مرکز آمار تورم آذرماه را ۴۰ درصد اعلام کرد

Tavarom-Gheymat

«مرکز آمار ایران می‌گوید تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه (تورم سالانه) به ۴۰ درصد رسیده‌است. آبان ماه این رقم ۴۱٫۱ درصد بود. افزایش قیمت اقلام خوراکی ۵۵٫۷ درصد و تورم در بخشها دیگر، به‌ویژه مسکن و خدمات کمتر است. تورم نقطه به نقطه (افزایش قیمتها در آذرماه نسبت به آذرماه پارسال) نیز ۲۷٫۸ درصد اعلام شده است.»
 
در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به آبان ماه مربوط به گروه سبزیجات، میوه و خشکبار است
 
در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه حمل ونقل شخصی (بنزین، انواع خودرو سواری) و گروه پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به آبان داشته است
 
مرکز آمار می‌گوید افزایش قیمت‌ها در آذرماه نسبت به آبان ماه سال جاری نیز تنها ۳٫۲ درصد بوده‌است. این در حالی است که آبان ماه سال جاری دولت قیمت بنزین آزاد را سه برابر کرد و انتظار می‌رفت افزایش قیمت‌ها در آذرماه نسبت به آبان بالاتر از این رقم باشد.
مرکز آمار ایران در حالی نرخ تورم آذر ماه را منتشر کرده که عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی پیشتر گفته بود:"تاثیر افزایش قیمت بنزین در تورم ۴ درصد در سال است."
 
مرکز پژوهشهای مجلس قبل از افزایش قیمت بنزین در گزارشی گفته بود که با افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین قیمت کالاها ۲/۶ درصد افزایش خواهد یافت.
 
در همین زمینه به تازگی فرامرز توفیقی، رئیس کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار، اعلام کرد افزایش قیمت بنزین تأثیری ۱۲ تا ۱۸٫۳ درصدی بر افزایش قیمت کالاها و خدمات داشته است.
 
اما در ارقامی که مرکز آمار از جزئیات تورم ماهانه منتشر کرده، می‌گوید تنها افزایش قیمت در سبزیجات ۳۲٫۳ درصد و در حمل و نقل ۱۴٫۷ درصد بوده و در دیگر اقلام و خدمات جزئی است و حتی قیمت برخی کالاها مانند گوشت قرمز در آذرماه نسبت به آبان ماه کاهش نیز داشته است.
 
آمارهای رسمی ایران همواره با تردیدهای جدی کارشناسان همراه بوده است.
 
منبع خبر: رادیو فردا