کاهش وزنی ۲۰ درصدی و ارزشی ۳۰ درصدی صادرات/ افزایش وزنی ۳۵.۵ درصدی واردات طی ٢ هفتۀ اخیر

gomrok 04122013 ایرنا: سخنگوی گمرک کشور گفت که در ٢ هفتۀ اخیر که شیوع کرونا در کشور را شاهدیم، واردات نسبت به همین زمان ٢ هفته‌ ای در سال گذشته رشد ۳۵ درصدی داشته و صادرات کشور نیز کاهش ۲۰ درصدی از لحاظ وزنی  داشته است. 
 
به گزارش عصر پنجشنبه گمرک ایران، «سید روح الله لطیفی» به تأثیر کرونا بر تجارت خارجی اشاره کرد و ادامه داد که در این ٢ هفته که کشور درگیر شیوع کرونا ست، تجارت خارجی هم متأثر از آن بوده است.
 
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک توضیح داد که  از ۲۹ بهمن ماه تا ۱۳ اسفند ماه، نزدیک به یک میلیون و ۷۱۱ هزار و ۹۰۶ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۱۵ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۱۶۴ دلار، وارد کشور شده است.
 
وی یادآور شد که سال گذشته در این فاصله زمانی (۲۹ بهمن ماه تا ۱۳ اسفند ماه) یک میلیون و ۲۶۳ هزار و ۸۸۶ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۸۲۱ میلیون و ۳۴۸ هزار و ۵۴۳ دلار وارد کشور شده بود. مقایسه این آمار نشان می‌ دهد که با وجود شیوع ویروس کرونا، از لحاظ وزنی ۳۵.۵ درصد و از لحاظ ارزش ۵.۱ درصد رشد داشته است .
 
لطیفی درباره صادرات گفت: در صادرات کالا  هم در این مدت ۴ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۳۳۱ تن کالا  به ارزش یک میلیارد و ۲۸۵ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۷۵۰ دلار صادر شد که نسبت به این بازۀ زمانی در سال گذشته، از لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از لحاظ ارزش ۳۰ درصد کاهش داشته است.
 
سخنگوی گمرک ادامه داد که اگر بخواهیم ٢ هفته قبل و بعد شیوع کرونا را در حوزه تجارت خارجی مقایسه کنیم، در رویۀ واردات، از لحاظ وزنی ۱۲.۵ درصد رشد را با وجود شیوع کرونا شاهد بودیم و در رویۀ صادرات، کاهش ۳۴ درصدی را با همین مقیاس داشتیم.
 
لطیفی، دلایل این کاهش را بسته شدن مرزهای زمینی در برخی از مبادی های کشور و نگرانی جهانی در خصوص فراگیری شیوع این ویروس عنوان کرد.
 
سخنگوی گمرک تأکید کرد که فعال شدن دیپلماسی سیاسی، اقتصادی و حتی بخش خصوصی را در این برهۀ زمانی می‌ تواند ضمن ایجاد درک و اقدام مشترک با همسایگان ایران در خصوص بحران بوجود آمده، مانع از توقف و بسته شدن مسیر های تجارت فرامرزی شد.