تحریم ۵ شرکت مستقر در امارات به اتهام ارتباط با "شرکت ملی نفت ایران" توسط امریکا - موافقت امریکا با تعلیق برخی از تحریم‌ ها علیه ایران بخصوص در حوزه بانکی؟

Tahrim-Usa-1 به گزارش اسپوتنیک، وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم ۵ شرکت اماراتی به دلیل نقض تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه ایران خبر داد. 
 
این وزارت خانه در بیانیه ای اعلام نمود، نام ۵ شرکت اماراتی به دلیل همکاری با شرکت ملی نفت ایران، به فهرست شرکت‌ های تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی افزده می شوند. این شرکت ها به جرم دور زدن تحریم های آمریکا محاکمه می شوند.
 
وزارت خزانه‌ داری آمریکا می گوید که این ۵ شرکت با شرکت ملی نفت ایران در ارتباط هستند.
 
گفتنی است پس از سال ها ممکن است برخی از تحریم های آمریکا علیه ایران برداشته شود. تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در گفتگو با شبکه خبری المیادین در پاسخ به سؤالی درباره نقش سازمان بهداشت جهانی در کاهش تبعات تحریم‌ های آمریکا علیه ایران در شرایط بهداشتی کنونی و شیوع ویروس کرونا افزود: دیروز (سه شنبه) با وزیر خارجه آمریکا در این رابطه تماس گرفتم و در آن بر نیاز ایران به حمایت در مقابله با ویروس کرونا تاکید کردم. وی تصریح کرد: آمریکا نیز با تعلیق برخی از تحریم‌ها علیه ایران به خصوص در حوزه بانکی در شرایط فوق العاده و اضطراری موافقت کرد. 
 
***
 
امریکا ۵ شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد
 
خبرگزاری فارس: دولت آمریکا روز پنجشنبه چند شرکت را به بهانه همکاری با شرکت ملی نفت ایران تحت تحریم قرار داده است.
 
دولت آمریکا امروز پنجشنبه چند شرکت را به اتهام همکاری با شرکت ملی نفت ایران تحریم کرده است. 
 
دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا نام ۵ شرکت مستقر در امارات را که بهانه همکاری با شرکت ملی نفت ایران تحریم کرده است. 
 
دونالد ترامپ اردیبهشت‌ ماه سال گذشته بعد از پایان دادن به مشارکت آمریکا در برجام تحریم‌ های معلق‌شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. او علاوه بر این، چندین دور تحریم جدید علیه بخش‌ های مختلف اقتصاد ایران اعمال کرده است. 
 
دولت ترامپ علاوه بر اعمال تحریم‌ ها در راستای سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌ آمیز علیه ایران روی آورده است.
 
او در جدیدترین اقدام دی‌ ماه سال جاری طی یک عملیات تروریستی سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شماری از همراهان ایشان را به شهادت رساند. 
 
ترامپ علیرغم تمام این اقدامات به دلیل ناکارآمد بودن سیاست‌ هایش در قبال ایران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است
 
***
 
موافقت امریکا با تعلیق برخی از تحریم‌ های ایران
 
اسپوتنیک: تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در گفتگو با شبکه خبری المیادین اعلام کرد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۲۰۰ هزار نفر گذشت و تعداد فوتی‌ها نیز به بیش از ۸ هزار نفر رسیده است که سهم چین و اروپا از این ویروس در کل دنیا، ۸۰ درصد است.
 
وی در پاسخ به سؤالی درباره نقش سازمان بهداشت جهانی در کاهش تبعات تحریم‌های آمریکا علیه ایران در شرایط بهداشتی کنونی و شیوع ویروس کرونا افزود: دیروز (سه شنبه) با وزیر خارجه آمریکا در این رابطه تماس گرفتم و در آن بر نیاز ایران به حمایت در مقابله با ویروس کرونا تاکید کردم.
 
وی تصریح کرد: آمریکا نیز با تعلیق برخی از تحریم‌ها علیه ایران به خصوص در حوزه بانکی در شرایط فوق العاده و اضطراری موافقت کرد.
 
مدیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز از دیگر کشورهایی که از طریق انتقال تجهیزات پزشکی به ایران، به این کشور در مقابله با ویروس کرونا حمایت کردند، تقدیر و تشکر کرد.
 
در همین رابطه، «مایک رایان» عضو کمیته امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی به شبکه المیادین گفت که «این سازمان با همکاری خود با ایران به شکل دائم ادامه می‌دهد».
 
عضو کمیته امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد که نباید این بحران را که اکنون جهان درگیر آن شده است، به یک مساله سیاسی کرد.
 
رایان گفت که سازمان بهداشت جهانی به کار خود برای آزادسازی منابع و تامین نیازهای اضطراری و ضروری برای ایران و ایجاد ضمانت به شرکت‌ها برای همکاری در این زمینه بدون نگرانی از عواقب آن ادامه می‌دهد.