کرونا در خوزستان: ملاحظات امنیتی مانع تعطیلی بازار دستفروشان

Khoozestan-Dastforushan

«شیوع کرونا در استان خوزستان شماری از مناطق این استان را در وضعیت قرمز قرار داده است. رئیس مرکز بهداشت خوزستان هم گفت: تمام شهرهای استان در معرض خطر ابتلا قرار دارند. یک نماینده مجلس رفع محدودیت‌های وضع شده برای پیشگیری از گسترش این بیماری را دلیل افزایش شمار بیماران می‌داند. معاون شهردار اما می‌گوید: جمع‌آوری بازار‌های دستفروشی مسئله امنیتی است.»
 
زمانه: وضعیت شیوع کرونا در استان خوزستان «نگران‌کننده» توصیف می‌شود. شورای تامین استان اما به دلیل ملاحظات امنیتی با تعطیلی بازار‌های دستفروشان مخالف است. 
 
محمد علوی، رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان شامگاه شنبه ۲۷ اردیبهشت در یک برنامه تلویزیونی از تعطیلی ادارات ، بانکها و اصناف غیرضروری ۱۶ شهرستان شامل اهواز، کارون، باوی ، رامهرمز ،مسجدسلیمان، هفتکل، حمیدیه، دشت‌آزادگان، ماهشهر، هندیجان، دزفول، شوش، شوشتر،گتوند، آبادان و خرمشهر  تا روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت خبر داد.
 
این تصمیم پس از آن گرفته شد که آمار بیماران مبتلا به کرونا در این استان افزایش یافت.
 
علوی گفت که تا ۶ اردیبهشت، پیش از بازگشایی اصناف همه چیز خوب پیش رفت اما بعد از بازگشایی اصناف و ادارات،  موارد بیماری در استان بالا رفت و این موضوع بسیار نگران کننده است.
 
ستاد ملی مقابله با کرونا از هفته پایانی فروردین به تدریج محدودیت‌های وضع شده در بازار و رفت و آمد میان استانی و بین شهری را کاهش داد. پس از لغو کامل این محدودیت‌ها شمار بیماران در برخی مناطق که پیشتر «وضعیت سفید» اعلام شده بود، افزایش چشمگیری یافت.
 
هدایت الله خادمی، نماینده ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلامی هم لغو محدودیت‌های وضع شده را موجب افزایش شمار بیماران در این استان دانست و گفت: «اگر قرنطینه صورت می‌گیرد، محدودیت ایجاد می‌شود، مدارس و ادرات را تعطیل می‌کنند این نشان‌دهنده آن است که ویروس در آن منطقه در حال انتشار است. سوال اینجاست آیا نتیجه‌گیری حاصل شده بود که دوباره رفت و آمدها از سر گرفته شد؟ قرنطینه و محدودیت‌ها برداشته شد؟».
او وضعیت به وجود آمده را نتیجه تصمیمات نادرست حکومت دانست و افزود: «اینکه می‌گویند برداشتن محدودیت‌های رفت و آمدی و قرنطینه برای این است که از مشکلات معیشتی جلوگیری شود، اصلاً قابل قبول نیست. بله یک‌سری کارگر هستند و روزانه باید بروند کار کنند و با درآمد روزانه‌شان نان و زن بچه شان را دربیاورند اما کشوری که ۸ درصد منابع دنیا را دارد نمی‌تواند یک ماه حقوق این کارگران را پرداخت کند تا بیماری کنترل شود؟».
 
«چرا بازار دستفروشان جمع نشد؟»
با وجود اعلام وضعیت قرمز در بسیاری از مناطق استان خوزستان بازار دستفروشان و برخی بازارهای محلی همچنان باز است.
 
علیرضا عالیپور، معاون خدمات شهری شهرداری اهواز ملاحظات امنیتی را علت عدم جمع‌آوری بخشی از این بازارها دانست و گفت: از ۳۲ بازار دستفروشی و کپری از چند روز پیش شش بازار تعطیل و جمع‌اوری شده است.
 
به گفته او فرماندار اهواز و برخی مسئولین امنیتی در جلسه شورای تامین و ستاد مقابله با کرونا که شامگاه شنبه تشکیل شد، «گفتند که برچیدن این بازارها نیاز به پیوست‌ها، مطالعات و اظهارنظرهای امنیتی، اجتماعی و اقتصادی دارد».
 
عالیپور گفت: «طبق گفته یکی از مسئولان امنیتی، حتی اگر شهرداری بخواهد نسبت به جمع‌آوری این بازارها اقدام کند، آنها ملاحظاتی دارند».
 
استان خوزستان با وجود برخورداری از منابع نفت و گاز و صنعتی بودن در شمار مناطقی است که نرخ بیکاری آن بالاتر از میانگین کشوری است و سومین استان به لحاظ نرخ بیکاری بالا به شمار می‌رود.

در این رابطه