همه‌ گیری (Pandémie) بیماری کرونا/ انتقال ویروس کرونا از ایران به بیش از ٢٠ کشور - شیوع کرونا در غرب آسیا و در همسایگان ایران

Covid-19-1 دویچه وله فارسی: شمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران تاکنون نزدیک ۱۵ برابر مجموع قربانیان در کشورهای همسایه و غرب آسیا بوده است. تقریباً در تمام این کشورها مواردی از مبتلایان شناسایی شده مربوط به کسانی بوده که قبلا در ایران بوده‌ اند.
 
وزارت بهداشت جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۱۵ اسفند، ابتلای ۳۵۱۳ نفر به ویروس جدید کرونا در ایران را به طور رسمی تأیید کرد. شمار قربانیان کرونا تا این روز نیز به ۱۰۷ نفر افزایش یافته است.
 
بر این اساس تعداد مبتلایان به ویروس موسوم به کووید- ۱۹ در ایران از دهم اسفند که کمتر از ۶۰۰ نفر اعلام شده بود تا کنون نزدیک به ۶ برابر شده است.
 
دانشگاه جانز هاپکینز، با سابقه‌ ترین و از معتبرترین دانشگاه‌ های پژوهشی ایالات متحده با راه‌ اندازی یک سایت‌ اینترنتی ویژه، اطلاعات مربوط به گسترش ویروس کرونا در سرتاسر جهان را رصد و منتشر می‌ کند. آمار ارائه شده در این سایت برگرفته از آمار رسمی کشورها است.
 
بر پایه داده‌ های این سایت، بیشترین شمار موارد شناسایی شده ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای غرب آسیا، به جز ایران مربوط به کشورهای کویت و بحرین با ۵۸ و ۵۵ مورد تا روز پنجشنبه است.
 
افغانستان و ارمنستان، کمترین مبتلایان:
 
از همسایگانی که با ایران مرز زمینی دارند بیشترین موارد ابتلا با ۳۵ مورد در عراق و کمترین آن در کشورهای افغانستان و ارمنستان، هر کدام با یک مورد بوده است.
 
از میان کشورهای منطقه، امارات متحده عربی با ۲۷ مورد ثبت شده ابتلا به ویروس کرونا و عمان با ۱۵ مورد در ردیف‌ های بعدی قرار گرفته‌ اند.
 
تاکنون در اسرائیل ۱۵ مورد، در لبنان ۱۳، قطر ٨ و در جمهوری آذربایجان ۶ مورد ابتلا به کرونا شناسایی شده است. موارد ابتلا در پاکستان نیز ۵ مورد و در عربستان سعودی ٢ مورد گزارش شده است.
 
مبتلایان ایران، ۱۵ برابر مبتلایان منطقه:
 
با این حساب و مطابق آنچه در آمار رسمی کشورهای مختلف اعلام شده، در تمام کشورهای یاد شده افراد مبتلا به ویروس کرونا کمتر از ۲۴۰ نفر بوده‌ اند و تعداد مبتلایان در ایران نزدیک به ۱۵ برابر آن است.
 
این آمار به علت‌های گوناگون، از جمله کمبود امکانات پزشکی و تجهیزات لازم برای تشخیص ابتلا به کرونا در کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان می‌ تواند در روزهای آینده تغییر کند. با این همه تاکنون ارزیابی دقیقی از چرایی و چگونگی شیوع غیر متعارف و شدید این ویروس در ایران ارائه نشده است.
 
افزون بر این، آماری که وزارت بهداشت از شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران اعلام می‌ کند از سوی بسیاری از شهروندان و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی غیرواقعی خوانده می‌شود.
 
تردید درباره درستی آمار رسمی:
 
مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت دولت دوم محمد خاتمی و نایب رئیس کنونی مجلس، در گفت‌وگویی که متن آن ۱۳ اسفند در سایت "انصاف‌نیوز" منتشر شد آمار رسمی در مورد تعداد مبتلایان به کرونا در ایران را غیرواقعی خواند و گفت این آمار تمام کسانی که "گرفتارند" نیست.
 
پیش از او غلامعلی جعفر زاده ایمن‌ آبادی، نماینده رشت در مجلس، دهم اسفند در گفتگو با سایت "امتداد" مسئولان را به پنهان‌ کاری متهم کرده و گفته بود آمار واقعی "خیلی بیشتر از این حرف‌ هاست".
 
او در این باره گفته بود: «آقایان را به خداوندی خدا قسم می‌ دهم که آمار واقعی به مردم ارائه کنند. متأسفانه، مکرراً آمار را از مردم پنهان می‌ کنند و به صراحت می‌ گویم که آمارهای ارائه شده تاکنون، هنوز واقعی نیست. قبرستان‌ ها را که نمی‌شود پنهان کرد؟ به هر حال، گزارش‌ هایی که از آرامستان‌ ها و همچنین از دوستان داریم از آمار خیلی وحشتناکی خبر می‌ دهد که نمی‌ شود آن را پنهان کرد.»
 
پنهان‌ کاری علت احتمالی شیوع گسترده ویروس:
 
یکی از گمانه‌ زنی‌ هایی که می‌ تواند علت اختلاف بسیار زیاد تعداد مبتلایان در ایران و کشورهای منطقه را آشکار کند و شواهدی نیز آن را تقویت می‌ کند این مسئله است که مسئولان جمهوری اسلامی پیش از نیمه بهمن ماه از شیوع ویروس کرونا در شهر قم با خبر بوده‌ اند، اما به خاطر کشاندن مردم به خیابان‌ ها در تظاهرات ۲۲ بهمن و جلب مشارکت آنها در انتخابات مجلس یازدهم در دوم اسفند واقعیت را پنهان کرده‌ اند.
 
کارگزاران جمهوری اسلامی با تکذیب گزارش‌ ها و خبرهایی که در مورد شیوع کرونا در شهر قم و تلفات آن در فضای مجازی منتشر شده بود سرانجام ٢ روز پیش از انتخابات مرگ ٢ نفر و ابتلای چند نفر به ویروس کرونا را تأیید کردند.
 
در آمار رسمی وزارت بهداشت ایران تا چند روز بعد نیز تعداد قربانیان و مبتلایان همچنان تک رقمی بود. این در حالی است که تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، دهم اسفند اعلام کرد که تا آن تاریخ در ۱۱ کشور ۹۷ مورد ابتلا به کرونا بین مسافرانی که در ایران بوده‌ اند شناسایی شده است.
 
انتقال ویروس کرونا از ایران به ده‌ ها کشور:
 
تعداد این کشورها به بیش از ٢٠ کشور رسیده و کرونا از ایران به جز اغلب کشورهای منطقه به کشورهایی نظیر کانادا، آلمان، فرانسه، سوئد، آمریکا، نیوزیلند، بلاروس و حتی خود چین، به عنوان کانون اصلی شیوع ویروس کووید- ۱۹ نیز رسیده است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۱۵ اسفند برای نخستین بار ٢ مورد از ابتلا به ویروس کرونا در مجارستان شناسایی شده که ٢ دانشجوی ایرانی بوده‌ اند که تازه از تهران به بوداپست سفر کرده بودند.
 
سابقه بد مسئولان جمهوری اسلامی در موارد دیگری نظیر پنهان‌ کاری و خلاف‌ گویی درباره شمار قربانیان سرکوب‌ های خونین اعتراض‌ های آبان ماه و سرنگونی هواپیمای مسافربری شرکت اوکراینی توسط موشک‌های پدافند سپاه، زمینه‌ ساز افزایش بی‌ اعتمادی به آنها شده است.
 
بسیاری از کشورها، چه کشورهای منطقه و چه شریکان تجاری اصلی جمهوری اسلامی مانند چین و روسیه، محدودیت‌ های شدیدی در روابط تجاری و بازرگانی خود با ایران اعمال کرده‌ اند و مرزهای زمینی، هوایی و دریایی بسیاری از کشورها به روی ایرانیان بسته شده یا رفت و آمد با آنها فقط با رعایت تدابیر شدید پیشگیرانه ممکن است.