مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی زندانی در ایران مرخصی درمانی گرفت و به سفارت سوئیس رفت

whait maikelمایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، مرخصی درمانی گرفته و به سفارت سوئیس رفته است.

آقای وایت که نظامی سابق آمریکا است برای توهین به رهبر جمهوری اسلامی و انتشار عکسی خصوصی در ایران به حبس محکوم شده است.

خانواده وایت از حکومت ایران برای این آزادی موقت تشکر کرده‌اند و گفته‌اند همچنان به دنبال آزادی بی قید و شرط او و بازگشتش به آمریکا خواهند بود.

در روزهای اخیر هزاران زندانی در ایران برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا موقتا از زندان آزاد شده‌اند که در میانشان زندانیان سیاسی نیز حضور دارند.

وزارت خارجه آمریکا هم با تشکر از سفارت سوئیس، گفته تلاش می‌کند تا مایکل وایت و دیگر شهروندان آمریکایی که از نظر آمریکا "به ناحق" در ایران زندانی هستند به آزادی کامل برسند.

آمریکا از ایران خواسته سیامک نمازی، باقر نمازی و مراد طاهباز را با دلایل بشردوستانه آزاد کند.

در تصویری که از آقای وایت پس از آزادی منتشر شده او ماسکی بر صورت دارد.

گفته شده که او در روزهای گذشته دچار تب بوده و سرفه می‌کرده است.

وزارت خارجه آمریکا گفته با رفتن مایکل وایت به سفارت سوئیس آزمایش‌های لازم روی او انجام می‌‌شود.

این وزارتخانه همچنین از حکومت ایران خواسته به تعهد پیشینش برای کمک به بازگرداندن رابرت لوینسون به آمریکا پایبند باشد.

رابرت لوینسون یک مامور سابق پلیس آمریکا است که بیش از یک دهه قبل پس از سفری به جزیره کیش در ایران ناپدید شد. چند سال پس از گم شدن او آسوشیتدپرس فاش کرد که آقای لوینسون برای سازمان سیا اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده، هرچند از طرف این سازمان به ایران اعزام نشده بود و همکاری‌اش خارج از مقررات استخدامی این سازمان بود.

سرنوشت آقای لوینسون و چند شهروند آمریکایی و غربی زندانی در ایران، که برخی تابعیت ایران را هم دارند، در کنار زندانی بودن کسانی که به خاطر نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در کشورهای غربی تحت پیگرد بوده‌اند، از موضوعات مورد مناقشه بین ایران و آمریکا است.

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و در حاشیه توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی دو طرف شمار زیادی از زندانیان را مبادله کردند.

با ریاست جمهوری دونالد ترامپ هم مذاکراتی برای آزادی زندانیان در جریان بوده است که آزادی متقابل ژیائو وانگ و مسعود سلیمانی از آخرین نمونه‌های آن است.

منبع: بی بی سی