حشدالشعبی از هواداران خود خواست از سفارت آمریکا دور شوند

hash-dol-shabee
روز چهارشنبه، ۱۱ دی، خبر رسید که سربازان آمریکایی برای پراکنده کردن معترضان طرفدار ایران که برای دومین روز در مقابل مجتمع سفارتخانه آمریکا در بغداد تجمع کرده‌اند گاز اشک‌آور پرتاب کرده است.
ساعاتی بعد از آن، گروه‌های شبه‌نظامی عراقی با انتشار بیانیه‌ای از هواداران خود خواستند تا از پیرامون سفارت آمریکا در بغداد عقب‌نشینی کنند.
هنوز معلوم نیست که انتشار این بیانیه به راستی به تغییر وضعیت در محوطه سفارتخانه آمریکا بینجامد.
به نوشته خبرگزاری رویترز، گروه حشدالشعبی (بسیج مردمی)، در این بیانیه نوشته است که این تصمیم در پاسخ به درخواست دولت عراق برای متفرق شدن معترضان گرفته شده است.
در این بیانیه خطاب به معترضان آمده است که «پیام خود را رساندید» و از آنها خواسته شده تا پس از متفرق شدن از منطقه سفارتخانه، در بیرون از «منطقه سبز»‌ بغداد گرد هم بیایند.

در همین حال یکی از فرماندهان ارشد کتائب حزب‌الله، گروهی که افرادش در حمله اخیر آمریکا کشته شده، به خبرگزاری فرانسه گفته است که افراد کتائب در محوطه سفارت «خواهند ماند.»
کتائب (گردان‌های) حزب‌الله که از سال ۲۰۰۳ شکل گرفته و از سوی ایران تأمین مالی می‌شود از گروه‌های اصلی حشدالشعبی عراق است.
در حمله اخیر آمریکا به گروه کتائب حزب‌الله دست‌کم ۲۵ شبه‌نظامی شیعه کشته و ۵۵ نفر نیز زخمی شدند.
در همین حال، در حالی که به نوشته رویترز، شاهدان عینی می‌گویند هنوز نشانه‌هایی از عقب‌نشینی معترضان از اطراف سفارتخانه آمریکا در بغداد دیده نمی‌شود، خبرگزاری آلمان از «آغاز عقب‌نشینی معترضان» از پیرامون سفارتخانه خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ده‌ها نفر از شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی و حامیان آنها مقابل دروازه‌های سفارتخانه آمریکا در بغداد چادر زده و از شب گذشته در این محل مانده‌اند.
به نوشته این خبرگزاری، تفنگداران دریایی ایالات متحده که از سفارت محافظت می‌کنند، روز چهارشنبه، با ورود جمعیت بیشتری از معترضان به اطراف سفارت، به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند.
بنا بر این گزارش، این اقدام پس از آن صورت گرفت که معترضان در پشت بام قسمت پذیرش سفارتخانه آتش روشن کردند و دود از ساختمان بلند شد.
خبرگزاری فرانسه هم نوشت پرتاب گاز اشک‌آور زمانی انجام شد که تظاهرکنندگان در حال نزدیک شدن به دیواری بودند که پیرامون بخش بزرگی از ساختمان سفارت قرار دارد.
خبر انتشار بیانیه حشدالشعبی مبنی بر عقب‌نشینی از محوطه سفارت پس از آن منتشر می‌شود که دونالد ترامپ در یکی از پیام‌های توئیتری تازه خود نوشت: «ایران به طور کامل مسئولیت جان‌های از دست رفته یا خسارات وارده به هر یک از ساختمان‌های ما را به عهده خواهد داشت. آنها بهای سنگینی خواهند پرداخت. این هشدار نیست؛ تهدید است».

در روزهای اخیر، در پی حمله مرگبار به محل حضور نیروهای آمریکایی در عراق، حمله تلافی‌جویانه ایالات متحده به نیروهای متحد ایران و هجوم به سفارت آمریکا در بغداد، تنش‌ها بین تهران و واشینگتن دوباره فزونی گرفته است.
حمله به سفارت آمریکا در بغداد در پی حملات هوایی این کشور به مواضع کتائب (گردان‌های) حزب‌الله انجام شد. حملات آمریکا به دنبال کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی در شهر کرکوک انجام شده بود.
در پی این تحولات، روز سه‌شنبه هزاران نفر که پرچم‌های نیروهای حشد الشعبی، نیروهای بسیج مردمی، را در دست داشتند، به ساختمان سفارت یورش بردند.
شبکه «سی‌ان‌ان» نوشت که تظاهرکنندگان اکثراً اعضای شبه نظامیان مورد حمایت ایران هستند که توانسته‌اند به راحتی وارد «منطقه سبز» بغداد بشوند.​
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز می‌نویسد که نیروهای امنیتی عراق «هیچ تلاشی» برای متوقف کردن معترضانی که روز سه‌شنبه به سمت سفارت آمریکا می‌رفتند نکردند و روز چهارشنبه نیز با ازسرگیری اعتراضات شبه‌نظامیان و ایجاد حریق توسط آنها در سفارتخانه آمریکا، «مداخله‌ای نکردند.»

در پی حمله روز سه‌شنبه به سفارتخانه، وزارت امور خارجه آمریکا خبر داد که کلیه پرسنل سفارت آمریکا در عراق در سلامت کامل بسر می‌برند و برنامه‌ای برای تخلیه آنها ندارد.
با این حال، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده نیروهای بیشتری برای محافظت از سفارت خود در بغداد مستقر خواهد کرد.
بنا بر گزارش‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا با اظهار این‌که ایران را مسئول حمله به سفارت ایالات متحده در عراق می‌داند دستور اعزام حدود ۷۵۰ سرباز آمریکایی به خاورمیانه را داده است و قرار است حدود سه هزار نظامی دیگر نیز آماده اعزام احتمالی به منطقه طی چند روز آینده شوند.

نیروهای تقویتی، متشکل از تفنگداران دریایی ایالات متحده، از کویت به بغداد اعزام شده‌اند.
مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، سه‌شنبه شب خبر داد که «در واکنش به حوادث اخیر» در عراق و بنا بر دستورهای ترامپ، او مجوز اعزام فوری یک گردان پیاده‌نظام از لشکر ۸۲ هوایی ارتش در فورت برگ کارولینای شمالی را صادر کرده است. وی مقصد این سربازان را مشخص نکرد، اما یک مقام آمریکایی آشنا با موضوع گفت که آنها به کویت خواهند رفت.
روز سه‌شنبه، یک سخنگوی نظامی ائتلاف بین‌المللی ضد گروه حکومت اسلامی، داعش، تصاویری از بالگرد آمریکایی آپاچی بر فراز سفارت ایالات متحده در بغداد منتشر کرد که مُنَور شلیک می‌کنند.

منبع: رادیو فردا