انتقاد رئیس شورای شهر تهران از بلا‌تکلیفی قرنطینه پایتخت؛ کرونا در ایران

Tehran-Gharantine«محسن هاشمی، رئیس شواری شهر تهران از بلاتکلیفی قرنطینه این شهر از سوی مسئولان کشور انتقاد کرده و گفته است: "هنوز تعریف مشخصی برای نام قرنطینه نشده است و برای اینکه مردم روشن شوند مسئولان ابتدا قرنطینه را تعریف کنند تا مردم بدانند آیا آیین نامه و اسنادی دارد و وقتی می گوییم قرنطینه می کنیم، یعنی قرار است چه کار کنیم."»

 
وی گفت که باید به مردم توضیح داده شود که در قرنطینه از آنان چه می خواهند و چه نمی خواهند و این مسئله "چه تاثیری در زندگی مردم دارد".
 
به گفته آقای هاشمی، مردم باید بدانند "آیا قرنطینه ۲۰ درصد است یا ۶۰ درصد است؟ مردم باید بتوانند روزمره را بگذرانند و باید مسئولین موضوع قرنطینه را به بحث بگذارند و بگویند در دنیا انواع قرنطینه چیست و در ایران باید کدام درجه از قرنطینه اجرا شود".
 
آقای هاشمی گفت که "باید تکلیف مردم درمورد قرنطینه روشن شود".
آقای هاشمی همچنین در خصوص عملکرد ستاد مدیریت کرونا در تهران گفته است که "نظر اعضای شورای شهر بر این بود که این ستاد باید مسلط حرف بزند و دیگران کمتر حرف بزنند تا موجب سوتفاهم نشود چرا که برخی مواقع افراد غیرمسئول صحبت هایی می کنند که شایعه ایجاد می کند".
 
«قرنطینه اکنون مبنای علمی ندارد»
پیشتر بنابر گفته علیرضا زالی، مسول مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران "قرنطینه سازی مطلق شهر جواب نمی دهد چرا که شهرها و استان های زیادی درگیر آن شده اند و اگر هم انجام شود تاثیری ندارد".
 
آقای زالی همچنین در خصوص قرنطینه تهران گفت که "قرنطینه چند فاز دارد که فاز یک و دو در حال انجام است اما فاز سه که تعطیلی تمام ادارات و در خانه ماندن مردم به شمار می آید هنوز اجرا نمی شود".
 
به گفته وی "فاز چهار نیز قرنطینه کردن کامل شهر است اما فاز چهار در صورتی می تواند جوابگو باشد که فاز سه به خوبی اجرا شود".
 
این مقام دولتی ایران مدعی شد "قرنطینه شهر اکنون نه مبنای علمی دارد و نه مناسب است".
 
آقای زالی گفته است "اگر فاز سه اجرا نشود هر فردی که کرونا دارد می تواند دو تا ۲۰ نفر را مبتلا کند و در واقع اگر فرد مبتلا برای خرید به مغازه برود دو نفر و اگر در داخل مترو حضور پیدا کند می تواند ۲۰ نفر را آلوده کند."
 
مخالفت مقامات ایرانی با قرنطینه شهرها به خصوص قرنطینه شهر قم که کانون شیوع کرونا در ایران بوده است انتقادات زیادی را برانگیخته است.
 
این در حالیست که قرنطینه در چین موجب کاهش شیوع ویروس کرونا گردید و هم اکنون کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و فرانسه هم برای کنترل شیوع کرونا از این روش استفاده می کنند.
 
«قرنطینه خوزستان»
پیشتر مقامات محلی استان خوزستان اعلام کردند با گسترش شیوع ویروس کرونا در این استان کلیه اصناف تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.
 
این خبر را غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان اعلام کرده و گفته است که "قصابی، نانوایی، میوه فروشی و سوپرمارکت‌ها" مشمول این تصمیم نمی شوند.
 
به گفته استاندار خوزستان در صورت عدم رعایت این دستور "متخلفان برخورد می‌شود".
 
استاندار خوزستان: از امروز (۲۵ اسفند) در سراسر استان خوزستان تا اطلاع ثانوی کلیه اصناف به جز قصابی، نانوایی، میوه فروشی و سوپرمارکت‌ها، دیگر اصناف تعطیل خواهند بود و در صورت مشاهده عدم رعایت با متخلفان برخورد می‌شود.
 
آقای شریعتی همچنین گفت که "هرگونه تردد خودروهای مسافری به استان (ورود و یا خروج) ممنوع اعلام شد" و "کلیه پایانه های مسافری، مراکز تجمع و هایپرمارکت ها نیز تعطیل می باشد".
 
بنا بر اعلام آمار رسمی در خوزستان تاکنون ۲۲۱ مورد ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.
منبع خبر: بی بی سی فارسی