آمریکا گفتگوی تلفنی آبه و ترامپ در پی دیدار روحانی از ژاپن را تائید کرد

Tramp-Shizo Abee

«سخنگوی کاخ سفید آمریکا تائید کرده‌است که رئیس‌جمهوری آن کشور، و نخست‌وزیر ژاپن، در مورد ایران، کره شمالی و مسائل دیگر گفتگو کرده‌اند.»
 
این گفتگوی تلفنی اندکی پس از بازگشت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از سفر به ژاپن، دیدارها و گفتگوهای او با شینزو آبه، نخست‌وزیر، انجام گرفته‌است.
 
جود دیر، سخنگوی کاخ سفید، اما جزئیاتی از گفتگوی رد و بدل شده بین آقای ترامپ و آقای آبه ارائه نکرده‌است.
 
پیش‌تر خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داده بود که یکی از موضوعات مطرح‌شده در این تماس مذاکرات نخست‌وزیر ژاپن با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بوده است.
 
در حالی که مکالمه تلفنی میان سران آمریکا و ژاپن حدود یک ساعت و ربع بطول انجامیده، هنوز هیچ جزئیاتی درباره محتوای آن درباره ایران اعلام نشده است.
 
شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، پیش از این سفر گفته بود که کشورش قصد دارد در حل بن‌بست هسته‌ای بین تهران و واشینگتن نقش فعال‌تری ایفا کند.
 
خبرگزاری کیودو نیز روز ۱۶ آذر از موافقت ایالات متحده با طرح ژاپن برای میزبانی حسن روحانی و مذاکره درباره برنامه هسته‌ای تهران خبر داده بود.
 
بر اساس این گزارش، واشینگتن در عین حال از توکیو خواسته که ایالات متحده را در جریان نتایج دیدار روحانی و شینزو آبه قرار دهد.
 
با این حال سخنگوی دولت و معاون وزیر خارجه ایران، گفته بودند که این سفر «ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد» و تهران فقط «ابتکار عمل‌های» مقامات ژاپنی را بررسی خواهد کرد.
 
نخست‌وزیر ژاپن که با دونالد ترامپ مناسبات گرمی دارد خرداد امسال با هدف میانجیگری بین ایران و آمریکا به تهران سفر کرد ولی تلاش او به نتیجه نرسید.
 
روز شنبه همچنین رئیس جمهوری ایران بدون اشاره به جزئیات، از رایزنی‌ها درباره پیشنهادهای‌ دو طرف برای نقض تحریم‌های آمریکا خبر داد.
 
رئيس‌جمهور ایران می‌گوید پولهای مربوط به فروش نفت ایران در بانک ژاپن بلوکه شده و باید آزاد شود
 
ژاپن پیش از اعمال تحریم‌های آمریکا، چهارمین مشتری عمده آسیایی نفت ایران بود و روزانه ۱۷۲ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد که این رقم تقریباً معادل ۵.۳ درصد از کل واردات نفت ژاپن است.
 
این کشور پس از اعمال تحریم‌ها موفق شد یک دوره معافیت شش ماهه از دولت آمریکا دریافت کند ولی با پایان یافتن این معافیت، صادرات نفت ایران به ژاپن متوقف شد.
منبع خبر: رادیو فردا