جهانگیری: در تحریم‌ها دوستان ایران هم با آمریکا همراه هستند

Jahangiri Eshagh
معاون اول رئیس جمهوری ایران بار دیگر تاثیرات تحریم‌های بانکی و ممنوعیت فروش نفت را ضربه‌ای سخت بر ایران دانست. او کشورهای چین، روسیه، ترکیه و هند را متهم به تبعیت از فشارهای آمریکا کرد که حاضر نیستند نفت ایران را بخرند.
معاون اول رئیس جمهوری ایران بار دیگر تاثیرات تحریم‌های بانکی و ممنوعیت فروش نفت را ضربه‌ای سخت بر اقتصاد ایران دانست. او کشورهای چین، روسیه، ترکیه و هند را متهم به پیروی از دستورات آمریکا کرد که حاضر نیستند نفت ایران را بخرند.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور که امروز سه‌شنبه ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) در دومین همایش ملی ایثار اجتماعی سخن می‌گفت، با اذعان به اینکه اقتصاد ایران به دلیل تحریم‌های آمریکایی "زمین‌گیر" شده است، دلیل فروش نرفتن نفت ایران در بازارهای منطقه را فشارهای دولت آمریکا معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، جهانگیری به پیروی کشورهای به گفته او "دوست" جمهوری اسلامی‌ از آمریکا اشاره کرد و با نام بردن از آنها گفت که آمریکا‌ حتی به کشورهای دوست مانند چین، روسیه و ترکیه فشارهایی وارد کرده تا از تبادلات تجاری و اقتصادی جدی با جمهوری اسلامی‌ "طفره" و نفت این کشور را خریداری نکنند.
جهانگیری پیش از هم در جمع صاحبان بنگاه‌های اقتصادی تاکید کرده بود که کشورهای همسایه حتی "جرات" خرید نفت از ایران را ندارند.
به گزارش ایسنا، معاون اول رئیس جمهور با نام بردن از هند که پیش از مرحله تحریم‌ها آمریکا، مشتری و خریدار نفت ایران بود، افزود: «من هیچ وقت فکر نمی‌کردم که کشور مستقلی مثل هند نیز حاضر به تبعیت از آمریکا شود و از ایران نفت خریداری نکند.»
صادرات نفت ایران بعد از دور دوم تحریم‌ها از دو سال گذشته، به روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت رسیده است.

"فلانی خبر ندارد، چه خبر است"
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان امروز خود همچنین خطاب به کسانی که او را بی اطلاع از وضعیت اقتصادی کشور می‌دانند و می‌گویند "فلانی خبر ندارد، چه خبر است"، گفت به این افراد باید بگویم اقتصاد ایران در حال فروپاشی بود اما سرپا ایستاد.
وی در همین حال مدعی شد که با وجود تحریم‌های نفتی، تعدادی از مدیران و نیروهای جوان روش‌هایی را طراحی کردند که آمریکا نتواند فروش نفت را به صفر برساند. او به این روش و طرح‌ها اشاره‌ای نکرد.
جهانگیری اما کاهش شدید درآمد حاصل از صادرات نفت در سال‌های ۹۷ و ۹۸ را واقعی دانسته و با تصریح اینکه در این شرایط حتما زندگی و معیشت مردم با مشکل مواجه شده است، تحریم ها را همچنان پابرجا دانست تا زمانی که جمهوری اسلامی به میز مذاکرات بازگردد.

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی مخالف مذاکره با دولت آمریکا هستند.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح اینکه اقتصاد ایران امروز در بدترین شرایط تحریمی‌قرار دارد، حجم مبادلات تجاری این کشور را بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار عنوان کرد ولی یادآور شد "همه گلوگاه‌های اقتصادی" جمهوری اسلامی مسدود شده است.
با کاهش شدید درآمدهای دولت از فروش نفت و صادرات پتروشیمی، دولت برای تامین منابع درآمدی خود در لایحه بودجه ۱۳۹۹، روی افزایش درآمدهای مالیاتی و گمرکی حساب ویژه باز کرده است؛ افزایش‌هایی که پیش‌درآمد آن در بنزین خودنمایی کرد و منجر به اعتراض‌های آبان شد.
به تازگی علی ربیعی، سخنگوی دولت در روزنامه ایران، وابسته به دولت نوشت: «ما اشتباه کردیم و باید واقعیت‌های تحریم را به مردم می‌گفتیم». او همچنین نوشت مسئولان جمهوری اسلامی باید به این سؤال که «برای چی تحریم می‌شیم» و تحریم چیست، پاسخ دهند.

منبع: دویچه وله

 


در این رابطه