در پی حمله به سفارت آمریکا در بغداد مایک پومپئو سفر خود به چند کشور از جمله اوکراین را به تعویق انداخت

pompeo mikeوزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده که دیدار پومپئو و رئیس جمهوری اوکراین در آینده نزدیک انجام می‌شود.

به دنبال بالا گرفتن تنش‌ها در عراق و حمله شیعیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به سفارت آمریکا در بغداد، چند سفر خارجی مایک پومپئو که برای هفته جاری برنامه‌ریزی شده بود به تعویق افتاد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، مورگن اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه اول ژانویه/ ۱۱ دی) در بیانیه‌ای اعلام کرد مایک پومپئو روز جمعه به اوکراین سفر نمی‌کند و برای زیر نظر داشتن تحولات عراق در واشنگتن می‌ماند.

روز سه‌شنبه گروهی از هواداران گروه شبه‌نظامیان "کتائب حزب‌الله" که از شیعیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به شمار می‌روند به ساختمان سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند و پس از دخالت نیروهای امنیتی و نگهبانان سفارت متفرق شدند.

آمریکا روز یکشنبه به تلافی حمله به پایگاهی در کرکوک که در جریان آن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی کشته شده بود به سه پایگاه گردان‌های کتائب حزب‌الله در عراق و دو پایگاه آنها در سوریه حمله کرد. در این حمله‌ها ۲۵ نفر از جمله چهار فرمانده ارشد این گروه کشته و بیش از ۵۵ نفر زخمی شدند.

مطابق گزارش‌ها نیروها و هواداران شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله تا بعد از ظهر چهارشنبه تقریبا به طور کامل محوطه اطراف سفارت آمریکا در بغداد را ترک کردند. با این همه تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان سفارت شدت گرفته و وزیر خارجه ایالات متحده برای رسیدگی و تحت نظر داشتن تحولات عراق سفرهای خارجی خود را لغو کرده است.

 

به تعویق افتادن دیدار با زلنسکی

 

مطابق برنامه‌های قبلی قرار بود وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در سفر به اوکراین با مقام‌های ارشد این کشور از حمله رئیس جمهوری ولودومیر زلنسکی دیدار و گفت‌وگو کند.

سفر مایک پومپئو نخستین دیدار یک مقام ارشد دولت آمریکا از کی‌یف پس از بالا گرفتن ماجرای اوکراین محسوب می‌شد. رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ متهم شده که برای واداشتن همتای اوکراینی خود برای تحقیق درباره جو بایدن، رقیب احتمالی‌اش در رقابت‌های انتخاباتی، زلنسکی را تحت فشار قرار داده است. این ماجرا به رای‌گیری درباره استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان منجر شد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده قرار بود مایک پومپئو پس از دیدار از کی‌یف به کشورهای قزاقستان، ازبکستان، بلاروس و قبرس سفر کند که این برنامه‌ها نیز به آینده نزدیک موکول شده است.

 

هشدار به جمهوری اسلامی

 

بنابر این گزارش مایک پومپئو در یک تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق که به طور موقت سرپرستی نخست‌وزیری را بر عهده دارد، حمله به سفارت آمریکا در بغداد را به عنوان یک "اقدام تروریستی با حمایت ایران" به شدت محکوم کرده است.

دونالد ترامپ نیز جمهوری اسلامی را مسئول سازماندهی حمله به سفارت آمریکا در بغداد خوانده و به ایران هشدار داده که با قدرت به هر حمله‌ای پاسخ خواهد داد.

یک روز پس از بمباران مواضع "کتائب حزب‌الله"، سپاه پاسداران در بیانیه‌ای حمله به این گروه را یک "اقدام تجاوزگرانه و جنایتکارانه" خواند و تاکید کرد که شبه‌نظامیان حشد الشعبی "حق انتقام و پاسخگویی" به حمله‌های آمریکا را برای خود "محفوظ و مسلم" می‌دانند.

حشد الشعبی، مجموعه‌ای از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی است که مطابق الگوی نیروهای بسیج توسط واحد برون مرزی سپاه پاسداران تشکیل و آموزش داده شده‌اند. کتائب حزب‌الله بخشی از این مجموعه به شمار می‌رود.

منبع: دویچه وله


در این رابطه