رحمانی فضلی وزیر کشور: رئیس جمهور فعلی آمریکا فرد قابل اطمینان برای گفتگو نیست

rahmani fazli abdolrezaانقلاب اسلامی در هجرت: در حالیکه مقامات آمریکایی ایران را به مذاکره مستقیم و رو در رو دعوت می کنند، رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران،ترامپ رئیس جمهور آمریکا را فردی نا مطمئن برای گفتگو خواند .پیش از این خبر هایی از مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا انتشار یافته بود. اخیرا تبادل چند زندانی بین آمریکا و ایران نیز،نشان از گفتگو هایی بین طرفین دارد. پس از تبادل یک شهروند ایرانی محبوس در آمریکا با آمریکایی زندانی در ایران، ترامپ در توییتی نوشت: «من در انتخابات برنده می‌شوم، شما اکنون به توافق بهتری می‌رسید». از سوی دیگر برایان هوک مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ضمن درخواست مذاکره مستقیم با مقامات ایرانی به اصرار ترامپ برای مذاکره با ایران تاکید کرد.در پی اشغال سفارت آمریکا، مذاکرات پنهانی بین اشخاصی از ایران که با موافقت آقای خمینی همراه بود با نمایندگانی از سوی رقیب انتخاباتی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا، در سال 1980 منجر به شکست او و پیروزی ریگان شد. این ماجرا که به اکتبر سورپرایز شهرت یافت، در گفتگو های محرمانه دیگری منجر به افتضاح ایرانگیت شد.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در این نشست که با حضور مسئولان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف اجرایی، قضایی، انتظامی و امنیتی و با مشارکت ویدئوکنفرانسی فرمانداران سراسر استان مازندران برگزار شد، با بیان اینکه در چارچوب قوانین بین المللی و احترام متقابل با کشورهای جهان تعامل داریم، افزود: امروز برای تمام کشورهای دنیا مشخص شده است که رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا قابل اطمینان نیست و وی نه تنها از برجام، بلکه از برخی دیگر از تعهدات بین المللی نیز خارج شده است.

وی اظهار داشت: رئیس‌جمهوری آمریکا نشان داد که به هیچ یک از تعهدات سازمان‌های بین المللی نیز متعهد نیست و نه تنها با جمهوری اسلامی ایران بلکه با برخی دیگر از کشورهای جهان از جمله چین و روسیه نیز مشکل پیدا کرده است و مشکلات را حتی به داخل کشورش نیز می‌کشاند. در چنین شرایطی با این رئیس‌جمهوری که آمریکا دارد، امکان گفت و گو وجود ندارد و برای تمام دنیا هم ثابت شده است که ترامپ فرد مطمئنی برای گفت و گو و تعهدات بین المللی نیست و در واقع خوی استکباری آمریکا برای تمام دنیا به اثبات رسیده است.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: اگرچه ما با خوی استکباری آمریکا مشکل داریم ولی دشمنی ما با آن کشور ذاتی نیست و همان گونه که بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند با دولت آمریکا مشکل داریم و با مردم آن کشور هیچ دشمنی نداریم. تا زمانی که آمریکا دست از خوی استکباری خود بر ندارد و نخواهد استقلال جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت بشناسد، امکان گفت و گو با آن را نداریم.

وزیر کشور با اشاره به اجماع همگانی نسبت به برجام در داخل کشور، تصریح کرد: به هر حال با برجام راهگشایی خوبی از لحاظ اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد شد و شاهد رشد سرمایه گذاری و اقتصادی در کشور بودیم. با خروج آمریکا از برجام در پی بدعهدی رییس جمهوری فعلی آن کشور، اگرچه در ابتدا مشکلات اقتصادی بویژه برای عموم مردم ایجاد شد ولی بعد از زمان اندکی توانستیم با حمایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و همکاری مردم و سایر نیروهای داخل نظام بر این مشکلات فائق آییم و خط بطلان بر پیش‌بینی‌های بدبینانه در مورد آینده کشورمان بکشیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: تجربه به ما ثابت کرده است که برای افزایش قدرت چانه زنی در دنیا باید در حوزه اقتصادی نیز همانند حوزه نظامی به توانمندی و به توان بازدارندگی برسیم و در این صورت می‌توانیم اهداف خود را در دنیا دنبال کنیم.

 

منبع: ایسنا


در این رابطه