نامه روحانی به سران برخی کشورها از جمله پوتین: آمریکا به دلیل شیوع کرونا در ایران تحریم‌ها را لغو کند

rouhani namehروحانی با شیوع کرونا در ایران به سران برخی کشورها از جمله پوتین، رئیس جمهوری روسیه نامه نوشت تا از آمریکا بخواهند تحریم‌ها را لغو کند. چین و روسیه تابحال از آمریکا خواستند به دلیل شیوع کرونا در ایران تحریم‌ها را لغو کند.  

حسن روحانی با شیوع بی‌سایقه ویروس کرونا در ایران و تبدیل شدن این کشور به یکی از کانون‌های این بیماری در جهان دست به دامان سران برخی از کشورها شده است تا به آمریکا فشار بیاورند تحریم‌ها را لغو کند.

خبرگزاری روسی "اسپوتنیک" گزارش داده است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نامه‌هایی را به رهبران چندین کشور در رابطه با وضعیت مبارزه با ویروس کرونا ارسال کرده و نوشته است که تحریم‌های آمریکا مانع مقابله این کشور با ویروس کرونا شده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، درباره نامه روحانی به پوتین گفت: «مسکو نامه‌ای از حسن روحانی رئیس جمهور ایران به ولادیمیر پوتین رهبر روسیه در مورد مبارزه با ویروس کرونا دریافت کرده و آماده کمک به تهران در مقابله با شیوع ویروس است.»

ریابکوف همچنین گفت که "تحریم‌های غیرقانونی آمریکا مانع کار عادی و کمک رسانی به ایران است".

ریابکوف افزود روسیه از آمریکا می‌خواهد كه از رویكردهای سیاسی تنگ‌نظرانه علیه ایران دست بردارد.

او تاکید کرد:« ما خواستار برداشته‌شدن سریع تحریم‌ها هستیم كه مانع ایران از انجام فعالیت‌های عادی تجارت خارجی، از جمله به نفع تولید درآمد می‌شود. از جمله موارد دیگر، نیازهای اولیه اجتماعی و اقتصادی برای رفع سریع مشکلات مرتبط با اپیدمی ویروس کرونا از جمله تأمین تجهیزات پزشکی و سایر وسایل لازم برای کشور را ضروری می‌سازد.»

علاوه بر روسیه کشورهای چین و پاکستان هم از ایالات متحده آمریکا خواستند تحریم‌های ایران را به دلیل شیوع کرونا لغو کند.

درخواست آمریکا از دولت ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی

مقامات آمریکایی در ارتباط با نامه روحانی مبنی بر لغو تحریم‌ها تابحال واکنش صریحی نشان نداده‌اند اما مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، قبلا از ایران خواسته بود که به دلیل شیوع ویروس كرونا آمریكایی‌های زندانی را آزاد کند.

پمپئو دولت ایران را مسئول جان شهروندان آمریکایی دانست که به اتهامات واهی در ایران زندانی شده‌اند.

منبع: دویچه وله