افزایش قیمت نفت: قیمت جهانی در زمینه افزایش تقاضا رکورد ماهانه را شکست

afzayesh baha naftتا صبح روز ۱۸ ماه مه قیمت هر بشکه نفت برنت کمی بیش از ۳۳ دلار ارزیابی شد. آخرین بار روز ۱۳ آوریل، قیمت نفت برنت از مرز ۳۳ دلار گذشته بود. قیمت پیش‌خرید ماه ژوئیه نفت «دبلیو تی آی» تا ۳۰ دلار و ۳۶ سنت افزایش یافت.

قیمت پیش خرید هر بشکه نفت برنت نیز تا ۳۳ دلار و ۵۹ سنت افزایش یافت. قیمت «دبلیو تی آی» به سطح ۳۰ دلار و ۷۵ سنت رسید.

شایان ذکر است که بعد از اعلام خرید ۳۰ میلیون بشکه نفت توسط وزارت انرژی آمریکا از شرکت‌های داخلی برای افزایش حجم ذخایر استراتژیک کشور، قیمت‌های جهانی نفت افزایش یافت. قیمت نفت برنت ابتدای سال جاری حدود ۷۰ دلار معامله می‌شد، اما شیوع کرونا در جهان، همچنین شکست اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه برای توافق کاهش دوباره تولید نفت، قیمت‌ها را به شدت کاهش داد.

با تداوم کاهش تولید نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ و تقویت تقاضای آن به علت تسهیل محدودیت‌های قرنطینه‌ای در سراسر جهان، قیمت نفت خام جهش کرد.قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۴.۳۵ درصد یا ۱.۲۸ دلار جهش کرد و به ۳۰.۷۱ دلار رسید. این بالاترین قیمت این شاخص در ۸ هفته اخیر است.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت هم ۳.۷۵ درصد یا ۱.۲۲ دلار جهش کرد و به ۳۳.۷۲ دلار رسید. تولید نفت آمریکا برای دومین هفته متوالی کاهش یافت و شرکت‌های نفت آمریکایی تعدادی از چاه‌های نفت و گاز خود را بستند.

پس از اینکه داده‌ها نشان داد به دنبال برداشتن قرنطینه کرونا در چین تقاضای نفت خام در حال افزایش است، قیمت نفت خام به شدت جهش کرد. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت به دنبال جهش ۷ درصدی به ۳۱.۹۶ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا هم به دنبال جهش ۹ درصدی به ۲۸.۱۴ دلار رسید.

اوپک پلاس در باره کاهش استخراج نفت به میزان ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در ماه مه – ژوئن و تا ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تا آخر ماه آوریل سال ۲۰۲۲ میلادی در روز ۱۲ آوریل به توافق رسید. اما برای روسیه و عربستان سعودی ۱۱ میلیون بشکه در روز درنظر گرفته شده است که کاهش ۲۳، ۱۸ و ۱۴ درصدی اجرایی خواهد شد.

اول ماه مه ، توافق اوپک پلاس در مورد کاهش تولید نفت به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز به اجرا درآمد. در این رابطه روسیه و عربستان سعودی بیشترین تعهدات را بر عهده خود گرفتند. میزان کاهش تولید از سوی سایر کشورهای بزرگ نفتی، هنوز مشخص نیست.

پیش از این گزارش شده بود که در تگزاس، بزرگترین منطقه نفتی آمریکا از کاهش تولید نفت امتناع ورزیده اند. برعکس ، تعدادی از محدودیت‌ها در زمینه افتتاح چاه‌های جدید نفت برای شرکت‌های محلی برداشته شده است.

 

منبع: اسپوتنیک