کرونا و زندانیان سیاسی از احتمال ابتلای هنگامه شهیدی و نازنین زاغری تا اعتراض خانواده‌ها

Zendane Evin

در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌های حقوق بشری حاکی از آلوده شدن برخی از زندان‌های ایران به این ویروس و خطر ابتلای زندانیان به آن را افزایش داده است.

اخبار شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران در حالی منتشر می‌شود که وبسایت «حقوق بشر در ایران» در گزارشی اعلام کرده است که هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار زندانی در زندان اوین، روز شنبه ۱۰ اسفند در پی وخامت حال و بروز علائم بیماری کرونا به صورت اورژانسی به بهداری زندان اوین منتقل شده است.

بنا بر این گزارش این روزنامه‌نگار زندان در حالی به بهداری زندان منتقل شده است که علائمی همچون سرفه‌های خشک، تنگی تنفس و احساس درد شدید در اعضای بدن داشته است؛ علائمی که هر یک از آنها احتمال ابتلای وی به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از ابتلای امیرحسین مرادی، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه به این ویروس در زندان فشافویه و انتقال وی به مکان نامعلومی است. کانال تلگرامی کانون مدافعان حقوق بشر روز شنبه ۱۰ اسفند اعلام کرده است که تست کرونای این زندانی سیاسی مثبت اعلام شده و در پی آن تعدادی از هم‌بندیان وی نیز از زندان تهران بزرگ به بیمارستان یافت آباد منتقل شده‌اند.

 

پیش از این نیز صدای آمریکا به نقل از گاردین اعلام کرده بود که نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران، به خانواده خود خبر داده بود که احتمالا به کرونا مبتلا شده است. خانم زاغری گفته است حال بسیار بدی دارد و پس از پنج روز اصلا بهبود نیافته است. به گفته او تعداد دیگری از زندانیان نیز علایم مشابهی دارند.

کانال تلگرامی نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران، نیز به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، نوشته است که وی در تماس تلفنی که با نازنین زاغری در زندان اوین داشته‌ است، احتمال می‌دهد که او به ویروس کرونا مبتلا شده و از دولت بریتانیا خواسته است که برای انجام آزمایش تست کرونای این زندانی سیاسی با دولت ایران تماس برقرار کند.

 

نگرانی خانواده‌های زندانیان سیاسی

روز چهارشنبه ۷ اسفند ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، با صدور بخشنامه تازه‌ای با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرد؛ بخشنامه‌ای که در یکی از مفاد آن آمده است که زندانیان سیاسی که به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» محکومیت آنها بیش از ۵ سال است از اعزام به مرخصی مستثنی هستند؛ این در حالی است که اغلب زندانیان سیاسی با اتهام عنوان شده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند.

با این حال به نظر می‌رسد بخش زیادی از زندانیان سیاسی قادر به استفاده از این مرخصی نباشند و همین مسئله باعث اعتراض زندانیان سیاسی و خانواده آنها شده است.