خطر زلزلۀ بزرگتر در تهران طی ۲ هفتۀ آینده

zelzelenegari 08102015 یک استاد زلزله شناسی با اشاره به زمین‌لرزه شب گذشته گفت: گسل مشا ظرفیت ایجاد زلزله‌های بزرگتر را هم دارد و تلاقی آن با گسل شمال تهران می‌ تواند شمال شرقی پایتخت را تحت تأثیر قرار دهد.
 
مهدی زارع استاد تمام پژوهشگاه بین ‌المللی زلزله ‌شناسی و مهندسی زلزله و عضو وابسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر به تحلیل زلزله دیشب تهران پرداخت و در پاسخ گفت: همانطور که اعلام شده این زلزله در اثر فعال شدن گسل مشا اتفاق افتاد و از آنجایی که این گسل پیش از این، زلزله‌ های بزرگتر‌ی را ایجاد کرده است، عجیب نیست.
 
وی در ادامه یادآور شد: گسل مشا ۱۹۰ سال پیش، زلزله ۷ ریشتری را ایجاد کرده که معروف به زلزله دماوند است.
 
زارع خاطر نشان کرد: بنابراین این مسأله برای ما مسجل است که این گسل توانایی لغزایی بالاتری را هم دارد و نمی ‌توان مدعی شد زلزله با بزرگای ۵ ریشتر دیشب باعث تخلیه کامل انرژی آن شده است.
 
این استاد زلزله شناسی با بیان اینکه فعال شدن گسل مشا می ‌تواند موجب فعال شدن گسل‌ های پیرامونی هم بشود، ابراز داشت: نباید فراموش کنیم که این گسل همچنان ظرفیت ایجاد زلزله بزرگ‌ تری را هم دارد و یا با تلاقی با گسل شمالی تهران که ۲۰ کیلومتر با این گسل فاصله دارد، شمال شرقی تهران را تحت تأثیر قرار دهد.
 
وی در پاسخ به این سؤال که آیا ده‌ ها پس لرزه شب گذشته را می ‌توان گذر خطر زلزله بزرگ‌ تر تهران برشمرد، اظهار داشت: خیر، این پس لرزه‌ ها می ‌تواند سیکل زلزله باشد، کما اینکه در زلزلۀ کرمانشاه هم شاهد بودیم ابتدای زلزله با قدرت ۴.۳ ایجاد شده، پس از ۲۰ دقیقه زلزله ۲.۵ ریشتری آمد، اما پس از ۲۰ دقیقه زلزله اصلی با بزرگای ۷.۳ ریشتر ایجاد شد.
 
زارع فاصله میان پیش لرزه‌ ها را از چند دقیقه، چند ساعت و یک یا ۲ هفته متغیر دانست و گفت: همچنان امکان وقوع زلزله بزرگتر هست.
 
وی درباره احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند نیز گفت: زلزله ‌های آتشفشانی مشخصاتی دارد که با زلزله‌ های گسلی تفاوت دارد، یعنی اگر مقدمه وقوع آتشفشان باشد، قابل تشخیص است و این زلزله مشخصات زلزله آتشفشانی را نداشت.
 
این استاد زلزله شناسی افزود: صرف نظر از این مسأله باید بررسی کنیم که آتشفشان دماوند چقدر فعال است، چون تاکنون نمادی از فعالیت آن دیده نشده است.
 
***
 
گسل مشا می‌تواند مسبب زمین لرزه امروز تهران باشد/ ثبت بیشترین شتاب در فشم
 
ایسنا: رئیس شبکه شتابنگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر تنها اطلاعات ۳ ایستگاه شتابنگاری را استخراج کردیم گفت: با گذشت یکی دو ساعت از وقوع زمین لرزه امروز با بزرگای ۵.۱ نمی توان درباره گسل مسبب آن اظهار نظر کرد ولی با توجه به اینکه این زمین لرزه در اطراف دماوند بوده گسل مشا می تواند مسبب این زلزله باشد.
 
مهندس اسماعیل فرزانگان در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه در ایستگاه شتابنگاری فشم ما شتاب ۸۲ سانتی متر بر مجذور ثانیه، ثبت شده است، افزود این میزان شتاب بالایی را نشان می دهد.
 
فرزانگان اضافه کرد: ایستگاه شتابنگاری دانشگاه شهید رجایی تهران شتاب  ۲۴ سانتی متر بر مجذور ثانیه و ایستگاه دانشگاه شهید بهشتی ۱۰ سانتی متر بر مجذور ثانیه و ایستگاه دیوان محاسبات ۹ سانتی متر بر مجذور ثانیه بوده است.
 
وی در خصوص گسل مسبب این زلزله خاطر نشان کرد: اگر فرض این زلزله را بر این قرار دهیم که این زلزله در اطراف دماوند باشد، احتمال دارد گسل مسبب این زلزله می تواند گسل مشا باشد.
 
به گفته این محقق ادامه داد: تایید گسل مسبب این زمین لرزه مستلزم این است که اطلاعات همه ایستگاه‌های شتابنگاری را داشته باشیم و بر اساس آن این رخداد لرزه‌ای را با دقت بیشتری مکان یابی کنیم.
 
فرزانگان با تاکید بر اینکه با گذشت یکی دو ساعت از وقوع این زمین لرزه کسی نمی‌تواند به طور قطع و یقین گسل مسبب را شناسایی کند، اظهار کرد: ولی با توجه به اینکه این زمین لرزه در اطراف دماوند بوده احتمال می رود که مسبب این زلزله کسل فعال مشا باشد.
 
رییس مرکز شتابتگاری مرکز تحقیقات، راه و مسکن با بیان اینکه تاکنون ما اطلاعات ۳ ایستگاه فشم، دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه شهید بهشتی را استخراج کردیم، خاطر نشان کرد: در حال حاضر از آنجایی که حجم مکالمات مردم زیاد است از این رو در سیستم تلفن همراه یکسری اختلالاتی ایجاد شده که در صورت برطرف شدن این اختلال ما می توانیم به سرعت اطلاعات سایر ایستگاه ها را داشته باشیم.
 
به گزارش ایسنا، در بامداد امروز جمعه زمین لرزه‌ای با بزرگای ۵.۱ در عمق  ۷ کیلومتر در شرق تهران رخ داد که این زمین لرزه علاوه بر تهران و دماوند در قم، مازندران، زنجان و قزوین نیز احساس شده است. 
 
***
 
زلزله امروز تهران ربطی به فعالیت آتشفشان دماوند ندارد/ جزئیات گسل‌ های اطراف تهران
 
ایسنا: معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه خوشبختانه زلزله ۵.۱ امروز دماوند چندین پس لرزه داشته است، گفت: این زلزله ارتباطی با فعالیت آتشفشانی ندارد چراکه گسل مشا که نزدیکترین گسل به این آتشفشان است در طول تاریخ فعالیت های خود را داشته اشت.
 
دکتر حق شناس در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه این زلزله در نزدیکی دماوند رخ داده است، افزود: این زمین لرزه با  بزرگای ۵.۲ رخ داده و این اطلاعات در حال بررسی بیشتر است.
 
وی با بیان اینکه نزدیکترین گسل به دماوند، گسل مشا است، خاطر نشان کرد: از این رو احتمال می رود که گسل فعال مشا مسبب این زمین لرزه باشد.
 
حق شناس، اظهار کرد: قبل از وقوع زمین لرزه ۵.۱، زلزله ای با بزرگای ۲.۹ در دماوند به ثبت رسید که می‌توان آن را پس لرزه ۵.۱ قلمداد کرد و پس از زمین لرزه ۵.۱ نیز تعداد قابل توجهی در منطقه نیز رخ داده است.
 
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله با تأکید بر اینکه این پس لرزه ها در منطقه دماونده به ثبت رسیده است، افزود:  این پس لرزه ها هم از سوی ایستگاه های مرکز ژئوفیزیک ثبت شده و هم شبکه باند پهن پژوهشگاه زلزله در حال رکورد این زمین لرزه ها هستند.
 
حق شناب با بیان اینکه جای خوشبختی است که این پس لرزه ها در حال وقوع است، ادامه داد: این پس لرزه ها در محل وقوع زلزله در دماوند رخ می دهد و ممکن است این پس لرزه ها نیز در تهران نیز احساس شود همانطور که زلزله ۵.۱ در تهران نیز احساس شد.
 
این محقق حوزه زلزله با اشاره به گسل ‌های منطقه دماوند، یادآور شد: در حال حاضر محتمل ‌ترین گسلی که می توان مسبب این زمین لرزه دانست، گسل مشا است که این زمین لرزه ناشی از جابجایی این گسل باشد. این گسل، یکی از مهمترین گسل های محدوده تهران و رودهن و بومهن است که از دماوند تا نزدیکی ارتفاعات کرج و طالقان ادامه می یابد.
 
وی اضافه کرد: ولی این به معنای آن نیست که همه بخش ‌های این زلزله می تواند در یک زمین لرزه دچار گسیختگی شود، بلکه معمولاً بخشی از گسل فعال می ‌شود و در حال حاضر بخشی از این گسل که در اطراف دماوند است، فعال شده است.
 
حق شناس گفت: زمانی که اطلاعات این زمین لرزه تکمیل شود و محل وقوع این زمین لرزه تعیین شود، با تبدیل آنها به نقشه می توان دقیق تر فهمید که کدام گسل مسبب این زمین لرزه است.
 
به گفته وی در در اطراف تهران گسل های متعددی چون "شمال تهران"، "مشا" و "کهریزک" و "گرمسار" کشیده شده است و آنچه که تاکنون از نظر ما احتمال می رود که گسل مسبب باشد، گسل مشا است.
 
حق شناس در خصوص ارتباط این زمین لرزه با آتشفشان دماوند توضیح داد: گسل مشا به طور مستقل فعالیت خودش را دارد و اینکه آیا این زلزله می تواند ارتباط با آتشفشان دماوند داشته باشد یا خیر به نظر من ارتباطی ندارد، چون گسل مشا در طول تاریخ زلزله های بسیار بزرگی را داشته است و هیچ کدام از این زمین لرزه ها ارتباطی با فعالیت آتشفشان ندارد.