آلودگی هوای تهران؛ اسماعیل کهرم :تخلیه شهر در زمان آلودگی امکان پذیر نیست/ باید دعا کنیم باد بیاید

kahrom esmaeilاسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست با اشاره به آلودگی هوای تهران می‌گوید: تخیله شهر در مواقع شدت آلودگی هوا امکان پذیر نیست و در این شرایط همانطور که شهردار عنوان کرد، باید منتظر آمدن باد شویم.

تخلیه شهر تهران در زمان آلودگی هوا امکان پذیر نیست/ شهردار راست می‌گوید، در این مواقع باید دعا کنیم باد بیاید

هوای تهران آلوده‌تر از روزهای قبل است و آلودگی هوا، نفس کشیدن را برای مردم شهر روز به روز و لحظه به لحظه سخت‌تر کرده است. مدارس در چندروز گذشته به طور کلی تعطیل و هوای شهر برای همه گروه‌ها ناسالم اعلام شد و حتی کسانی که دچار بیماری نبودند هم راهی بیمارستان کرد.

رسانه‌ها به نقل از پیروز حناچی شهردار تهران اعلام کردند که او گفته اگر در تهران باران نمی‌آمد شهر باید تخلیه می‌شد؛ مشاور حناچی این سخنان را تکذیب کرد و لحظاتی بعد فیلمی منتشر شد که نشان می‌داد حناچی این اظهارات را مطرح کرده است. فارغ از تکذیب بی‌فایده شهرداری، رویداد۲۴ این موضوع را بررسی کرده که شرایط برای تخلیه یک شهر چگونه است.

تا پیش از این آلودگی هوا در پاکانبارو اندونزی و تگزاس آمریکا باعث شده شهر تخلیه شود. در اندونزی به اجبار، اما در تگزاس نیز به طور داوطلبانه برای کاهش آلودگی هوا شهر تخلیه شد.

 

اسماعیل کهرم بوم‌شناس و فعال محیط زیست ایرانی به رویداد۲۴ می‌گوید: اینکه اعلام شده اگر باران در تهران نمی‌آمد مجبور به تخلیه شهر می‌شدیم، برای ایران حرفی بی‌پایه و اساس است و اصولا اصلا این امر امکانپذیر نیست. وقتی این حرف را می‌گویند تصمیم دارند تا وخامت وضعیت را به مردم اعلام کنند. درحالی که یکشنبه هفته جاری شدیدترین شرایط آلودگی هوا را شاهد بودیم.

او ادامه داد: بهتر است شما این حرف را شعر و شعار تلقی کنید، زیرا امکان اجرایی شدن ندارد و صرفا یک مبالغه است. زمانی که حالت هوا ایستا می‌شود، یعنی هیچ تغییر جوی‌ای در هوا رخ نمی‌دهد؛ در این صورت هوا مانند هوایی می‌شود که در داخل دیگی است که روی آن دم‌کنی قرار داده‌اند. اما بدانید اگر باران در تهران نمی‌آمد، وضعیت خفقان در شهر بسیار بیشتر می‌شد.

 

شهردار درست می‌گوید، چاره ای جز آمدن باد نیست

 

کهرم با اشاره به وارونگی هوا گفت: وارونگی هوا زمانی رخ می‌دهد که دود کارخانه‌ها و اتومبیل‌ها زمانی که به بالا می‌روند و می‌خواهند از فراز شهر تهران عبور کنند، به دلیل وجود لایه‌ای از سرما این اجازه را پیدا نمی‌کند و این هوای آلوده دوباره به شهر برمی‌گردد. یکی از اشکالات وارونگی این است که هرچه زمان بگذرد و آن لایه سرد عبور نکند، این آلودگی شدت بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل شانس آوردیم که باران آمد، زیرا اگر نمی‌آمد، این غلظت بیشتر و نفس تنگی مردم نیز شدیدتر می‌شد.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: شهردار تهران گفت چاره رفع آلودگی آمدن باد است، واقعا هم درست گفت. زمانی که رعایت نمی‌کنیم و در طول سال اقدامات نامناسبی در خصوص هوا و آلودگی انجام می‌دهیم، طبیعی است که در این مواقع به باد متوصل می‌شویم.

 

امکان تخلیه شهر وجود ندارد

 

کهرم با بیان اینکه حتی اگر آلودگی هوا بیش از این بود هم امکان تخلیه شهر وجود نداشت، تصریح کرد: به فرض که بخواهند شهر را تخلیه کنند، این چند میلیون را چگونه می‌خواهند ساماندهی و خارج کنند؟ نهایتا باید شهروندان را حداقل ۵۰ کیلیومتر دورتر از تهران و به سمت لار ببرند، به آن‌جا هم ببرند چگونه می‌خواهند ساماندهی کنند؟ در چادر می‌خواهند سکونت بدهند مردم را؟ کرمانشاه زلزله آمد بعد از دوسال مردم هنوز در چادر زندگی می‌کنند، آنوقت می‌گویند شهر را تخلیه کنیم! این‌ها صرفا مبالغه است و با این حرف می‌خواهند شرایط بحرانی را به مردم نشان دهند. این اتفاق معمولا در هیچ کجای دنیا رخ نمی‌دهد.

منبع: رویداد۲۴