محمود رضوانی: ما راه مقابله و حمله به ویروس کرونا را نمی دانیم در حالی که باید متناسب با جنگ خودمان را آماده کنیم

coronavirus جانشین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ما الان در وضعیت بحرانی قرار نداریم بلکه در وضعیت جنگی هستیم، گفت: من از مردم عاجزانه تقاضا دارم تا جایی که ممکن است از منازل خود خارج نشوند و فقط در صورت ضرورت به بیرون بیایند.
 
دکتر رضوانی، جانشین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفتگو با  ۸ دی، درباره آخرین وضعیت گسترش بیماری کرونا در استان اظهار کرد: متأسفانه به اندازه ای که این ویروس برای مردم گیلان و کشور دردسر ایجاد کرده است، توسط مردم شناخته نشده است.
 
وی افزود: ما الان در وضعیت بحران قرار نداریم، بلکه در وضعیت جنگی هستیم و تفاوت های زیادی هم این جنگ با جنگ ٨ ساله دارد، چون اینجا ما دشمن را نمی شناسیم و درباره این بیماری هم تجربه زیادی در دنیا وجود ندارد و همه تجربه ما مربوط به همین دو سه ماه گذشته در چین است.
 
از مردم عاجزانه تقاضا دارم از منازل خارج نشوند:
 
جانشین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: ما راه مقابله و حمله به ویروس کرونا را نمی دانیم در حالی که باید متناسب با جنگ، خودمان را آماده کنیم.
 
رضوانی تأکید کرد: ماجرای کرونا ادامه پیدا خواهد کرد و من از مردم عاجزانه تقاضا دارم تا جایی که ممکن است از منازل خود خارج نشوند و فقط در صورت ضرورت به بیرون بیایند.
 
وی گفت: شستن چندین باره دست با آب و صابون به خاطر ساده بودن توسط مردم جدی گرفته نمی شود، خیلی ها می گویند دست خود را چندین بار با آب و صابون بشویید اما این امور به قدری ساده است که مردم به آن اهمیت نمی دهند ولی انجام آن بسیار اساسی و حساس است.
 
ماسک پارچه ای قابل شستشو بهتر از ماسک های یکبار مصرف است:
 
جانشین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تأکید کرد: آب و صابون و گرفتن جلوی دهان در هنگام عطسه ساده اند اما باید عملی شوند، از ماسک حتما استفاده کنید لازم نیست حتماً ماسک کارخانه‌ای بزنید یک ماسک که دست دوز و دست ساز ساده که قابل شستشو است شاید بهتر از ماسک های یکبار مصرف باشد.
 
رضوانی ادامه داد: از تماس مستقیم با سرماخوردگان و کسانی که آنفولانزا دارند خودداری کنید و این شامل افرادی هم می شود که برای عیادت مریض می آیند و یا به عنوان همراه در بیمارستان هستند. همین همراهان بیمار خود عامل انتشار ویروس کرونا در جامعه می شوند.
 
وی با تأکید بر اینکه فاصله یک و نیم متری را با بیماران حتماً رعایت کنید ادامه داد: کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند باید بیشتر ملاحظه و مراعات کنند و سالمندانی که سابقه آسم و تنگی نفس و یا بیماری‌های دیگر را دارند خیلی بیشتر باید مراقب خود باشند و همچنین کسانی که سابقه بیماری کلیوی و دیالیزی دارند و زنان حامله نیازمند مراقبت بیشتری از خود هستند و در صورت دیدن علائم بیماری حتماً باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.
 
رضوانی با بیان اینکه بیمارانی که علائم جدی ندارند ضرورتی به حضور در بیمارستانها ندارند، گفت: بعضاً نگاه و تلقی درستی به این بیماری وجود ندارد و برخی تصور می‌کنند هر کس دچار بیماری کرونا شد فوت می کند در حالی که این تصور درست نیست و ۸۰ درصد بیماران اصلاً نیاز به هیچ درمان دارویی ندارند و با مراقبت در منزل دوران بیماری آنها به سر خواهد رسید و از ۲۰ درصد باقی مانده نیز بخش اعظمی نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند و من از این افراد تقاضا می کنم از هجوم به بیمارستان ها پرهیز کنند.