اطلاعات یک متخصص در مورد ویروس کرونا/ دلیل رانده شدن ویروس کرونا به دستگاه تنفسی - برگشت ویروس کرونا در سال آینده بمانند سایر ویروس های فصلی

bimarestan عضو هیات علمی گروه میکروبیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مشخصات کرونا ویروس جدید یا کووید-۱۹؛ سیر بیماری کووید-۱۹، دلیل حمله آن به دستگاه تنفسی، عوامل موثر در پیشگیری از شیوع بیماری و پیش‌بینی آینده و سیر تحقیقاتی درمان کرونا ویروس جدید را تشریح کرد.
 
دکتر مریم واعظ جلالی- دکتری تخصصی ویروس شناسی پزشکی - در گفت و گوی تفصیلی با ایسنا با بیان اینکه کرونا ویروس جدید یا کووید-۱۹ هم‌خانواده سایر ویروس‌ های کرونایی مانند مرس و سارس بوده و بین انسان‌ ها و حیوانات ایجاد آلودگی می‌ کند، اظهار کرد: اکثر افراد در طول عمر خود با کرونا ویروس‌ های عامل سرما خوردگی برخورد می‌ کنند، ولی نگرانی‌ها بابت ویروس جدید به دلیل سرعت بالای انتقال آن و ایجاد مشکلات حاد تنفسی در افراد دارای بیماریهای زمینه‌ای و یا سالمندان است.
 
 وی با بیان اینکه درصد مرگ و میر کرونا ویروس جدید نسبت به سارس و مرس بسیار پایین‌ تر است، گفت: میزان مرگ و میر افراد مسن در سارس بالای ۵۰ درصد ولی در کرونای جدید حدود ۲ درصد است.
 
سیر بیماری کووید-۱۹:
 
وی با اشاره به سیر بیماری در کووید-۱۹، اظهار کرد: ویروس از طریق ترشحات تنفسی فرد (ترشحات بینی و یا دهان) به فردی که در معرض آن قرار گرفته منتقل می‌ شود و خود را به سطح سلول‌ های تنفسی فرد جدید رسانده و برای ورود به سلول از گیرنده‌ های آن ناحیه استفاده می‌ کند. البته از آنجا که ویروسی جدید است، هنوز دقیقاً مشخص نشده که از چه گیرنده‌ ای استفاده کرده و سیر تکثیر آن در سلول چگونه است.
 
این ویروس شناس ادامه داد: کرونا ویروس جدید پس از ورود به بدن ابتدا دستگاه تنفسی فوقانی را تحت تاثیر قرار داده و بعد از آن به تدریج به سمت ریه رانده شده و در موارد حاد منجر به ایجاد تنگی نفس و مشکلات حاد ریوی می‌شود.
 
چرا کرونا ویروس به دستگاه تنفسی بیمار حمله می‌ کند؟:
 
دکتر واعظ جلالی در ادامه با اشاره به دلیل حمله این ویروس به دستگاه تنفسی و بخصوص ریه، عنوان کرد: کرونا ویروس جدید که عامل بیماری تنفسی است، بسیار سرما دوست بوده و بنابراین از بین سایر نقاط بدن، دستگاه تنفسی را انتخاب می‌ کند، چراکه دما در دستگاه تنفسی بجای ۳۷ درجه، ۳۳ درجه است.
 
چه کسانی در مقابل کرونا ویروس آسیب پذیرترند؟:
 
وی با اشاره به افراد آسیب پذیرتر در مقابل کروناویروس، تصریح کرد: سالمندان، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و بیماری زمینه‌ ای مزمن قلب، دیابت و ...، مصرف کنندگان داروهای پایین آورنده سطح ایمنی مثل کورتون، افرادی که پیوند داشته‌ اند و یا افرادی که دورۀ شیمی درمانی را می‌ گذرانند، پاسخ عفونت ویروسی در آنان با افراد عادی متفاوت است.
 
کرونا ویروس مستعد جهش است:
 
دکتر واعظ جلالی با بیان اینکه ویروس جدید شیوع یافته در ایران از همان نوع چینی است، تصریح کرد: کدهای ژنتیکی ویروس شیوع پیدا کرده در ایران بر پایه کدهای ژنتیکی ویروس ووهان ۲۰۱۹ بوده، بنابراین این ویروس از همان نوع است. البته از نظر منطق ویروس شناسی نیز ویروس نمی‌ تواند در یک فاصله کوتاه ۲۰ روزه تغییر کند، چرا که ویروس‌ ها نیز حساب کتاب و نظم خاصی دارند.
 
وی ادامه داد: البته کرونا ویروس مستعد جهش بوده و همین جهش باعث شده ویروس از توانمندی رشد در حیوانات به سمت رشد در انسان گرایش پیدا کند.
 
آلودگی کودکان به کروناویروس را جدی بگیریم:
 
این عضو هیأت علمی دانشگاه در رابطه با تصور موجود مبنی بر عدم ابتلای کودکان به کرونا ویروس جدید، اظهار کرد: در رابطه با ویروس کووید-۱۹ این تصور وجود دارد که بدن کودکان نسبت به این ویروس مقاومت دارد، ولی در واقع این مسأله در حال حاضر قابل اثبات نیست، شاید کودکان کمتر در معرض آن قرار گرفته‌ اند و یا از آنجا که سن، یکی از فاکتورهای خطر در این بیماریست، بدن کودکان راحت‌ تر می‌ تواند این بیماری را محدود کند.
 
وی با تأکید بر اینکه با این حال نباید از کنار آلودگی و در معرض خطر قرار گرفتن کودکان به راحتی بگذریم، گفت: اگرچه در صورت آلوده شدن کودکان، احتمالا بیماری خفیفی از خود نشان می‌ دهند، با این حال ناقل ویروس محسوب شده و آن را به سایر اعضای خانواده به خصوص افراد مسن منتقل کرده و احتمالاً باعث ایجاد عوارض جدی در آنان می‌ شوند، بنابراین آلودگی کودکان به ویروس از این نظر اهمیت بالایی دارد.
 
اکثراً مبتلایان نیازی به بستری ندارند:
 
این ویروس شناس با بیان اینکه اکثر افراد در طول عمر خود ممکن است بارها درگیر کرونا ویروس‌ ها شده باشند، گفت: ولی اکثراً بدون علامت و یا با علایم خفیف است، در رابطه با کرونا ویروس جدید هم این مسأله صدق می‌ کند، لذا افراد نباید با دیدن علایم خفیف سرماخوردگی با تصور کرونا سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کرده و درخواست تست کرونا داشته باشند، چرا که اکثراً مبتلایان نیازی به بستری نداشته و با کمی استراحت در منزل و مصرف مایعات گرم، می‌ توانند سیر بیماری را به راحتی طی کنند.
 
عوامل مؤثر در پیشگیری از شیوع بیماری:
 
وی تعطیلی مراکز پرتردد و شلوغ و همچنین جلوگیری از تجمعات را در پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری مؤثر دانست و گفت: یکی از بهترین توصیه‌ ها تعطیلی مراکز پرترددی مانند دانشگاه ها و مدارس است، چرا که در این صورت سطح تماس افراد با یکدیگر و همچنین با سطوح آلوده مشترک مانند آسانسورها، دستگیره در، سطوح کلاس و غیره کمتر شده و در نتیجه انتقال بیماری محدود می‌ شود.
 
میزان پایداری کووید ۱۹ بر روی سطوح:
 
وی سطوح مشترک را یکی از مهمترین راه های انتقال این ویروس بیان کرد و گفت: کووید-۱۹ یک ویروس بزرگ و سنگین بوده و میزان پایداری آن بر روی سطوح از چند ساعت تا چند روز (حدود ۵ روز) بسته به شرایط محیطی متغییر است، بنابراین در این شرایط تعطیلی‌ ها برای کاهش سطح تماس افراد با سطوح مشترک، مؤثر و کارساز است.
 
به گفته وی شرایط تعطیلی و کاهش ترددها باید تا زمان فروکش کردن پیک شیوع و انتقال بیماری و کاهش تعداد افراد مبتلا یا حداقل دستیابی به یک آمار پایدار ادامه پیدا کند.
 
بهترین راهکار برای مقابله با شیوع کرونا:
 
این عضو هیأت علمی گروه میکروبیولوژی، رعایت بهداشت فردی و عمومی و تذکرات بهداشتی که هر روزه اعلام می‌ شوند را بهترین راهکار برای مقابله با شیوع کرونا دانست و گفت: متأسفانه هنوز درصدی از جامعه شرایط را جدی نگرفته و به ترددهای غیرضروری خود در سطح شهر ادامه می‌ دهند، در این راستا توجه به زیرساخت‌ های آموزشی و فرهنگی جهت ارتقای سطح سواد سلامت و بهداشت جامعه ضروری است.
 
کرونا ویروس جدید سال آینده مجدداً برمی‌ گردد:
 
وی با بیان اینکه مسأله فقط کرونا ویروس نیست، ادامه داد: هر ساله احتمال شیوع ویروس های جدیدتری وجود دارد و همین کرونا ویروس جدید، حتی اگر امسال دورۀ آن تمام شود، سال آینده مجدداً مانند سایر ویروس‌ های فصلی بازمی‌ گردد، بنابراین تنها راه مقابله با آنها رعایت اصول بهداشت شخصی و عمومی است.
 
این ویروس شناس با بیان اینکه کرونا ویروس در اطراف خود پوشش چربی دارد، گفت: پوشش چربی ویروس آنها را نسبت به تغییرات دمایی، فیزیکی و شیمیایی محیط و یا نسبت به حلال‌ های چربی حساس می‌ کند، این پوشش چربی برای ویروس اهمیت دارد، چرا که از آن برای اتصال به سلول استفاده می‌ کند و با استفاده از حلال چربی مانند صابون و الکل به راحتی از بین می‌ رود.
 
احتمال کاهش شیوع کووید-۱۹ با گرم شدن هوا:
 
دکتر واعظ جلالی با بیان اینکه کووید-۱۹ یک ویروس سرما دوست بوده و به همین علت دستگاه تنفسی بیمار را تحت تأثیر قرار می‌ دهد، اظهار کرد: به همین دلیل انتظار می‌ رود که به تدریج با گرم شدن هوا، شیوع آن کاهش پیدا کند. البته رفتنش به این معنی نیست که کلاً از بین می‌ رود، بلکه سال بعد با سرد شدن هوا مجدداً برمی‌ گردد، چراکه میزبان آن تنها انسان نبوده و همچنان در طبیعت وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه ویروس‌ های تنفسی، اکثراً پیک [pic- قلۀ تیز] شیوع داشته و هر کدام در یک قسمت از سال شیوع پیدا می‌ کنند، گفت: این درحالیست که ویروس‌ های خونی مانند اچ آی وی، این گونه نبوده و همیشه هستند.
 
پیش بینی آینده و سیر تحقیقاتی درمان کروناویروس جدید:
 
این عضو هیأت علمی گروه میکروبیولوژی دانشگاه شهید بهشتی در رابطه با آینده و سیر درمان این بیماری، عنوان کرد: محققان به خانوادۀ کرونا ویروس‌ ها علاقه زیادی نشان می‌ دهند، چرا که ویروس‌ های بزرگی را شامل شده و از نظر ژنتیکی ظرفیت بزرگی دارند، همچنین به این ویروس‌ ها بعنوان حامل‌ های دارو و از نظر ژنتیکی توجه زیادی شده و به اصطلاح ویروس شناسان، با این خانواده از ویروس‌ ها، دست ورزی‌ های ژنتیکی زیادی شده است.
 
وی در رابطه با دستیابی به درمان عفونت ویروسی کووید-۱۹، خاطرنشان کرد: محققان کشورهای مختلفی بر روی این مسأله کار می‌ کنند و باید منتظر نتیجه و سیر تحقیقات باشیم، درمان‌ های فعلی برای کووید-۱۹ در حال حاضر تنها درمان‌ های حمایتی و علامتی مانند داروهای ضد درد، تب‌ بر، دستگاه‌ های اکسیژن رسان و غیره است، ولی هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است. البته برخی محققان داروی ضدمالاریا و یا داروی اچ آی وی را در درمان این بیماری مؤثر دانسته‌ اند که هنوز تأیید شده نیست.
 
دکتر واعظ جلالی در خاتمه با بیان اینکه مهمترین راهکار برای ارتقای مقاومت بدن در برابر کرونا ویروس تقویت سیستم ایمنی است، گفت: استرس و نگرانی، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌ کند، بنابراین بهترین کار در این شرایط رعایت اصول بهداشتی، کنترل استرس، دوری از شایعه‌ ها و اخبار منفی و اعتماد به نظام سلامت و کادر درمان کشور است که این روزها تمام توان و تلاش خود را برای مهار و مقابله با این عفونت ویروسی بکار گرفته‌ اند.