مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا: متاسفیم که آمریکا با پرداخت وام به ایران مخالفت می‌کند

borrel josepمسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد از اینکه آمریکا با پرداخت وام از صندوق بین‌المللی پول به ایران مخالفت می‌کند، عمیقا متاسف است. به گفته بورل آمریکا اصرار دارد که تحریم‌ها اثری بر خرید اقلام بشردوستانه ندارد.  

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۲ آوریل خبر داد که آمریکا با اعطای وام پنج میلیاردی صندوق بین‌المللی پول به ایران مخالفت کرده است.

بورل در جلسه ویدیویی وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در این باره گفت: «من متاسفم که ایالات متحده با اتخاذ تصمیم‌ در این زمینه از سوی صندوق بین‌المللی پول مخالفت می‌کند. از نقطه نظر انسانی این تصمیم‌گیری باید در راستای پذیرش درخواست [ایران] باشد.»

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در اوایل ماه مارس در توییترش نوشت: «کریستالینا جورجیوا مدیر صندوق بین‌المللی پول گفته کشورهایی که متاثر از کووید ۱۹ هستند از طرف صندوق بین‌المللی پول حمایت می‌شوند. بانک مرکزی ما بلافاصله تقاضای کمک کرد.»

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" روز پنجشنبه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) خبر داد که عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی ایران رسما از صندوق بین‌المللی پول درخواست پنج میلیارد دلار وام کرده است.

همتی پیشتر این خبر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده بود.

بر اساس آخرین آمار رسمی در ایران تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ تا ظهر چهارشنبه ۳ اردیبهشت نزدیک به ۸۶ هزار نفر و تعداد فوت شدگان نزدیک به ۵۴۰۰ نفر بوده است. این رقم‌ها جزو بالاترین آمار کرونا در جهان است با این حال مقامات رسمی دولت دونالد ترامپ گفته‌اند که دولت ایران میلیاردها دلار در حساب‌هایش در اختیار دارد و به همین دلیل با درخواست وام ایران مخالفت کرده‌اند.

بورل گفته است: «من عمیقا و واقعا و به دلایل انسانی از تصمیمی که برای رد درخواست ایران گرفته شده متاسفم.»

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در ادامه سخنانش گفته است: «ما طرفدار این نظر هستیم که در این زمان و موقعیت، تحریم‌ها نمی‌توانند برای مبادلات و کمک‌های بشردوستانه موثر باشند.»

مسئول سیاست خارجه اروپا گفته ایالات متحده اصرار دارد که این تحریم‌ها شامل کمک‌های بشردوستانه نمی‌شود اما او در عین حال تاکید کرده که "در این موقعیت ایران باید بتواند چیزهایی را که برای مقابله با کرونا نیاز دارد، تهیه کند، بخرد و پولشان را پرداخت کند اما در واقعیت نمی‌تواند این کارها را انجام دهد و در نهایت نمی‌تواند چیزهایی را که لازم دارد تهیه کند".

بورل گفته به همین دلایل ما در وهله اول تلاش می‌کنیم تا تحریم‌ها را کمتر کنیم و در مرحله دوم کمک می‌کنیم تا ایران بتواند وامش را از صندوق بین‌المللی پول بگیرد.

منبع:دویچه وله


در این رابطه