دنیا گرفتار کرونا؛ کره شمالی مشغول موشک/ سومین آزمایش موشکی "پیونگ یانگ" در بحبوحه بحران جهانی کرونا

koreh shomali mushak
آزمایش موشکی بامداد امروز (شنبه) سومین آزمایش موشکی کره شمالی طی 19 روز گذشته است.

در حالی که جهان درگیر بحران ویروس کروناست، دولت کره شمالی که تاکنون مواردی از شیوع این بیماری را در کشورش گزارش نکرده، اقدام به انجام سومین مورد آزمایش موشکی خود طی کمتر از 3 هفته گذشته کرده است.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت پیونگ‌یانگ بامداد روز شنبه (امروز) 2 پرتابه جدید (و در گزارش‌هایی دیگر 3 پرتابه) به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است.

بر اساس اعلام خبرگزاری یونهاپ و به نقل از مقامات نظامی کره جنوبی این آزمایش موشکی شامل پرتاب 2 موشک بالستیک کوتاه بُرد از استان شمالی "پیونگان" کره شمالی  به سمت دریای ژاپن بوده است.

 زمان انجام این آزمایش موشکی در ساعات 6:45 تا 6:50 صبح امروز به وقت محلی بوده است.

این موشک‌ها پیش از رسیدن به منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن در دریای آزاد فرود آمده است.

کره شمالی در روزهای دوم و نهم ماه جاری میلادی (مارس) نیز اقدام به انجام آزمایش موشکی کوتاه بُرد کرده است.

دولت‌های ژاپن و کره جنوبی به این آزمایش موشکی کره شمالی واکنش نشان داده و آن را با توجه به بحران همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، " اقدامی نامناسب" دانسته‌اند.

کره شمالی در حالی دست به انجام آزمایش‌های موشکی مداوم می‌زند که گفتگوهای خلع سلاح هسته‌ای این کشور با ایالات متحده آمریکا به بن بست رسیده و مقامات پیونگ یانگ اعلام کرده‌اند با توجه به خلف وعده دونالد ترامپ در زمینه لغو تحریم‌های بین‌المللی کره شمالی، برنامه هسته‌ای و موشکی خود را از سرخواهند گرفت.

تاکنون مواردی از ابتلا به ویروس کرونا جدید در کره شمالی به جهان مخابره نشده است؛ اما ناظران و کارشناسان معتقدند دولت پیونگ‌یانگ که بسته‌ترین نظام سیاسی دنیاست، در این زمینه پنهانکاری کرده و آمار درستی از وضعیت این کشور ارایه نمی‌کند.

رهبر کره شمالی بدون ارایه آماری از وضعیت ابتلا به این ویروس در کشور خود ، بابت شیوع گسترده این ویروس در کره جنوبی 2 هفته پیش با ارسال نامه‌ای به رییس جمهوری کره جنوبی  با او و مردم همسایه جنوبی بابت ابتلای هزاران نفر از مردم کره جنوبی به ویروس کرونا ابراز همدردی کرده است.