایید کند.

به گزارش بی بی سی، براساس این گزارش مقام های ایرانی با بازداشت هزاران نفر از جمله خبرنگاران، مدافعان حقوق بشر و دانشجویان درحال سرکوب بی رحمانه معترضان هستند تا مانع بلند شدن صدای کسانی که از خفقان به تنگ آمده اند شوند.

این سازمان می گوید مصاحبه با ده ها نفر در داخل ایران نشان داده که مقام های ایرانی چطور بازداشتی ها را در انزوای کامل از جهان بیرون نگاه داشته اند و آنها را در معرض شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار داده اند.

به گفته این سازمان بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان (۱۵ تا ۱۸ نوامبر) دست کم ۳۰۴ نفر در اعتراضات کشته و هزاران نفر مجروح شدند که ناشی از استفاده نیروهای دولتی از قوه مرگبار بود. آمار قبلی عفو بین الملل از شمار کشته ها که نزدیک به دو هفته پیش ارائه شد ۲۰۸ نفر بود.

مقام های ایرانی تاکنون از اعلام آمار کشته ها خودداری کرده اند.

فیلیپ لوتر مدیر عفو بین الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: "شهادت تکان دهنده شاهدان عینی حاکیست که مقام های ایرانی تقریبا بدون معطلی (با شروع اعتراض ها) شروع به قتل صدها نفر از حاضران در اعتراضات کردند و پس از آن عملیاتی وسیع را برای ایجاد ارعاب و جلوگیری از بلند شدن صداها در مورد آنچه گذشته ترتیب دادند."

براساس این گزارش تصاویر ویدئویی که عفو بین الملل اصالت آنها را تایید کرده و اظهارات شاهدان عینی هم بر آنها صحه می گذارد نشان می دهد که نیروهای امنیتی به روی معترضان غیرمسلح آتش گشودند، به روی کسانی که خطری آنی متوجه کسی نمی کردند.

این گزارش می نویسد بیشتر قربانیانی که عفو بین الملل مرگ آنها را ثبت کرده در اثر اصابت گلوله به سر، قلب، گردن و سایر ارگان های حیاتی کشته شده اند که "به معنی آن است که نیروهای امنیتی به قصد کشت آنها را زده اند."

سازمان ملل گفته اطلاعاتی دارد که نشان می دهد حداقل ۱۲ کودک در میان کشته ها هستند.

عفو بین الملل می گوید اینها شامل محمد داستانخواه ۱۵ ساله است که در شیراز هنگام بازگشت از مدرسه به خانه از ناحیه قلب هدف قرار گرفت و کشته شد و علیرضا نوری ۱۷ ساله که در شهریار در استان تهران کشته شد.

فیلیپ لوتر گفت مقام های ایرانی به جای سرکوب معترضان باید فورا و به طور نامشروط کلیه بازداشتی ها را آزاد کنند.

او خواستار اقدام فوری جامعه بین المللی از جمله از طریق شورای حقوق بشر سازمان ملل شد.

او گفت این شورا باید طی جلسه ای ویژه "دستور تحقیق درباره کشتار غیرقانونی معترضان، موج تکان دهنده بازداشت ها، مفقود شدن افراد و شکنجه بازداشتی ها را با نگاهی به اطمینان از پاسخگو کردن فراهم کند."

موج بازداشت ها
عفو بین الملل اشاره می کند که در روز ۲۷ آبان در سومین روز اعتراض ها، رسانه های دولتی از بازداشت بیش از هزار نفر خبر دادند اما ۹ روز بعد حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که ۷ هزار نفر بازداشت شده اند.

مقام ها هنوز آماری رسمی از شمار دستگیر شدگان در ارتباط با آن اعتراضات ارائه نکرده اند.

چندین منبع مستقلا به عفو بین الملل گفته اند که نیروهای امنیتی هنوز در سراسر کشور مشغول دستگیر کردن مردم در خانه ها و محل کارشان هستند.

به نوشته این گزارش نوجوانانی ۱۵ ساله در میان بازداشتی ها از جمله در زندان فشافویه در استان تهران دیده می شوند، زندانی که به خاطر شکنجه و سایر بدرفتاری ها با زندانیان بدنام است.

براساس این گزارش بازداشتی ها همچنین در پادگان های نظامی و مدارس نگهداری شده اند.

در پی شروع اعتراضات بعد از گران شدن قیمت بنزین از ساعت نخست جمعه ۲۴ آبان، مقام های متعدد از جمله رهبر جمهوری اسلامی و سرپرست قوه قضاییه معترضان را "اشرار" و "آشوب طلب" لقب داده اند و آنها را به قدرت های خارجی گره زده اند. رسانه های دولتی هم خواستار صدور مجازات اعدام برای "رهبران" معترضان شده اند.

عفو بین الملل همچنین به بازداشت خودسرانه خبرنگاران، دانشجویان و مدافعان حقوق بشر از جمله اقلیت ها و فعالان حقوق کارگری اشاره می کند. از جمله به روزنامه نگار محمد مساعد اشاره شد که ۲۳ نوامبر بعد از نوشتن توییتی درباره خاموشی تقریبا کامل اینترنتی بازداشت شد و چندین روز بعد با قرار وثیقه آزاد شد.