حملات ارتش امریکا علیه تأسیسات گروه شبه نظامی کتائب حزب الله در عراق

Artesh-Usa-1 یک روز بعد از کشته شدن دو نظامی آمریکایی و یک بریتانیایی در حمله ای در عراق، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای گفته است که ارتش این کشور عصر پنجشنبه علیه تأسیسات گروه شبه نظامی کتائب حزب الله در عراق حملاتی انجام داده است.
 
براساس این بیانیه این حملات "علیه پنج انبار سلاح برای کاهش قابل توجه توانایی های این گروه برای انجام حملات در آینده علیه نیروهای ائتلاف ضد داعش (او آی آر) انجام شد، انبارهایی که شامل سلاح هایی می شد که از آن برای هدف گرفتن نیروهای آمریکایی و ائتلافی استفاده شد."
 
شبکه المیادین حزب الله لبنان گزارش می دهد که این حملات از جمله در جرف الصخر در شمال کربلا انجام شده است. گزارش می شود که این نقطه یک فرودگاه در حال ساخت بوده است.
 
پنتاگون این حملات را دفاعی توصیف کرد و گفت در واکنش به تهدید گروه های شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران که به حمله به پایگاه های محل حضور نیروهای ائتلاف ادامه می دهند انجام شد.
 
این بیانیه تأیید می کند که در حمله روز چهارشنبه به پایگاه تاجی، دو نظامی آمریکایی و یک نظامی بریتانیایی کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.
 
پنتاگون اضافه کرد که این تازه ترین مورد از رشته حملات علیه آمریکا و نیروهای ائتلافی بود که به مرگ پنج نظامی آنها و زخمی شدن ده ها نفر دیگر از جمله نیروهای امنیتی عراق منجر شده است.
 
در پی این حمله بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، طی بیانیه ای هشدار داد "آنهایی که بخواهند به نیروهای مسلح ما آسیب وارد کنند، می توانند انتظار یک واکنش محکم را داشته باشند."
 
او گفت: "اعضای ائتلاف در عراق دوشا دوش یکدیگر ایستاده اند. نیروهای ما با هم همکاری دارند تا به این کشور برای مقاومت در برابر فعالیت های شرورانه تروریست ها کمک کنند."
 
"وقتی به ما و دیگران حمله می شود، ما حق دفاع را برای خود محفوظ می دانیم."
 
مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا پیشتر در روز پنجشنبه گفت که مسببان حمله به پایگاه تاجی "از چنگ مجازات نخواهند گریخت."
 
آقای اسپر گفت با دونالد ترامپ صحبت کرده و آقای ترامپ به او اختیار داده تا واکنش لازم را به این حمله انجام دهد.
 
ژنرال کنت مک‌ کنزی، از فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) پیشتر کتائب حزب‌الله را در این زمینه متهم کرده بود.
 
انتظار می رود ژنرال مکنزی صبح جمعه به وقت واشنگتن جزئیات بیشتری درباره عملیات علیه کتائب حزب الله ارائه کند.
 
کتائب حزب‌ الله همان گروهی است که آمریکا قبلا به یک حمله راکتی متهم کرد و در پیامد آن حمله ابومهدی مهندس، از رهبران این گروه را به همراه قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس، کشت.
 
مارک اسپر در پنتاگون گفت: "بگذارید روشن بگویم: ایالات متحده حملات علیه مردم خود، منافع خود یا متحدان خود را تحمل نخواهد کرد. درحالی که برای مجازات مسببان و حفظ بازدارندگی با شرکای خود همکاری می کنیم، هیچ گزینه ای مردود نیست."
 
آقای اسپر افزود که ایالات متحده "در ماه های اخیر نشان داده که برای حفاظت از نیروهای خود در عراق و منطقه هر اقدامی لازم باشد، انجام می دهیم. کسی نمی تواند به سوی پایگاه های ما شلیک کند و آمریکایی ها را زخمی کند و بکشد و بدون مجازات بماند."
 
ارتش آمریکا چهارشنبه گفت که حدود هجده موشک کاتیوشا ۱۰۷ میلیمتری به پایگاه تاجی اصابت کرد و نیروهای عراقی یک وسیله نقلیه مجهز به پرتاب چنین موشک هایی را در چندین کیلومتری تاجی پیدا کردند.
 
مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان تماسی تلفنی با دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در روز چهارشنبه ضمن محکوم کردن این حمله گفته مسببان آن باید پاسخگو شناخته شوند.
 
سابقه تنش ها:
 
آمریکا روز ۳۰ دسامبر (۹ دی) در واکنش به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در حمله ای راکتی به پایگاهی در عراق، سرفرماندهی گردان‌های کتائب حزب‌الله عراق در شهر مرزی قائم در استان انبار را بمباران کرد که ۲۵ کشته در میان جنگجویان این گروه به جا گذاشت.
 
کتائب حزب‌ الله عراق از گروه‌ های مورد حمایت ایران در عراق است.
 
یک روز بعد هزاران نفر در اعتراض به حملات آمریکا به مواضع حزب‌ الله عراق به سفارت آمریکا در بغداد یورش بردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی ایران را به سازماندهی حمله به سفارت آمریکا در بغداد متهم کرد.
 
آمریکا روز سوم ژانویه کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف گرفت که به مرگ او و چند نفر دیگر از شهروندان ایرانی و عراقی از جمله ابومهدی مهندس از فرماندهان حشد شعبی منجر شد.
 
ایران در واکنش روز ۸ ژانویه پایگاه عین الاسد عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق است را موشک باران کرد که هرچند کسی در آن کشته نشد، اما آمریکا می گوید موج انفجار آنها بیش از صد پرسنل نظامی این کشور را دچار ضربه مغزی عمدتا خفیف کرده است.
 
ایران صبح همان روز یک هواپیمای مسافربری که با ۱۷۶ سرنشین از تهران راهی اوکراین بود را با شلیک موشک ساقط کرد؛ حادثه ای که فقط حدود سه روز بعد به آن اذعان کرد و آن را به "خطای انسانی" نسبت داد.
 
آمریکا هدایت ائتلافی بین المللی شامل ده ها کشور و هزاران سرباز در عراق را به عهده دارد که در سال ۲۰۱۴ برای مقابله با گروه "دولت اسلامی" (داعش) در عراق تشکیل شد.
 
عراق در سال ۲۰۱۷ شکست این گروه را اعلام کرد و پایگاه های عمده آن در سوریه هم سال پیش برچیده شد.