شیوع کرونا؛ در نیویورک هر ساعت یک نفر جان می‌بازد/ آمریکا و کانادا مرزهای خود را به سفرهای غیرضروری بسته‌اند

Corona-USA

«با افزایش شهرها و ایالت‌هایی که از ساکنان خود می‌خواهند در خانه بمانند اکنون یک نفر از هر ۵ آمریکایی باید خانه‌نشین شود تا بلکه شدت شیوع ویروس کرونا در این کشور پهناور کاهش یابد.»
 
کانتیکت، نیوجرسی، ایلینوی و کالیفرنیا چهار ایالتی هستند که از دیروز، جمعه، از میلیون‌ها سکنه خود خواسته‌اند در خانه بمانند.
 
فرماندار نیویورک هم که با ۱۰ هزار مبتلا به ویروس کرونا، اکنون قلب این اپیدمی در آمریکا شده، دستور داده تمامی کسب و کارهای غیرضروری تا اطلاع ثانوی تعطیل شود.
شمار مبتلایان به ویروس کرونا ۲۰۱۹ در آمریکا اکنون به ۱۸۵۰۰ نفر رسیده و شمار جان‌باختگان آن هم ۲۳۰ نفر گزارش شده است.
در سطح جهان هم روز شنبه شمار مبتلایان ۲۷۵ هزار نفر اعلام شد و شمار بیماران درگذشته کووید-۱۹ از مرز ۱۱ هزار نفر گذشت.
 
دستور تعطیلی سفرهای غیرضرروی در آمریکا از شنبه شب، ۲۱ مارس، عملی شد تا یک گام دیگر برای کاهش تعاملات اجتماعی باشد.
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید فرمانداران، شهرداران و شهروندان کشورش "با اضطرار و باشتاب" مشغول به "جنگ با ویروس کرونا" هستند.
 
در همین حال، مایک پنس، معاون رئیس جمهور که پیش‌تر مسئول ستاد مقابله با کرونا در کاخ‌سفید معرفی شده بود، روز شنبه اعلام کرد پس از آن که یکی از کارمندان دفترش کرونا مثبت شناسایی شده، خود و همسرش برای انجام تست کرونا آماده خواهند شد.
 
آقای پنس گفته: "نه من و نه رئیس‌جمهوری با این کارمندمان در ارتباط مستقیم نبوده‌ایم". او وضع جسمی این کارمند دفترش را "خوب" توصیف کرده است.
پلیس سیدنی در استرالیا پس از تجمع بیش از حد مردم در فضای باز، ساحل بوندی را موقتا بسته است
 
«گام‌های عملیاتی آمریکا برای مقابله با کرونا چیست؟»
روز جمعه ایالت‌های کانتیکت، ایلینوی و نیویورک اعلام کردند که از دهها میلیون سکنه خود خواسته‌اند در خانه بمانند. شهروندان این سه ایالت فقط برای خرید مواد غذایی، دارو و بنزین اجازه خروج از خانه خواهند داشت.
 
در نیویورک، اندرو کومو، فرماندار، تمام تجمعات و میهمانی‌ها را لغو کرده و به کسب و کارها هم دستور داده که تمامی کارمندان "غیرضروری" خود را به خانه بفرستند.
 
نیویورک اکنون با ۱۰ هزار مورد مبتلا، نقطه اصلی همه‌گیری کرونا ۲۰۱۹ در آمریکاست. در این ایالت هر ساعت یک نفر بر اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست می‌دهد.
 
آقای کومو روز جمعه هشدار داد که: "این مقررات باید رعایت شود... (همگان باید توجه داشته باشند که) اینها فقط توصیه های سودمند نیست".
 
عصر جمعه هم آقای ترامپ با صدور وضعیت فوق العاده ناشی از "فاجعه بزرگ" برای نیویورک، به این ایالت اجازه داد از بودجه های فدرال اضطراری استفاده کند.
 
نیویورک و ایالت‌های همسایه آن یعنی نیوجرسی، کانتیکت و پنسیلوانیا روز جمعه با صدور اطلاعیه‌ای مشترک دستور تعطیلی تمامی آرایشگاه‌ها، سالن‌های خالکوبی و زیبایی را صادر کردند.
 
همه فعالیت‌های ورزشی در فضای باز چون مسابقات بستکبال هم از فردا شب، یکشنبه، متوقف باید شوند.
 
اندرو کومو٬ فرماندار ایالت نیویورک با انتقاد از جوانانی که با وجود هشدارهای مقامات بهداشتی هنوز در خیابان ها و پارک ها معاشرت می کنند گفته بنا دارد شخصا به پارک های نیویورک سر بزند و اوضاع را از نزدیک بررسی کند.
 
او به آن دسته از کسانی که بدون توجه به هشدارها در پارکها و مکانهای عمومی حاضر می شوند گفته این افراد علاوه بر به خطر انداختن جان خود٬ سلامت دیگران - به ویژه سالخوردگان را - به خطر می اندازند.
 
نیویورک هم اکنون به کانون اصلی کووید-۱۹ در آمریکا بدل شده است. این ایالت تا روز جمعه ۱۰ هزار مورد ابتلا شناسایی کرده بود که حدود ۶۵۰۰ نفر از آنها ساکنان شهر نیویورک هستند.
 
در نیویورک هر ساعت یک نفر بر اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست می دهد و مقام ها به شدت نگران کمبود تخت های بیمارستانی و اتاق های آی سی یو در صورت افزایش تعداد مبتلایان اند.
 
ساحل ونیز در غرب لس‌آنجلس که یکی از مهمترین مراکز تفریحی ساحلی در این ابرشهر است روز شنبه خالی شده بود
 
گوین نیوزم، فرماندار کالیفرنیا هم روز پنجشنبه دستور مشابهی را برای حدود ۴۰ میلیون سکنه این ایالت در غرب آمریکا صادر کرد. او پیش بینی کرد که دست کم نیمی از جمعیت کالیفرنیا به ویروس کرونا آلوده شوند.
 
منبع خبر: بی بی سی فارسی

در این رابطه