ایران همچنان در فهرست کشورهای ناقض آزادی مذهبی منتشره از سوی آمریکا

USA-Eelamie

«فهرست سالیانه وزارت خارجه آمریکا از کشورهایی که "نگرانی خاص در زمینه آزادی مذاهب" در آنها وجود دارد، امسال شامل ۹ کشور ایران، عربستان سعودی، میانمار، چین، اریتره، کره شمالی، پاکستان، تاجیکستان و ترکمنستان می‌شود.»
 
وزارت خارجه آمریکا، سودان را از فهرست کشورهایی که ناقض آزادی مذاهب هستند، حذف کرده است. این فهرست شامل 9 کشور می‌شود که ایران از جمله این کشورهاست.
 
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای آزادی مذهبی را اولویت دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواند.
 
آمریکا همواره از ایران به عنوان یکی از کشورهای نقض کننده آزادی مذهبی نام برده و به فشارهایی که اقلیت‌های دینی از جمله بهائیان و سایر ادیان متحمل می‌شوند، اشاره کرده است.
 
سودان تنها کشوری است که از این فهرست حذف شده است. گفته شده این اقدام آمریکا نشانه ای از حمایت این کشور از دولت انتقالی جدید در سودان است.
 
آمریکا پاکستان را در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) پس از سالها نگرانی نسبت به نحوه برخورد با اقلیتهای دینی از طریق اعمال قوانین مرتبط با کفرگویی که حتی می تواند مجازات اعدام به همراه داشته باشد، به این فهرست اضافه کرد.
 
همچنین در این لیست چین قرار دارد که بنا به گفته گروههای حقوق بشری و مقامات آمریکا حداقل یک میلیون مسلمان اویغور و سایر مسلمانان در این کشور زندگی می‌کنند.
 
عربستان سعودی از جمله متحدان آمریکا هم به خاطر تحمیل مدارس مذهبی با مقررات سخت از دیگر کشورهای این فهرست است.
 
وزارت خارجه آمریکا همچنین کشورهای کوبا، نیکاراگوئه و نیجریه را در فهرست کشورهایی قرار داده که وضعیت آزادی های مذهبی در آنها در حال بررسی است و چنانچه پیشرفتی درسوابق آنها صورت نگیردد، احتمال در فهرست ناقضان آزادی مذهبی قرار خواهند گرفت.
منبع خبر: بی‌بی‌سی فارسی