دومین روز تجمع اعتراضی در مقابل سفارت آمریکا در بغداد؛ پرتاب گاز اشک آور از سوی سربازان آمریکایی

baghdad us embassyسربازان آمریکایی روز چهارشنبه، ۱۱ دی، برای پراکنده کردن معترضان طرفدار ایران که برای دومین روز در مقابل مجتمع سفارتخانه آمریکا در بغداد تجمع کرده‌اند گاز اشک‌آور پرتاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ده‌ها نفر از شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی و حامیان آنها مقابل دروازه‌های سفارتخانه آمریکا در بغداد چادر زده و از شب گذشته در این محل مانده‌اند.

به نوشته آسوشیتدپرس، تفنگداران دریایی ایالات متحده که از سفارت محافظت می‌کنند، روز چهارشنبه، با ورود جمعیت بیشتری از معترضان به اطراف سفارت، به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند.

بنا بر این گزارش، این اقدام پس از آن صورت گرفت که معترضان در پشت بام قسمت پذیرش سفارتخانه آتش روشن کردند و دود از ساختمان بلند شد.

خبرگزاری فرانسه هم نوشت که پرتاب گاز اشک‌آور زمانی انجام شد که تظاهرکنندگان در حال نزدیک شدن به دیواری بودند که پیرامون بخش بزرگی از ساختمان سفارت قرار دارد.

در روزهای اخیر، در پی حمله مرگبار به محل حضور نیروهای آمریکایی در عراق، حمله تلافی‌جویانه ایالات متحده به نیروهای متحد ایران و هجوم به سفارت آمریکا در بغداد، تنش‌ها بین تهران و واشینگتن دوباره فزونی گرفته است.

حمله به سفارت آمریکا در بغداد در پی حملات هوایی این کشور به مواضع کتائب (گردان‌های) حزب‌الله انجام شد. حملات آمریکا به دنبال کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی در شهر کرکوک انجام شده بود.

در پی این تحولات، روز سه‌شنبه هزاران نفر که پرچم‌های نیروهای حشد الشعبی، نیروهای بسیج مردمی، را در دست داشتند، به ساختمان سفارت یورش بردند.

شبکه «سی‌ان‌ان» نوشت که تظاهرکنندگان اکثراً اعضای شبه نظامیان مورد حمایت ایران هستند که توانسته‌اند به راحتی وارد «منطقه سبز» بغداد بشوند.

تقویت نیروی نظامی آمریکا برای حفاظت از سفارت در بغداد:

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز می‌نویسد که نیروهای امنیتی عراق «هیچ تلاشی» برای متوقف کردن معترضانی که روز سه‌شنبه به سمت سفارت آمریکا می‌رفتند نکردند و روز چهارشنبه نیز با ازسرگیری اعتراضات شبه‌نظامیان و ایجاد حرق توسط آنها در سفارتخانه آمریکا، «مداخله‌ای نکردند.»

در پی حمله روز سه‌شنبه به سفارتخانه، وزارت امور خارجه آمریکا خبر داد که کلیه پرسنل سفارت آمریکا در عراق در سلامت کامل بسر می‌برند و برنامه‌ای برای تخلیه آنها ندارد.

با این حال، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده نیروهای بیشتری برای محافظت از سفارت خود در بغداد مستقر خواهد کرد.

شلیک منور از سوی بالگردهای آپاچی آمریکا در اطراف سفارت در بغداد:

در همین حال، یک سخنگوی نظامی ائتلاف بین‌المللی ضد گروه حکومت اسلامی، داعش، تصاویری از بالگرد آپاچی بر فراز سفارت ایالات متحده در بغداد منتشر کرده‌است که مُنَور شلیک می‌کنند.

منبع: رادیو فردا