خطر تعلیق فدراسیون جودو و کل فدراسیون های ورزشی ایران

Federation ha-1 روزنامه شرق: دادگاه بین المللی حکمیت ورزش (CAS) در حالی تاریخ جدید رسیدگی به پرونده تعلیق فدراسیون جودوی ایران را مشخص کرده که خبرهای خوبی از آن به گوش نمی رسد. مسئولان این دادگاه با ورود به اتفاقات و تنش های اخیر ایران در منطقه، لوایح جدیدی را برای فدراسیون جودو ارسال کرده اند که ماجرا کلاً از شکل ورزشی خود خارج شده و به چالشی سیاسی تبدیل شده است. موضوع به قدری بغرنج شده که حالا تنها دیگر بحث تعلیق فدراسیون جودو مطرح نیست بلکه خطر تعلیق در کمین کل ورزش ایران است. رابطه فدراسیون جودوی ایران با فدراسیون جهانی این رشته زمانی شکراب شد که سعید ملایی، جودوکار سرشناس ایران، در رقابت های قهرمانی جهان جودوی سال گذشته برای چندمین بار مقابل نماینده اسرائیل قرار نگرفت و از مبارزه با او امتناع کرد. ملایی بعد از این مسابقات به آلمان مهاجرت کرد و آنجا خبر داد که دیگر حاضر نیست به ایران برگردد. سعید با این ادعا که مسئولان ورزش ایران او را چندین بار تحت فشار گذاشته اند تا عمدا ببازد و مقابل رقیب اسرائیلی وزن خودش، ساگی موکی، قرار نگیرد درخواست پناهندگی داد. اگرچه مسئولان فدراسیون های جهانی رشته های مختلف مانند کشتی یا کمیته بین المللی المپیک پیش ازاین به سران ورزش ایران بایت عدم تقابل با نماینده های اسرائیل هشدار داده بودند اما همین اظهارات ملایی کافی بود تا رسما این هشدارها و تهدیدها عملی شود. هیئت ایرانی باید ۲۷ شهریور در دادگاه CAS حاضر شود تا دفاعیات خود را برای رفع تعلیق فدراسیون جودو مطرح کند. گفتگوی «شرق»را با آرش میر اسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو، درباره وقایع اخیر می خوانید.
 
• آقای میراسماعیلی هرچه می گذرد، پرونده تعلیق جودوی ایران مبهم تر و پیچیده تر می شود. ماجرای ایمیلی که اخیرا از طرف دادگاه بین المللی حکمیت ورزش (CAS)، برای فدراسیون ارسال شده، چیست؟
 
بعد از اتفاقاتی که پارسال در رقابت های قهرمانی جهان ژاپن افتاد، کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو، فدراسیون جودوی ایران را به طور موقت تعلیق کرد. آنها صراحتا به ما گفتند در صورتی که جودوکاران ایرانی با نماینده های اسرائیل مسابقه ندهند، این تعلیق ادامه دار خواهد بود. با توجه به این شرایط ما صلاح دیدیم که کار را از طریق CAS پیگیری کنیم. با هماهنگی وزیر و رئیس کمیته ملی المپیک شکایتی را تنظیم کردیم و  به CAS  دادیم. تاریخی که CAS برای رسیدگی به پرونده ما تعیین کرد ۲۰ فروردین ماه بود که به خاطر ویروس کرونا این جلسه به تعویق افتاد. با توجه به شیوع کرونا هر دو طرف دعوا، یعنی ما و فدراسیون جهانی توافق کردیم که این دادگاه به زمان دیگری موکول شود اما چند روز پیش ایمیلی را از سوی CAS دریافت کردیم که نگرانی هایمان را دوچندان کرده است. متاسفانه در این ایمیل به مواردی اشاره شده که ربطی به مسائل ورزشی ندارد و بیشتر به چالش ها و مشکلات سیاسی داخلی و خارجی ایران اشاره شده است. ذکر همین موارد باعث شده تا ما حس کنیم علاوه بر جودو، کل مجموعه ورزش کشور هم با مشکلاتی مواجه شود.
 
• می شود واضح تر بگویید به چه چیزهایی اشاره کرده اند؟
 
 آنها در این ایمیل به اتفاقات و درگیری های آبان ماه که در کشور رخ داد، اشاره کرده اند. یا به سخنرانی هایی که مسئولان و مقامات ارشد کشورمان داشته اند، اشاراتی کرده اند. حتی در این ایمیل به ما متذکر شده اند که از اختلافات سیاسی ایران و اسرائیل مطلع هستند و می دانند که ورزشکاران ایرانی حاضر نیستند با آنها مسابقه بدهند. متاسفانه فدراسیون جهانی جودو و به تبع آن دادگاه بین المللی حکمیت ورزش پا را فراتر از ورزش و جودو گذاشته اند و می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و این موضوع را سیاسی جلوه دهند.
 
• پس با این شرایط الان نه تنها جودو، بلکه کل ورزش ایران ممکن است با خطر تعلیق مواجه شود؛ چراکه فدراسیون های جهانی رشته های مختلف هم پیش ازاین به ایران هشدار داده بودند و موضوع عدم مبارزه ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی برای آنها به یک خط قرمز تبدیل شده است.
 
ببینید، من حساسیت این موضوع را بارها به مسئولان ورزش گفته ام و به محض اینکه CAS این لوایح جدید را هم برای ما ارسال کرد، دوباره موارد را به اطلاع آنها رساندم. به صراحت می گویم که کار بسیار سخت و دشواری پیش رو داریم. سیگنال هایی که ما از آن طرف می گیریم، خیلی خطرناک است. امیدوارم مابقی مقامات ارشد کشور در این قضیه ما را تنها نگذارند. الان ما هم زمان به دیپلماسی ورزشی و سیاسی نیاز داریم. قطعا رایزنی مسئولان سیاسی در این رابطه به ما کمک زیادی می کند. این پرونده این قدر سخت و حساس است که فدراسیون جودو حتی نمی تواند از عهده تامین مخارج هزینه های آن هم بربیاید. درحال حاضر چند ماه است که مشغول رایزنی با وکلای مجرب در این زمینه هستیم تا بتوانیم دفاعیاتی محکمی داشته باشیم اما همه اینها کافی نیست؛ ما باید از طرف سیاسیون ساپورت شویم.
 
• جالب است که دادگاه بین المللی حکمیت ورزش بلافاصله بعد از این لوایح معناداری که برای فدراسیون ارسال کرد، زمان جدید برگزاری دادگاه را هم مشخص کرد.
 
بله، روز گذشته نیز ما ایمیلی دریافت کردیم که از ما خواستند یکی از سه تاریخ پیشنهادی آنها را برای جلسه دادگاه انتخاب کنیم که ما تاریخ ۲۷ شهریور را اعلام کردیم. رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک، نصرالله سجادی رئیس کاروان المپیک ایران در المپیک ۲۰۲۱توکیو، محمدرضا داورزنی، معاون وقت وزارت ورزش، مجید زارعیان، سرمربی تیم ملی جودو، خود من به همراه دکتر امیر ساعد وکیل و دستیار او تیم هفت نفره ایران هستند که به دادگاه بین المللی حکمیت ورزش معرفی شده اند. برای طرف مقابل هم قرار است یک هیئت ۱۵نفره در دادگاه حاضر شوند.
 
• پیش از این گفته شد که سعید ملایی، جودوکار سابق ایران که در واقع همه این ماجراها به خاطر مهاجرت سوال برانگیز او از ایران رخ داد هم یکی از اعضای این هیئت ۱۵نفره است.
 
بله درست است به جز او وحید سرلک که پیش از این از تیم ملی رفت و تغییر تابعیت داد، به همراه محمد منصوری، مربی ملایی نیز کسانی هستند که می خواهند بیایند و به نفع فدراسیون جهانی در دادگاه صحبت کنند.
 
• فکر می کنید این نفرات در این دادگاه حاضر می شوند؟
 
امیدوارم این افراد در رفتارشان تغییر رویه بدهند. آنها راهی را رفتند که دیگران دارند برایشان تعیین تکلیف می کنند. ملایی، سرلک یا منصوری باید بدانند که اگر به جایی رسیدند، از ایران بوده. اگر بیایند و علیه ایران شهادت بدهند، تا ابد یک لکه سیاه در زندگی شان خواهد ماند. این افراد باید بدانند چشم ۹۰ هزار جودوکار جوان و نوجوان به آنهاست تا جودوی ایران از تعلیق نجات پیدا کند. اگر روزی بیایند و شهادت بدهند، آه این بچه ها دنبال آنها خواهد بود.
 
• اگر در دادگاه حاضر نشوند، ممکن است شرایط به نفع ایران باشد؟
 
قطعا این طور خواهد بود.