طرح استیضاح وزیر کشور «به دلیل مخالفت» خامنه‌ای اعلام وصول نشد

Majles-Iran

آقای مطهری روز سه‌شنبه، سوم دی‌ماه، با اعلام این خبر به خبرگزاری ایلنا گفت: «هیئت رئیسه می‌گوید مقام رهبری با استیضاح مخالف‌اند، لذا آن را اعلام وصول نمی‌کنیم.»

علی مطهری یک هفته پیش، ۲۵ آذر، نیز گفته بود که استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در صورت مخالفت نکردن رهبر جمهوری اسلامی اجرا خواهد شد.

آقای مطهری با بیان این‌ که «خدمات ایشان در جای خود محفوظ و قابل تقدیر است» اضافه کرد که با این حال «نمی‌توان از این خطای بزرگ او گذشت».

 

این در حالی است که در پی سرکوب اعتراضات آبان زیر نظر شورای امنیت کشور که به کشته شدن دست‌کم چند صد نفر از معترضان انجامید، عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس این شورا، در مراسمی که روز ۲۶ آذر برگزار شد، نشان «مدیریت جهادی» را دریافت کرد.

وزیر کشور دولت روحانی طی سال‌های گذشته از چهره‌های حاشیه‌ساز بود. او با سابقه‌ای اصولگرایانه وارد دولت روحانی شد و انتصاب و عملکردش همواره مورد انتقاد بود.

 

علی مطهری با بیان این‌ که در حوادث اخیر «متهم ردیف اول رئیس‌جمهور است ولی استیضاح او در شرایط موجود به صلاح نیست»، درباره نقش عبدالرضا رحمانی فضلی درباره شیوه اجرای افزایش قیمت بنزین گفت وزیر کشور به خاطر «فراهم نکردن مقدمات و تمهیدات لازم برای اجرای این تصمیم، زمینه خسارات مالی و تلفات جانی قابل توجه را ایجاد کرده و به نظام جمهوری اسلامی ضربه وارد کرده است».

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، پیش از این گفته بود که تمام مراحل اجرایی طرح گران‌ کردن بنزین به شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور واگذار شده بود.

 

شورای امنیت کشور یکی از نهادهای زیرمجموعه شورای عالی امنیت ملی ایران است و در مقابله با چنین رویدادهایی، مسئولیت و اختیارات دارد.

به گفته آقای مطهری، طرح استیضاح وزیر کشور اکنون ۲۰ امضا دارد، در حالی که برای اعلام وصول شدن طرح استیضاح، امضای ۱۰ نماینده کافی است.

 

وی پیش از این از فشار بر امضاکنندگان طرح «از جا‌های مختلف» از جمله از طرف برخی استانداران خبر داده و حتی تهدید کرده بود که اگر این استانداران به این کار خود ادامه دهند، اسامی‌شان را اعلام خواهد کرد.

علی مطهری دلیل «احتمالی» مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با استیضاح را در پیش بودن انتخابات مجلس عنوان کرده و از موکول شدن استیضاح به بعد از انتخابات خبر داده است.

 

اما این گمانه‌ای است که آقای مطهری مطرح کرده و تاکنون هیچ گزارشی منتشر نشده است که نشان دهد رهبر جمهوری اسلامی تنها به دلیل انتخابات با استیضاح مخالف است.

منابع: خبرگزاری ایلنا، رادیوفردا/ ر. ش./ ف. دو.