اصلاحات نیوز : تخمین می‌زنیم که ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت تهران تا آخر اسفند ماه به ویروس کرونا مبتلا شوند

corona iran
به دنبال ایپدمی شدن ویروس کرونا در کشور حالا متخصصان بیماری های عفونی از افزایش بار مراجعه مردم به مراکز درمانی خبر می دهند موضوعی که البته باعث نگرانی های زیادی در رابطه با گردش ویروس کرونا شده است. همزمانی شیوع ویروس کرونا با فصل شیوع سرماخوردگی و موج دوم آنفلوانزای نوع B از یک سو و وجود مرز باریک بین علائم این سه بیماری ویروسی موجب شده مردم هر نشانه و علامتی را به کرونا ربط دهند. در این اوضاع همه گیری ویروس کووید ۱۹، مردم نمی دانند آیا سرما خورده اند، آنفلوانزا گرفته اند یا واقعا کرونا دارند. به گفته دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته کشوری آنفلوانزا، این روزها ترس از ابتلا به کرونا سطح اضطراب را در بین مردم افزایش داده به طوری که مردم به بهانه گرفتگی نفس به مراکز درمانی زیاد مراجعه می کنند.
این متخصص بیماری های عفونی درباره تفاوت های سرماخوردگی، آنفلوانزا و ویروس کووید۱۹ می گوید: علائم بیماری سرماخوردگی سبک است، معمولا تب زیر ۳۸ درجه است و دمای بدن به ندرت بالای ۳۸ درجه می رسد. سرماخوردگی با بروز تدریجی علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، سرفه و گرفتگی بینی همراه است اما شاه علامت آن آبریزش بینی و عطسه است.
آنفلوانزا یک بیماری حاد ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی است که با بروز ناگهانی تب بالای ۳۹ و ۴۰ درجه دیده می شود. بدن درد و تن درد شایع ترین علامت آنفلوانزا است اما بیماری که به ویروس کرونا مبتلا می شود؛ معمولا تب بالای ۳۹ درجه را تجربه نمی کند دمای بدن بین ۳۸ تا ۳۹ درجه است بنابراین اگر کسی تب خیلی بالایی داشت باید کمتر به فکر کرونا باشد. با این حال از نظر متخصصین بیماری های عفونی، هم اینک به دلیل شیوع گسترده کرونا در کشور بروز عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی مربوط به ویروس کرونا است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
به گفته دکتر مردانی، ویروس کرونا بشدت در حال گردش است و چون یک فرد همزمان با ابتلا به این بیماری می تواند ۴ نفر را آلوده کند تخمین می زنیم؛ ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت تهران تا آخر اسفند ماه به ویروس کرونا مبتلا شوند.
او در ادامه با اشاره به روش های مراقبت و درمان ۳ بیماری ویروسی سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا ویروس می گوید: افراد بدانند بیماری سرماخوردگی با خوردن مایعات جوشانده و قرص های سرماخوردگی بهبود پیدا می کند. در آنفلوانزا چنانچه بیماری همراه با سینه پهلو، عفونت گوش میانی و سینوزیت همراه باشد باید به پزشک مراجعه کرد. در بیماری کرونا اگر بیماری جزو فرم شدید باشد چون معمولا ویروس ریه ها را درگیر می کند و سپس بیماری با ذات الریه تشدید می شود بنابراین بیمار را در آی سی یو بستری می کنند و بیمار با لوله گذاری به دستگاه تنفسی مصنوعی وصل می شود.
 دکتر مردانی در پاسخ به اینکه برخی بیماران مبتلا به کرونا ادعا می کنند بیمارستان ها از پذیرش آنها خودداری می کنند و به جای بستری، خودقرنطینگی را برای شان تجویز می کنند، عنوان می کند: ۸۰ درصد عفونت ویروسی کرونا بدون علامت است یعنی بیمار مبتلا به کرونا علامت مختصری دارد این بیماران بدون علامت بالینی بین ۳ تا ۵ روز بهبود پیدا می کنند برای همین باید در خانه به مدت ۱۴ روز قرنطینه شوند چنانچه ۳ تا علامت هشدار دهنده را مشاهده کردند که منجربه درگیری ریه شود باید سریع به مرکز درمانی مراجعه کنند. این سه علامت کلیدی شامل سرفه های خشک مزاحم، تب بالای ۳۸ درجه و تنگی نفس است. بیماران مثبت کرونا که در خانه قرنطینه شده اند بلافاصله با بروز این علائم باید به بیمارستان مراجعه کنند اگر سطح اشباع اکسیژن خون پایین باشد از ترشحات ناحیه «نازوفانرکس» نمونه گیری انجام می شود.
این متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه ترس از ابتلا به کرونا موجب افزایش مراجعات بی مورد به مراکز درمانی شده است، می افزاید: بسیاری از مراجعات بی مورد ناشی از نا آگاهی فرد است باید آگاهی مردم را در زمینه راه های ابتلا و پیشگیری بالا ببریم ما شاهد افزایش مراجعه افرادی هستیم که عنوان می کنند نمی توانند راحت نفس بکشند اینها نشان از اضطراب افراد دارد و این روزها شیوع بالایی پیدا کرده است. درحالی که تنگی نفس در بیماری کرونا حتما باید با سرفه همراه باشد.
او در ادامه می گوید: یکی از مشکلات مراجعه بی مورد به مراکز درمانی، عدم اطلاع رسانی دقیق از سرنوشت بیماران کرونا است. مردم تصور می کنند اگر کرونا بگیرند می میرند در حالی که ممکن است آزمایش کرونا ۸۰ درصد افراد مثبت باشد اما هیچ علامتی را نشان ندهد این افراد باید دو هفته در خانه قرنطینه شوند. از صد نفر مبتلا به کرونا تنها ۲ تا ۳ درصدشان می میرند.