نگرانی مقامات امنیتی آلمان از سوءاستفاده گروههای افراطی از بحران کرونا

Corona-Protest-Germany

«برخی از شهروندان آلمان مخالف محدودیت‌های وضع شده برای مهار کرونا هستند. تجمعات اعتراضی آنها به فرصتی برای راست‌گرایان افراطی تبدیل شده است. مقامات امنیتی آلمان نگران سوءاستفاده گروه‌های افراطی از این اعتراضات مدنی هستند.»
 
مقامات امنیتی آلمان می‌گویند راستگرایان افراطی از گردهم‌‌آیی‌های مردمی در اعتراض به محدودیت‌های وضع‌شده برای مهار پاندمی کرونا سوءاستفاده می‌کنند. توماس هالدنوانگ، رئیس سازمان "حفاظت از قانون اساسی آلمان" به رسانه‌ها گفته است: «ما شاهد حضور بیشتر و بیشتر گروه‌های افراطی، به ویژه راست‌های افراطی در این گردهم‌آیی‌های اعتراضی هستیم».
 
شنبه۱۶ ماه مه هزاران نفر از شهروندان آلمان در اعتراض به محدودیت‌های وضع‌شده برای مدیریت بحران کرونا در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها رفتند.
 
به گفته توماس هالدنوانگ، رئیس سازمان حفاظت از قانون اساسی آلمان "راستگرایان افراطی در پی جذب طبقه متوسط هستند و از خواست آنها حمایت می‌کنند". او ابراز نگرانی کرد که گروههای افراطی "هدایت این گردهم‌آیی‌ها را بر عهده گیرند و سوار موجی شوند که توسط شهروندان وفادار به قانون اساسی به راه افتاده است".
 
راستگرایان افراطی پیشتر از بحران پناهجویی هم سوءاستفاده کردند و موفق شدند بخشی از شهروندان نگران را همراه خود کنند. حزب "آلترناتیو برای آلمان" که گرایش‌های راست افراطی دارد، با حمایت این شهروندان و شعارهایی علیه پناهجویان ومهاجران توانست کرسی‌هایی از پارلمان آلمان را به دست آورد.
 
سخنگوی اداره پلیس جنایی فدرال آلمان می‌گوید هرچند هنوز اطلاعاتی در مورد "نفوذ هماهنگ‌شده راستهای افراطی" در گردهم‌آیی‌های اعتراضی کنونی وجود ندارد، اما باید توجه کرد که آنها سعی می‌کنند "از وضعیت موجود برای اهداف تبلیغاتی خود" بهره‌برداری کنند. آنها از هواداران خود خواسته‌اند به اعتراضات بپیوندند.
 
وزیر کشور آلمان اعلام کرده در پی انجام اقداماتی است که نگرانی شهروندان این کشور را برطرف کند. هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان ضمن تأکید بر ضرورت واکنش سریع تصریح کرده که "نباید اجازه داد گروههای راستگرا و نظریه‌پردازان تئوری‌های توطئه از وضعیت سوءاستفاده کنند".
 
او و شمار دیگری از سیاستمداران آلمان ضمن تأکید بر حق آزادی بیان از شهروندان مخالف محدودیتهای وضع‌شده خواسته‌اند با توجه به آمار و مدارک موجود خطر پاندمی کرونا را جدی بگیرند. رولف موتسِنیش، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ) نیز شهروندان را فراخواند که از افراط‌گرایان و نظریه‌پردازان تئوری‌های توطئه فاصله گیرند.
 
آلمان تا کنون مدیریت موفقی در مهار بحران کرونا داشته است. شماری از شهروندان این کشور اما اقدامات صورت‌گرفته برای مهار گسترش این ویروس را اغراق‌آمیز می‌دانند و خواستار کاهش محدودیت‌‌های اجتماعی هستند. آنها در جریان حضورشان در تجمعات اعتراضی به قوانین وضع‌شده برای حفظ فاصله‌‌گذاری اجتماعی هم توجه نمی‌کنند.
 
این تجمعات با مجوز وزارت کشور برگزار می‌شود و برگزارکنندگان موظف به مدیریت گردهم‌آیی و کنترل تعداد شرکت‌کنندگان تا سقف تعیین‌شده توسط وزارت کشور هستند.
 
اما اغلب برگزارکنندگان اهمیتی به خواست وزارت کشور نمی‌دهند و به عنوان مثال در تجمعی در برلین که برای ۵۰ نفر مجوز داشت، چند صد نفر شرکت کرده بودند. در این صورت نیروهای پلیس موظف به مداخله هستند. روز شنبه (۱۶ مه / ۲۷ اردیبهشت) بیش از یک هزار نیروی پلیس تنها در برلین در حالت آماده‌باش بودند.
 
سایر شهرهای آلمان و دیگر کشورهای اروپایی مانند لهستان، سوئیس و بریتانیا نیز روز شنبه شاهد تجمعاتی بودند که به دخالت نیروهای پلیس و بازداشت شماری از معترضان منجر شد.
 
نقل از دویچه وله فارسی