شکست نشست سازمان اوپک با کشورهای غیرنفتی/ سقوط ۸ درصدی بهای نفت - کاهش روزانۀ عرضۀ یک میلیون بشکه ای نفت توسط اوپک؟

Opec-1 رادیو فردا: شکست نشست روز جمعه ۱۶ اسفند ماه سازمان اوپک با کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه برای کاهش دوباره تولید نفت، قیمت‌های جهانی نفت را حدود ۸ درصد کاهش داد.
 
اعضای اوپک روز پنج‌شنبه توافق کرده بودند تولید خود را در سه ماهه دوم سال جاری میلادی دوباره ۱ میلیون بشکه کاهش دهند و این تصمیم منوط به کاهش نیم میلیون بشکه‌ای کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه بود.
 
اوپک و کشورهای هم‌‍ پیمان دو سال قبل تصمیم گرفتند برای بالا بردن قیمت نفت تولید خود را ۱.۲ میلیون بشکه کاهش دهند. پارسال دوباره در پی تولید مازاد نفت در جهان، اعضای این مجموعه تصمیم گرفتند تولید خود را در سال ۲۰۲۰، ۲.۱ میلیون بشکه در روز افزایش دهند.
 
بدین ترتیب با اجرایی شدن تصمیم جدید اوپک، در عمل تولید این سازمان و کشورهای هم‌ پیمان قرار بود به طور کلی ۳.۶ میلیون بشکه کاهش یابد که یک سوم آن سهم کشورهای هم‌ پیمان به رهبری روسیه و بقیه بر عهده اعضای اوپک است. ایران، لیبی و ونزوئلا از این توافق مستثنی هستند.
 
روسیه با تصمیم اوپک مخالفت کرده، اما گفته است مذاکرات پیرامون این موضوع در اجلاس آتی ادامه خواهد داشت.
 
هنوز معلوم نیست اجلاس دوباره اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه در چه تاریخی برگزار خواهد شد.
 
در پی شیوع ویروس کرونا و افت تقاضای جهانی نفت، اوپک پنج‌ شنبه اعلام کرد رشد مصرف جهانی نفت در سال جاری انتظار می‌ رفت ۱.۱ میلیون بشکه در روز باشد، اما برآوردهای جدید نشان می‌ دهد که این رقم احتمالا از ۴۸۰ هزار بشکه تجاوز نکند.
 
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران پنج‌ شنبه پیش‌ بینی کرده بود که نشست روز جمعه «سخت» باشد و اظهار امیدواری کرده بود روسیه با تصمیم اوپک همراهی کند.
 
***
 
کاهش روزانۀ عرضۀ یک میلیون بشکه ای نفت توسط اوپک؟ - عدم همراهی روسیه - نزول بهای نفت برنت به زیر ۵۱ دلار
 
دویچه وله فارسی: اوپک قصد دارد از عرضه نفت بکاهد. روسیه که معمولا سیاست نفتی خود را با اوپک هماهنگ می‌کند، این بار از همراهی با اوپک خودداری کرده است. وزیر نفت ایران می‌ گوید که جمهوری اسلامی برای مقابله با کرونا در تنگنای مالی قرار دارد.
 
روسیه اعلام کرد که قصد ندارد در همراهی با سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از میزان عرضه نفت خود بکاهد.
 
الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، جمعه ششم مارس (۱۶ اسفند) در وین اعلام کرد که کشورش با تصمیم اوپک مبنی بر کاستن از میزان عرضه نفت همراهی نخواهد کرد.
 
این روزها وزرای انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در وین گرد آمده‌اند. کشورهای عضو اوپک گفته‌ اند که در واکنش به کاهش خرید نفت قصد دارند از حجم عرضه نفت به میزان روزانه یک میلیون بشکه بکاهند. وزرای انرژی اوپک، از جمله بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، امیدوار بودند که کشورهای غیرعضو اوپک مانند روسیه نیز از عرضه نفت به میزان نیم میلیون بشکه در روز کم کنند.
 
در کنار ۱۴ عضو اوپک، معمولاً ١٠ کشور عمدۀ صاحب ذخایر نفت مانند روسیه، سیاست عرضۀ نفت خود را با این سازمان هماهنگ می‌ کنند تا بهای نفت خام در بازارهای جهانی دچار نوسان‌ های غیرمترقبه نشود.
 
آخرین بار در دسامبر گذشته عرضه‌ کنندگان نفت از اوپک و غیراوپک تصمیم گرفتند از عرضۀ نفت به میزان ١.٢ میلیون بشکه در روز بکاهند. آنها امید داشتند که کاهش عرضه به افزایش بهای نفت بینجامد، اما این امر به خاطر شیوع کرونا صورت نگرفت.
 
پیامدهای شیوع کرونا در جهان باعث پایین آمدن تقاضا برای نفت خام و کاهش قیمت آن شده است. برای نمونه از آغاز سال جاری میلادی بهای نفت برنت از حدود ۶۵ دلار به زیر ۵۱ دلار افت کرده است.
 
هم‌ اکنون کشورهای عضو اوپک روی هم، روزانه نزدیک ۲۹ میلیون بشکه نفت عرضه می‌ کنند. با احتساب ١٠ کشور نفت‌ خیز غیراوپک، روزانه ۴۵ میلیون بشکه نفت به بازار عرضه می‌ شود.
 
وضعیت خاص ایران:
 
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز چهارشنبه (چهارم مارس) در شرایطی برای شرکت در ۱۷۸ مین اجلاس اوپک وارد وین شد، که صادرات نفت ایران، به دلیل تحریم‌ های بین‌ المللی، بویژه موانع تجاری آمریکا، به شدت کاهش یافته است. 
 
هم میزان صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته، هم این کشور از کاهش بهای نفت زیان می‌ بیند و برای بالا بردن قیمت آن تلاش می‌ کند.
 
بنا به گزارش خبرگزاری‌ های ایران، وزیر نفت اذعان کرد که جمهوری اسلامی به علت نداشتن ارز کافی در مقابله با اپیدمی کرونا امکانات زیادی ندارد.
 
زنگنه تصریح کرد: «آمریکا نمی‌ گذارد ما دارو و غذا برای مردم ایران بخریم. وقتی وزیر امور خارجه آمریکا می‌ گوید ما هیچ تحریمی برای دارو و غذا نداریم، این درست نیست.»
 
وزیر نفت ایران افزود: «ما با چه پولی غذا و دارو بخریم؟ وقتی همه صادرات ما، نفت‌ خام، فرآورده‌ ها، پتروشیمی، آهن، مس، همه، تحت تحریم هستند، با چه پولی ما می‌ توانیم غذا و دارو برای مردم ایران بخریم؟»