افزایش قیمت دلار به ۱۶.۹ هزار تومان و برخی دلایل آن

Tavarom-Rokoud رویداد۲۴: قیمت دلار به روز‌های عجیب ۲۰ هزار تومانی، نزدیک می‌ شود. در یک مقطع قیمت دلار جهش بسیار ناگهانی داشت و البته به فاصله چند هفته قیمت آن کاهش یافت. همان فاصله کوتاه البته تمام مناسبات اقتصادی ایران را تحت ‌الشعاع قرار داد و از آن زمان قیمت کالا‌ها پایین نیامد. برای بار دیگر این اتفاق در دولت روحانی افتاده و قیمت‌ها به شکل عجیبی در حال افزایش است. وحید شقاقی شهری اقتصاددان دلیل این موضوع را بررسی کرده است.
 
 قیمت دلار در بازار آزاد هم ‌اکنون ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان و یورو ۱۸ هزار و ۲۵۰ تومان و درهم امارات ۴ هزار و ۶۵۰ تومان است. این در حالی است که طی هفته گذشته قیمت دلار تا کانال ۱۷ هزار تومان در بازار آزاد پیشروی کرد.
 
همچنین قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به بیش از ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید؛ اتفاقی که باعث نگرانی فعالان اقتصادی شد، زیرا نوسان ‌های اخیر قیمتی بیش از آنکه براساس عرضه و تقاضا باشد، برپایۀ کاهش ارزش پول ملی کشور است. اینکه دلیل نوسان عجیب قیمت دلار و طلا در بازار ایران چیست، موضوعی است که وحید شقاقی شهری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی رویداد۲۴ درباره آن توضیح داده است. او می ‌گوید: ۵ بازار دارایی و سرمایه ‌گذاری با یکدیگر مرتبط هستند و حتماً باید برای کنترل بازار ارز و دارایی این ۵ بازار با یکدیگر هماهنگ عمل کنند و با هم پیش بروند. طلا، دلار، مسکن و خودرو و بازار سرمایه، روی هم تأثیر می ‌گذارند و از هم تأثیر می ‌پذیرند. در حال حاضر اتفاقی که در بازار طلا و دلار افتاده و بازار خودرو هم تأثیر داشته این است که از ۵ ماه گذشته بازار بورس رشدی شتابان به خود گرفت و شتاب گرفتن بازار بورس و افزایش‌ های بی رویه در این بازار، در سایر بازار‌ها هم خود را نشان داد.
 
این اقتصاددان می‌ گوید: آنچه باعث شد این بازار‌ها در کنار هم ملتهب شوند، اثرات تأخیری بازار سرمایه بر این بازارها بود. البته عوامل دیگری هم به این موضوع کمک کرد؛ بعنوان مثال از ابتدای اسفند ماه مرز‌های صادراتی ما به کشور‌های همجوار مسدود شد و صادرات با کندی صورت گرفت و آمار صادرات ما به این کشورها هنوز هم به آمار قبل از دوران شیوع کرونا نرسیده و به دلیل این پیشامد، هم مرز‌های ایران بسته شد، هم مرز‌های کشور‌های همسایه.
 
او ادامه می‌ دهد: با توجه به مشکلات بوجود آمده در خصوص ممنوعیت فروش نفت، میزان صادرات غیرنفتی ایران بسیار حائز اهمیت است و زمانی که صادرات غیرنفتی ایران هم با مشکل مواجه شود، این اوضاع را پیچیده ‌تر می ‌کند. عامل سوم افزایش نرخ دلار هم این بود که صادرات غیرنفتی و مشتقات نفتی ایران مانند محصولات پتروشیمی ‌ها به دلیل تحریم ‌های گسترده آمریکایی ‌ها محدودتر شد و عملاً صادرات پتروشیمی ما هم با مشکلاتی همراه شدند که همین موضوع نیز بر افزایش نرخ ارز بی‌ تأثیر نبود.
 
شقاقی می‌ گوید: موضوع دیگری که به تبع کرونا ایجاد شد، کاهش قیمت فلزات و مشتقات نفتی بود که به دلیل رکود جهانی رخ داد و صادرات غیرنفتی ما را هم تحت تأثیر خود قرار داد. کلیۀ این عوامل باعث شد قیمت دلار صعودی شود و نرخ آن حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نسبت به اوایل سال افزایش پیدا کند و از حدود ۱۴۰۰۰ به حدود ۱۷۰۰۰ تومان برسد.
 
او در پاسخ به این پرسش که «در پی رکوردشکنی ‌های قیمت دلار میزان تقاضا در بازار هم افزایش پیدا کرده و تعداد مشتری ‌های خرید دلار و طلا بالا رفته است؛ چرا در ایران با افزایش نرخ ‌ها تقاضا در بازار بالا می‌ رود این در حالی است که در کشور‌های دیگر برعکس این موضوع رخ می ‌دهد؟» توضیح می ‌دهد: زمانی که اوضاع آرام است، همۀ اتفاقات به صورت نرمال پیش می‌ رود. این در حالی است که در ایران شرایط عادی نیست. در شرایط عادی حس سوداگری و دلالی و ترس از آینده وجود ندارد و این طبیعت اقتصاد‌هایی که با شرایط غیرعادی و غیرمتعارف روبرو هستند.
 
استاد اقتصاد دانشگاه می‌ گوید: در شرایط متعارف هر فرد بنا به نیاز شخصی خودش اقدام به خرید می ‌کند، اما در شرایط غیرمتعارف یک گروه برای کسب سود و سوداگری بیشتر و یک گروه هم به دلیل واهمه ‌ای که از آینده دارند، تلاش به خرید بیشتر می ‌کنند که باعث تشدید التهابات در اقتصاد کشور می ‌شود.
 
او با بیان اینکه انتظارات تورمی و واهمه از آینده باعث این اتفاقات می ‌شود، می ‌گوید: هر چقدر تبعات بیماری کرونا کاهش پیدا کند و این تب به تدریج آرام بگیرد، صادرات ما هم به کشور‌های همسایه به روال عادی برخواهد گشت و اگر بتوانیم در صادرات پتروشیمی هم اثرات تحریمی را کاهش دهیم، به مرور فشار از بازار کاهش پیدا می‌ کند.
 
شقاقی شهری می ‌گوید: در ۱۱ ماهۀ سال ۹۸، رقمی به ارزش ۳۹ میلیارد دلار صادرات و ۴۰ میلیارد دلار واردات به ثبت رسیده و کسری تراز تجاری در سال گذشته بسیار محدود بود و در صورتی که مرز‌ها باز شوند، این مشکلات نیز مرتفع خواهند شد و امیدواریم برنامه‌ ها به نحوی پیش رود که تراز تجاری مثبت شود.