اخبار مختلف در باره کرونا در ایران و جهان

krona-5محمد میرمحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اثر کرونا درگذشت 

 
سید محمد میرمحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بامداد دوشنبه ۱۲ اسفند در بیمارستان مسیح دانشوری تهران درگذشت. به نوشته يورونيوز، برخی رسانه‌های ایران علت فوت این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را ابتلا به کرونا ذکر کرده‌اند. او در زمان فوت ۷۱ ساله بود. مادر میرمحمدی نیز که خواهر آخوند سید موسی شبیری زنجانی بود، روز هشتم اسفند به علت همین بیماری جان خود را از دست داده بود. خود آخوند شبیری زنجانی نیز که عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از مراجع تقلید شیعیان قرنطینه شده است. خبر ابتلای این آخوندک تأیید نشده اما به نوشته برخی رسانه‌های ایران، در پی فوت سید مجتبی فاضلی، مسئول اجرایی و مالی دفتر شبیری زنجانی بر اثر بیماری کرونا، کلیه اعضاء دفتر و بستگان وى تحت قرنطینه قرار گرفته‌اند تا مورد معاینه و در صورت لزوم آزمایش قرار بگیرند.

 

+++++

 

دومین شهروند در آمریکا به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت 

مقام‌های بهداشتی در ایالت واشینگتن از دومین مورد درگذشت ناشی از ابتلا به ویروس کرونای جدید در آمریکا خبر دادند. آن‌طور که اعلام شده این شهروند ۷۰ سال داشت و ساکن آسایشگاهی در نزدیکی سیاتل بود. واشینگتن در حال حاضر ۱۲ مورد از ابتلا به کووید-۱۹ را تائید کرده است. در سراسر آمریکا بیش از ۷۰ مورد از ابتلا به این ویروس تائید شده است. نخستین مورد تائیدشده ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا مربوط به ایالت واشینگتن می‌شود و پیش از ابتلا به بیماری به چین سفر کرده بود. نخستین مورد درگذشت ناشی از ابتلا به کرونا در ایالات متحده نیز مربوط به واشینگتن می‌شود که در روز دهم اسفند اعلام شد. اما آن‌طور که اسوشیتدپرس می‌گوید برخی موارد تشخیص داده‌شده، رابطه مستقیم یا شناخته‌شده‌ای با مسافران به مناطق پرخطر ندارند. در نتیجه شماری از پژوهشگران این احتمال را مطرح کرده‌اند که طی هفته‌های گذشته در برخی موارد یا مناطق، انتقال ویروس کرونا بدون آن‌که شکی برانگیخته باشد صورت گرفته است.

 

+++++

 

اندرو کوئومو، فرماندار ایالت نیویورک از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این ایالت خبر داده است. به نوشته بیانیه آقای کوئومو، فرد بیمار زنی با حدود ۴۰ سال سن است که در ایران به این بیماری مبتلا شده است. به گزارش بی بی سی، اندرو کوئومو همچنین در بیانیه خود نوشته است نشانه های درگیری سیستم تنفسی در این زن دیده می شود ولی حال او وخیم نیست و در خانه اش قرنطینه شده است. همزمان، درگذشت دومین بیمار مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا در ایالت واشنگتن اعلام شده است. قربانی دوم ویروس کرونا در آمریکا مردی با حدود ۷۰ سال سن اعلام شده است. پیش از این نیز یک مرد ۵۰ ساله در این ایالت جانش را از دست داده بود. دست کم ۷۷ نفر در آمریکا به ویروس کرونای جدید مبتلا شده اند. بیشترین تعداد مبتلایان در ایالت های کالیفرنیا، واشنگتن و تگزاس سکونت دارند. این درحالی است که تعداد کل بیماران در سراسر جهان به حدود نود هزار نفر افزایش یافته و بیشتر از سه هزار نفر که بیشترشان ساکن چین بودند، جانشان را از دست داده اند.

 

فرماندار نیویورک: نخستین بیمار ویروس کرونا در این ایالت از ایران آمده است