یک مقام افغان از پیدا شدن اجساد مهاجران افغان که ماموران مرزبانی ایران آنها را به رودخانه انداخته‌اند خبرداد

afghanestan iran marzیک مقام افغان اعلام کرد جسد ۱۲ تن دیگر از مهاجرانی که ماموران مرزبانی ایران آنها را به رودخانه انداخته‌اند، پیدا شده و از این رو تعداد اجساد به ۱۷ تن رسیده است.

ایران چنین ادعایی را تکذیب کرده، اما این پرونده به یک بحران دیپلماتیک میان دو کشوری منجر شده است که از دیرباز با یکدیگر پیوندهای تجاری و اقتصادی و فرهنگی داشته‌اند.

مقامات افغانستان و بازماندگان این حادثه می‌گویند ماموران مرزبانی ایران حدود ۵۰ تن از مهاجرانی را که قصد داشتند از ولایت هرات وارد خاک ایران شوند، دستگیر و سپس آنها را مجبور کردند که خود را به هریرود، رودخانه مرزی سه کشور ایران، افغانستان و ترکمنستان بیفکنند.

عبدالغنی نوری، فرماندار گلران در ولایت هرات، روز پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت گفت: «۵۰ افغان به رودخانه پرت شده‌اند. تاکنون جسد ۱۷ تن از آنها را پیدا کرده‌ایم.»

این مقام افغان روز یکشنبه گفته بود که جسد پنج تن از مهاجران را از هریرود گرفته‌اند.

او روز پنج‌شنبه هم گفت تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد این مهاجران را در منطقه دهانه ذوالفقار، واقع در ایران، به رودخانه پرت کرده‌اند.

پیش از این، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرده بود که این «حادثه» در خاک افغانستان رخ داده است.

او اظهار داشت: «این مسئله از سوی مقامات مرزبانی ایران رد شده و صحت ندارد اما اینکه تعدادی از شهروندان افغانستانی جان خود را از دست دادند، ما هم ناراحت هستیم».

با این حال وحید قتالی، والی هرات، در پیامی توئیتری تهدید به «تسویه حساب» با ایران کرده است.

این رخداد واکنش ایالات متحده را نیز به دنبال داشته است. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت که «از دیدن گزارشاتی مبنی بر سوءاستفاده، شکنجه و غرق کردن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایرانی» شوکه شده است.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در توئیتر نوشت : من از دیدن گزارشاتی مبنی بر سوء استفاده، شکنجه و غرق کردن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایرانی ظرف هفته گذشته در مرز ولایت هرات #افغانستان شوکه شدم. آنها مهاجرانی بودند که برای عبور از مرز در جستجوی خوراک یا کار جرأت به خرج داده بودند.

سفارت ایالات متحده در کابل با ابراز نگرانی از گزارش‌های مربوط به این رخداد از انجام تحقیقات حمایت کرد.

ایران می‌گوید که جنگ افغانستان باعث شده تا حدود دو و نیم میلیون مهاجر افغان، قانونی و غیرقانونی، وارد خاک کشور بشوند.

مقامات سازمان ملل می‌گویند اما شیوع ویروس کرونا در ایران باعث شده که بیش از ۱۵۰ هزار تن از آنها به افغانستان بازگردند.

 

   منبع: رادیو فردا