سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: رهبران ایران سیاست آمریکا و صبر استراتژیک ترامپ را با ضعف اشتباه نگیرند

ortagus morganمورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هشدار داد که رهبران ایران نباید سیاست آمریکا در مورد کشورشان را نشانه ضعف بدانند. مقامات آمریکایی "تروریست های" وابسته به ایران را مسئول حمله به سفارت خود در بغداد دانسته اند.

خانم اورتاگوس در اظهار نظر پیرامون حمله روز سه شنبه به سفارت ایالات متحده در بغداد، گفت که سازمان دهندگان این حمله "تروریست هایی بودند که توسط رژیم ایران سازمان یافته، آموزش دیده و تجهیز شده اند."

روز سه شنبه، چند هزار نفر که به گفته رسانه های خبری شامل نفرات گروه های شبه نظامی موسوم به حشد الشعبی و افراد دیگر بودند، در اعتراض به حمله هوایی ایالات متحده به مراکز گروه شبه نظامی کتائب حزب الله در عراق در برابر سفارت آمریکا تجمع کردند. سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد واقع شده و از این منطقه به شدت محافظت می شود. تجمع کنندگان سپس به ساختمان سفارت حمله کردند اما ساعاتی بعد، گزارش شد که اکثر آنان از منطقه خارج شده اند.

مقامات آمریکایی از جمله رئیس جمهوری آن کشور در مورد آسیب به کارکنان سفارت هشدار داده و با اعزام نفرات بیشتری از واحد تفنگداران دریایی برای حفاظت از این محل، ایران را مسئول این حمله دانسته بودند. و به حکومت آن کشور هشدار دادند.

خانم اورتاگوس گفته است: "ما بارها و بارها به رژیم ایران گوشزد کرده ایم که صبر استراتژیک پرزیدنت ترامپ را با ضعف اشتباه نگیرند." در این مورد که آیا "ممکن است تحریکات ایران" واکنش تندتر ایالات متحده مانند حملات هوایی را در پی داشته باشد، خانم اورتاگوس گفت: "فکر می کنیم که سیاست ما در مورد ایران قوی تر از هر زمان دیگری عمل کرده است." وی افزود: "پول ایران تمام شده است."

در مورد واکنش به حمله به سفارت آمریکا در بغداد، وی اظهار داشت که ایالات متحده "در پی جنگ دیگری در خاورمیانه نیست؛ دلیل حضور ما در منطقه، جنگ نیست." سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرد که "ما رژیم ایران را پاسخگو م می دانیم و از خودمان هم دفاع می کنیم." وی گفت که اطمینان کامل دارد که سفارت در امنیت کامل است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران هم با اعلام اینکه حمله به سفارت آن کشور در بغداد "توسط رژیم ایران سازماندهی شده بود" گفت که این تاکتیک آنهاست."

اقای هوک با اشاره به تصرف سفارت آمریکا در ایران، گفت: "آنها چهل سال پیش به سفارت ما حمله کردند و حالا هم این گروه های تروریستی را هدایت می کنند." وی گفت: "مردم عراق خواستار خروج ایران از کشورشان هستند."

روز گذشته، وزیر خارجه آمریکا با انتشار تصاویری از چند تن از رهبران گروه های مخالف آمریکا در عراق در برابر سفارت آمریکا در بغداد، گفت که این حمله توسط تروریست ها سازماندهی شده بود. آمریکا این افراد را در فهرست "تروریست ها" قرار داده است.

تجمع اعتراضی در برابر سفارت آمریکا در بغداد در حالی صورت گرفت که تجمع اعتراضی علیه فساد و عدم کارآیی حکومت عراق در بغداد و شمار دیگری از شهرهای این کشور که هفته ها پیش آغاز شد همچنان ادامه داشته است. تظاهرکنندگان در برخی از شعارهای خود، دولت عراق را به ارتباط با ایران متهم کرده و خواستار قطع این ارتباط شده اند.

در هفته های گذشته، تلاش معترضان برای ورود به منطقه سبز با مقاومت شدید نیروهای امنیتی مواجه شده و ناکام ماند.

منبع: بی بی سی


در این رابطه