۴۲۳ ابتلای به کرونا و واگیری آن تا ٢ هفته دیگر در فرانسه - ۵۷۰ مبتلا به کرونا در آلمان - بیش از ۱۰۰۰ ابتلا به کرونا در ژاپن

CORONA GOSTARESH یورونیوز: ریشار فران، رئیس مجلس ملی فرانسه پنجشنبه شب (پنجم مارس) اعلام کرد که یکی از نمایندگان این مجلس به دلیل ابتلا به ویروس جدید کرونا در بیمارستان بستری شده است.
 
به گفته رئیس مجلس ملی فرانسه یکی از کارکنان این نهاد نیز به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده است.
 
بنا به گزارش رسانه های فرانسه ژان لوک ریتزر، نماینده ۶۸ ساله دپارتمان او-رن در بخش مراقبت های ویژه بیمارستانی در شهر مولوز بستری شده است.
 
یکی از کارکنان مجلس ملی فرانسه نیز پس از ابتلا به ویروس جدید کرونا در منزل خود در قرنطینه به سر می برد. یکی دیگر از کارکنان مجلس ملی فرانسه نیز مشکوک به ابتلا به این ویروس است و به همین دلیل در بیمارستان بستری شده است.
 
ژان لوک ریتزر روز ۲۵ فوریه (ششم اسفند) در جلسه مجلس ملی حضور داشت. او همچنین روز ۲۶ فوریه (هفتم اسفند) در جلسه کمیسیون سیاست خارجی مجلس ملی شرکت کرده بود. ریشار فران اعلام کرده است که همه افرادی که بین روزهای ۲۴ تا ۲۸ فوریه با ژان لوک ریتزر در تماس بوده اند از ابتلای این نماینده به ویروس جدید کرونا مطلع شده اند. احتمال داده می شود که از گروهی از نمایندگان حاضر در این دو جلسه آزمایش ابتلا به ویروس جدید کرونا گرفته شود.
 
مقامات فرانسه اعلام کرده اند که تاکنون ۴۲۳ نفر در این کشور به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این تعداد تاکنون ٧ نفر جان خود را از دست داده اند. از میان مبتلایان حال ۲۳ نفر «وخیم» گزارش شده است.
 
انتخابات شهرداری ها به تعویق نخواهد افتاد:
 
کریستوف کستنر، وزیر کشور فرانسه روز پنجشنبه تاکید کرد که با وجود شیوع ویروس جدید کرونا انتخابات شهرداری ها در این کشور در روزهای ۱۵ و ۲۲ مارس (۲۵ اسفند و سوم فروردین) برگزار خواهد شد.
 
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در دیدار با گروهی از کارشناسان بیماری های عفونی همه گیر شدن بیماری «کووید ۱۹» را «اجتناب ناپذیر» توصیف کرد.
 
کارشناسان فرانسوی هشدار می دهند که «کووید ۱۹» حداکثر تا ٢ هفته دیگر در این کشور تبدیل به یک بیماری همه گیر خواهد شد. مقامات فرانسه هشدار داده اند که در صورت همه گیر شدن این بیماری احتمالا حمل و نقل عمومی تعطیل شد. احتمال تعطیلی برخی مدارس در مناطقی که ویروس جدید کرونا به طور گسترده شیوع یافته است نیز وجود دارد.
 
فرانسه به همراه ایتالیا و آلمان یکی از کشورهایی است که با شیوع گسترده ویروس جدید کرونا روبرو بوده است.
 
دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که جلسه هفته آینده نمایندگان این پارلمان به جای شهر استراسبورگ در فرانسه، در بروکسل برگزار خواهد شد.
 
برگزاری بازی نیمه نهایی جام حذفی فوتبال فرانسه:
 
با وجود شیوع ویروس جدید کرونا در فرانسه بازی نیمه نهایی جام حذفی فوتبال فرانسه پنجشنبه شب بین تیم های سن-اتین و رن برگزار شد. این در حالی است که برگزاری مسابقه ماراتن پاریس که قرار بود روز پنجم آوریل (هفدهم فروردین) با شرکت حدود ۶۰ هزار نفر انجام شود به پاییز سال جاری میلادی موکول شد.
 
بازی نیمه نهایی جام حذفی فوتبال فرانسه در حالی با حضور تماشاچیان برگزار شد که قرار است بازی های فوتبال «سری آ» در ایتالیا این هفته بدون حضور تماشاچیان انجام می شود.
 
تثبیت قیمت ژل ضد عفونی دست در فرانسه:
 
از سوی دیگر دولت فرانسه روز پنجشنبه از تثبیت قیمت ژل ضد عفونی در این کشور خبر داد. بنا به تصمیم دولت هر ۱۰۰ میلی لیتر ژل یا مایع ضد عفونی باید حداکثر ٣ یورو فروخته شود.
 
برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه پیش از این از افزایش قیمت ژل های ضد عفونی همزمان با شیوع ویروس جدید کرونا انتقاد کرده بود. این عضو کابینه فرانسه قیمت های جدید برای ژل های ضد عفونی را «غیرقابل قبول» خوانده بود.
 
***
 
۵۷۰ مبتلا به کرونا در آلمان
 
ایرنا: رسانه های آلمان از ابتلای ۵۷۰ شهروند این کشور به ویروس کرونا و تدابیر ویژه دولت برای کاهش همه گیری این ویروس از جمله تمدید تعطیلی مدارس و کاهش ساعات کاری خبر می دهند.
 
در حالی که «انستیتو رابرت کخ» آلمان شمار مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ (کرونا) در این کشور را تا صبح امروز (جمعه) ۵۳۴ نفر اعلام کرده، خبرگزاری د. ت. اس (دتس) این کشور از ابتلای دستکم ۵۷۰ شهروند آلمان به این ویروس خبر داده است.
 
این در حالی است که آمار مبتلایان نسبت به صبح روز گذشته ۱۸۵ مورد افزایش داشته و سرعت بالای گسترش این ویروس، موجب نگرانی مقامات شده است.
 
از ۱۶ ایالت آلمان، تنها در ایالت «زاکسن- آنهالت» هیچ موردی از ابتلا به این بیماری گزارش نشده و باقی ایالت ها درگیر مبارزه با آن هستند.
 
مقامات ایالتی به منظور کاهش سرعت شیوع کرونا، تمامی مراکز آموزشی از جمله دانشگاه ها، مدارس و مهدکودک ها را دستکم تا ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) تعطیل کرده اند.
 
همچنین ساعات کاری در بسیاری از ایالت ها کاهش یافته و کارکنان به صورت نیمه وقت در محل کار خود حضور می یابند.
 
در همین حال مسئولان آلمانی در اظهارنظرهای خود ضمن تاکید بر لزوم رعایت مسائل بهداشتی و تلاش کارکنان بخش پزشکی برای درمان بیماران، در خصوص زمان احتمالی توقف شیوع کرونا در این کشور طی هفته های آینده ابراز امیدواری می کنند.
 
نگرانی از شیوع کرونا، همچنین حمل و نقل عمومی و مسافرت های زمینی و هوایی را در آلمان فلج کرده، به گونه ای که شرکت هواپیمایی لوفت‌آنزای آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که ۱۵۰ فروند هواپیمای مسافربری خود را به دلیل انتشار کرونا از چرخه پروازها خارج کرده است. این شرکت پیش تر اعلام کرده بود که در هفته‌ های آینده ۲۵ درصد از پروازهای خود را کاهش خواهد داد.
 
شرکت‌ های هواپیمایی اروپایی نیز روز سه‌ شنبه هشدار دادند که همه گیری ویروس کرونا، زیان اقتصادی گسترده‌ای به آنها وارد کرده است، هر چند انتظار می‌ رود که در هفته‌ های آینده، برنامه پروازها به حال عادی بازگردد.
 
همه گیری کرونا اواخر سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) از استان «هوبی» چین آغاز شد و به حدود ۸۰ کشور گسترش یافت. بر اساس اطلاعات موجود، تا امروز شمار مبتلایان به کرونا از مرز ۹۳ هزار نفر فراتر رفته و بیش از ۳۲۰۰ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌ اند.
 
***
 
تعطیلی سراسریِ مدارس ژاپن به دنبال گسترش ویروس کرونا
 
ایسنا: با تعطیلی سراسری مدارس در ژاپن به دلیل گسترش کرونا ویروس جدید، مراکز نگهداری پس از مدرسه در ژاپن با تمهیداتی، دانش آموزان را می‌ پذیرند تا والدینی که کار می‌ کنند پس از پایان ساعات کاری، آنها را به خانه ببرند.
 
به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی آورده است: در برخی از این مراکز کودکان با فاصله زیاد از یکدیگر پشت میزهایشان می نشینند و به دور از همسالانشان مطالعه و بازی می کنند و در زمان صرف غذا دور از همدیگر غذا صرف می کنند.
 
اقدام ژاپن در تعطیلی مدارس به درخواست شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن صورت گرفته است با این حال این سیاست منتقدانی داشته که معتقدند این اقدام باعث شده ده‌ها هزار دانش آموز به مراکز مراقبت‌های پس از مدرسه منتقل شوند و راه‌حل مناسبی برای کنترل شیوع این ویروس نیست، هرچند نخست وزیر ژاپن معتقد است که این سیاست قدم مهمی در مهار گسترش ویروس است.
 
در عین حال این تصمیم هزینه زیادی برای مراکز نگهداری پس از مدرسه کودکان چه خصوصی و چه دولتی ایجاد کرده است و آنها هر کدام خودشان اقداماتی برای جلوگیری از ابتلای کودکان به کروناویروس پیش گرفته‌اند.
 
در ژاپن بیش از ۱۰۰۰ مورد ابتلا به کرونا ویروس جدید ثبت شده و ۶ نفر نیز تاکنون جانشان را از دست داده‌ اند.
 
بنابر گزارش یورونیوز، نخست وزیر ژاپن به دلیل واکنش دیرهنگام برای مهار شیوع کرونا ویروس از جمله کند بودن مقامات در تشخیص سریع ویروس در ژاپن مورد انتقاد قرار گرفته است.