فعالیت فروشگاه‌ها و مراکز تجاری استان تهران ممنوع شد

Marakeze Kharid

«استانداری تهران فعالیت فروشگاه​ها و مراکز تجاری را با صدور ابلاغیه​ای در سطح استان تهران ممنوع کرد. طبق دستور استانداری تهران فقط فروشگاه‌های زنجیره‌ای و داروخانه‌ها به فعالیت خود ادامه خواهند داد.»
 
حمیدرضا گودرزی، معاون استاندار تهران اعلام کرد که از روز یکشنبه سوم فروردین تعطیلی مراکز تجاری استان تهران به فرمانداران ابلاغ شده است و با موارد تخلف نیز برخورد قانونی خواهد شد.
 
معاون استاندار تهران همچنین گفت به‌جز فروشگاه‌های بزرگ تامین‌کننده مایحتاج ضروری شهروندان همانند شهروند، رفاه و داروخانه‌ها، سایر اماکن تجاری باید تعطیل باشند، در غیر این صورت با آن‌ها برخورد لازم انجام خواهد شد.
 
ممنوعیت فعالیت فروشگاه​ها و مراکز تجاری زمانی انجام گرفته است که شیوع ویروس کرونا به ویژه در تهران خیز برداشته و تاحدودی از کنترل مسئولین خارج شده است طوری که خبرگزاری دولتی ایرنا از قول عیرضا زالی مسئول ستاد مقابله با کرونا در تهران اعلام کرده است که به کمک مردم جلوی خروج از تهران باید متوقف شود.
 
زالی ضمن ابراز تاسف از عدم توجه مردم تهران به ماندن در خانه​ها و خودداری کردن از سفرهای نوروزی گفت که سفر مردم برای خروج از تهران از ۲۵ اسفند ادامه داشته است.
 
پس از آن که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در ۲۵ اسفند اعلام کرد چیزی به اسم قرنطینه، نه در ایام نوروز و نه بعد از آن وجود ندارد، مجاب کردن مردم برای ماندن در خانه دشوارتر شده است.
 
یک روز بعد از سخنان حسن روحانی، مسئول عملیاتی ستاد مدیریت کرونا در تهران بزرگ، اظهارنظر "مسئولان اجرایی و اداری" کشور را نشانه آن دانست که مرگبار بودن ویروس کرونا را جدی نگرفته‌اند.
 
علیرضا زالی گفته است بر اساس آمار فقط در دو روز گذشته مراجعان به مراکز درمانی تهران پنج درصد رشد داشته است.
 
به گفته مسئول ستاد مقابله با کرونا در تهران خروج مردم از تهران و سفر آنها نشان داده است که مردم هم هشدارها را جدی نگرفته و به اشتباه تصور می​کنند که ویروس کرونا یک بیماری نسبتا ساده مثل سرماخوردگی است.
 
زالی هشدار داد کرونا یک بیماری کشنده است و در ۲۰ درصد موارد منجر به بروز فرم بسیار شدید بیماری در مبتلایان می​شود که نیاز به بستری در بخش مراقبت​های ویژه را دارند.
 
زالی تاکید کرد که تعداد زیادی از مسافران تهرانی یا در استان​های مقصد، آلوده خواهند شد یا این که با دوره نهفتگی از تهران خارج می​شوند.
 
او افزود: «متاسفانه شب گذشته تعدادی از شهروندان تهرانی که به استان​های خراسان رضوی، هرمزگان و یزد سفر کرده بودند به دلیل بروز علایم بیماری در بیمارستان های سه استان مذکور بستری شدند.»
 
مسئول ستاد مقابله با کرونا در ادامه سخنان خود تاکید کرد که هفته سوم فروردین ماه اوج بازگشت مسافرانی است که احتمالا یا آلوده​تر از هنگامی هستند که از تهران خارج شده​اند یا این که در هنگام خارج شدن در دوران کمون بیماری بودند.
 
زالی برای مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا اعلام کرد مسافران تهرانی در حین بازگشت در مبادی ورودی شهر با تب سنج غربالگیری خواهند شد. اما او اذغان کرد که تب سنجی ساده چندان تاثیری ندارد، زیرا ممکن است فرد درهنگام غربالگیری در دوره نهفتگی بیماری و بدون تب باشد.
 
مسئول ستاد مبارز با کرونا در تهران تاکید کرد که اگر همین الان هم با کمک مردم بتوانیم خروج از تهران را متوقف شود بار کمتری ناشی از شیوع بیماری در روزهای آتی تحمیل خواهد شد.
 
دویچه وله فارسی