اخبار مختلف در باره کرونا

krona-behdasht jahaniورود به طارم از سمت گیلوان ممنوع شد

 

ایسنا/زنجان فرماندار طارم گفت: ورود به طارم از سمت گیلوان ممنوع شد.

ستار صفری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با پیشنهاد ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای شهرستان طارم و تصویب شورای تامین استان زنجان، از بعد از ظهر دیروز (۱۶ اسفند) ورود خودروها به شهرستان طارم ممنوع شده است.

وی تاکید کرد: ورود خودروها از ورودی گیلوان به شهرستان به غیر از حاملان مواد سوختی و مواد غذایی فاسد شدنی و خودروهای امدادی ممنوع شده است.

صفری با اشاره به این‌که برای سایر مبادی طارم هنوز تصمیم خاصی اتخاذ نشده است، خاطرنشان کرد: در مورد خودروهای خروجی هیچ منعی وجود ندارد و فقط در صورت بازگشت دوباره با محدودیت ورود مواجه خواهند شد.

فرماندار طارم تصریح کرد: این اقدام با توجه به شیوع کرونا و به منظور مقابله و پیشگیری از گسترش بیشتر آن در شهرستان طارم و استان زنجان انجام شده است.

 

+++++++

 

لزوم توجه وزارت بهداشت به معتادان خیابانی برای کنترل کرونا

 

مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی «ایرسا» با بیان اینکه بسیاری از مصرف‌کنندگان مواد مخدر دچار مشکلات قلبی و تنفسی هستند، گفت: دولت نگاه کلی به موضوع پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را دارد، حال آنکه وزارت بهداشت باید برای گروه‌های خاص مانند معتادان به‌ویژه معتادان تزریقی - که احتمال شیوع این ویروس در بین آنان بیشتر است - نیز برنامه‌ریزی خاصی داشته باشد

سعید صفاتیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: بسیاری از مصرف‌کنندگان مواد مخدر دچار مشکلات قلبی و تنفسی هستند و از آنجایی که سیستم ایمنی بدن معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر ضعیف است، در صورتی که مبتلا به ویروس کرونا شوند، احتمال مرگ و میر و ابتلا به موارد پیشرفته در بین آنان بسیار بیشتر است

به گفته مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی «ایرسا» تاکنون مراکز درمانی هیچ موردی از ابتلای معتادان به کروناویروس گزارش نکرده‌اند زیرا آنان به‌طور مستقیم با این موضوع درگیر نیستند اما به نظر می‌رسد معتادان به‌ویژه معتادان خیابانی با کروناویروس درگیر هستندۀ لذا دولت باید تمرکز خاصی بر معتادان داشته باشد

صفاتیان با بیان اینکه دولت نگاه کلی به موضوع پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا دارد، تاکید کرد: برای گروه‌های خاص باید برنامه‌ریزی خاصی وجود داشته باشد. وزارت بهداشت باید برای گروه‌های خاص مانند معتادان به ویژه معتادان تزریقی که احتمال انتقال این ویروس در آنها بیشتر است، برنامه‌ریزی داشته باشد

وی ادامه داد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر پذیرش معتادان ماده ۱۶ (نگهداری اجباری معتادان) را متوقف کرده است.

صفاتیان در پایان گفت: اگر دانشگاه‌های علوم پزشکی میزان سهمیه داروهای مواد مخدر مراکز درمان اعتیاد را افزایش دهند و در پی آن مقدار تخصیص داروهای مخدر به معتادان نیز افزایش یابد تا از این طریق میزان مراجعه بیماران از هفته‌ای یکبار به ماهی یک بار تقلیل یابد، بدین ترتیب احتمال انتقال ویروس کرونا به آنان کاهش پیدا می‌کند.

 

+++++++

راه اندازی استراحتگاه‌های بیمارستانی توسط بسیج جامعه پزشکی کشور

 

استراحتگاه‌های بیمارستانی به منظور خالی شدن تخت‌های بیمارستانی برای بیماران نیازمند و تأمین سلامت کامل برای افرادی که از نظر جسمانی در دوران نقاهت به سر می‌برند همچنین کسانی که امکان قرنطینه در منزل ندارند را آغاز به کار کردند.

به گزارش ایسنا، از امروز ۱۷ اسفند ماه فعالیت استراحتگاه‌های بیمارستانی در نقاط مختلف آغاز می‌شود.

هدف از ایجاد این استراحتگاه‌ها تأمین و خالی کردن تخت‌های بیمارستانی برای بیماران اورژانسی و افرادی است که از نظر درمان و خدمات پزشکی در اولویت قرار دارند.

با توجه به شیوه ویروس کرونا و افزایش شمار مبتلایان و با توجه به ظرفیت محدود مراکز درمانی، بسیاری از افرادی که از نظر پزشکی و خدمات درمانی در اولویت قرار دارند به بیمارستان‌های مربوطه منتقل شده‌اند و کسانی که از نظر جسمانی روبه بهبود هستند و در دوران نقاهت به سر می برند تا رسیدن به مرحله سلامت کامل به استراحتگاه‌های بیمارستانی منتقل می‌شوند

بیماران منتقل شده به استراحتگاه‌های بیمارستانی در شرایط مساعد تحت نظر پزشکان و پرستاران دوران نقاهت خود را به پایان می‌رسانند. این افراد آن دسته از مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ هستند که درمان شده‌اند و اکنون در دوران نقاهت به سر می‌برند. آن چه بسیج جامعه پزشکی کشور با تأسیس این استراحتگاه های بعد از بیمارستان در نظر گرفته، کامل شدن دوره درمان مبتلایان بهبود یافته ویروس کروناست که باید بقیه دوران نقاهت خود را در محیطی ایزوله سپری کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور تجهیز و ارائه انواع خدمات هتلینگ برای استراحتگاه‌های بیمارستانی از سوی بسیج محلات سپاه پاسداران انجام می شود ضمن این که تأمین نیروی انسانی و ارائه خدمات درمانی توسط سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور تحت پروتکل درمان ویروس کرونا صورت می‌گیرد.