درخواست چین از آمریکا برای لغو تحریم‌های ایران به منظور مقابله با بحران کرونا

chine usa

وزارت خارجه چین از آمریکا خواست که برای مبارزه ایران با شیوع ویروس کرونا، تحریم‌ها علیه تهران را لغو کند.

صفحه رسمی توئیتر سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه ۲۶ اسفند با انتشار بیانیه‌ای گفته است: «ادامه تحریم‌های آمریکا بر خلاف مسائل انسان‌دوستانه است و توانایی سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی برای کمک به جمهوری اسلامی را تحت تاثیر قرار می‌دهد».

آمریکا اعلام کرده که هیچ محدودیتی برای کمک‌های بشردوستانه به ایران برای مبارزه با کرونا، صادرات اقلام انسان‌دوستانه، دارو و غیره وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نگفته است که سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی با چه مشکلی از لحاظ تحریم‌های ایران برای کمک به تهران مواجه هستند.

 

سازمان ملل اخیرا با انتشار بیانیه‌ای حمایتش از ایران در مبارزه با کرونا را خاطرنشان کرد و از اعضای این سازمان خواست به آن کمک کنند.

تاکنون آلمان، فرانسه، بریتانیا، ژاپن و جمهوری آذربایجان کمک‌های مالی برای مبارزه با ویروس کرونا در اختیار ایران قرار داده‌اند و جمهوری اسلامی نیز دریافت کمک‌های دارویی و تجهیزاتی از چین و سازمان جهانی بهداشت، زیرمجموعه سازمان ملل، را تایید کرده است.

 

ایران با این حال پیشنهاد آمریکا برای کمک به ایران در زمینه مبارزه با کرونا را رد کرده است.

ایران برای مبارزه با کرونا اخیرا از صندوق بین‌المللی پول درخواست پنج میلیارد دلار وام کرده و از جامعه جهانی خواسته است که بر آمریکا فشار وارد کنند تا تحریم‌های نفتی را بردارد تا جمهوری اسلامی بتواند منابع مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا را از طریق درآمدهای نفتی به دست آورد.

 

بانک مرکزی ایران روز دوشنبه اعلام کرد این بانک حداقل معادل ٢٥٠ ميليون يورو به قید فوریت براى تامين واردات دارو و تجهيزات پزشكى مورد نياز تخصيص می‌دهد