اعضای اتحادیه اروپا در مورد بازگشایی مرزها هنوز «به توافق نهایی نرسیده‌اند»

bazgoshie-Marzha-Oroupa

«خبرگزاری فرانسه به‌نقل از شماری از دیپلمات‌های اروپایی می‌گوید اعضای اتحادیه اروپا نتوانسته‌اند بر سر فهرست «کشورهای امن» در میانه بحران ناشی از همه‌گیری کرونا، به توافق برسند و برخی اعضا خواستار زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری شده‌اند.»
 
روز جمعه نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا بر سر فهرستی از ۱۴ کشور که سفر از آن‌ها به داخل اتحادیه امکان‌پذیر باشد، به توافقاتی رسیدند.
 
این ۱۴ کشور پیشنهادی برای کسب اجازه سفر به مرزهای داخلی اتحادیه عبارت هستند از: استرالیا، کانادا، الجزایر، ژاپن، گرجستان، مونته‌نگرو، مراکش، نیوزیلند، رواندا، صربستان، کره جنوبی، تایلند، تونس و اروگوئه.
 
اروپایی‌ها می‌گویند چین نیز در صورتی می‌تواند به این فهرست اضافه شود که اجازه مشابهی را به ساکنان اتحادیه بدهد.
 
با این حال به نظر می‌رسد کشورهای عضو اتحادیه هنوز در مورد این فهرست پایه به نتیجه‌ کلی نرسیده‌اند.
هرچند در نهایت هر یک از کشورها در مورد مرزهای خود راسا تصمیم‌گیری خواهد کرد و فهرست «کشورهای امن» در واقع نوعی پیشنهاد بروکسل به اعضا به‌شمار می‌رود.
 
کرواسی، که در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه را در دست دارد، خواستار آن شده بود که اعضا تا روز شنبه نظر خود را ارائه‌کنند؛ با این امید که در نهایت فهرست پیشنهادی به رای گذاشته شود.
 
با این حال یک منبع آگاه در اتحادیه به خبرگزاری فرانسه گفته «رایزنی‌ها تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت».
 
این مقام اتحادیه اروپا همچنین گفته «معلوم نیست به کدام سو روان هستیم، اما ریاست اتحادیه خواستار رای‌گیری در مورد فهرست در روز دوشنبه است».
 
نقل از رادیو فردا