دو زندانی سیاسی کرد در ایران 'اعدام شدند'

edam

چند سازمان‌های حقوق بشری گزارش کردند دیاکو رسول‌زاده و صابر شیخ عبدالله دو زندانی سیاسی کرد دو زندانی سیاسی که روز گذشته برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند در زندان ارومیه اعدام شدند.

روز گذشته سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست که باید بی‌درنگ برنامه اجرای حکم اعدام صابر شیخ‌ عبدالله و دیاکو رسول‌زاده، دو زندانی کرد را متوقف کنند.

عفو بین‌الملل روند قضایی منجر به صدور حکم اعدام برای این دو نفر را "به شدت ناعادلانه" خوانده بود و گفته بود این حکم بر اساس "اعترافات گرفته شده تحت شکنجه و بدرفتاری" صادر شده است.

 

اتهام‌ها و 'اعتراف اجباری ' در پرس‌ تی‌وی

 

دیاکو رسول زاده و صابر شیخ عبدالله اسفندماه ۱۳۹۲ در مهاباد بازداشت شده بودند. اتهام آنها همکاری با احزاب مخالف کرد و دست‌داشتن در یک عملیات بمبگذاری مهاباد در شهریور سال ۱۳۸۹ عنوان شده بود.

هر دو متهم اما با رد مکرر این اتهام‌ها از عدم دسترسی به وکیل و اعمال شکنجه شکایت داشتند. شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید آنها یکسال در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه نگه داشته شده بود و برای اعتراف تحت فشار و شکنجه‌های شدید جسمی و روحی قرار داشتند.

 

پرس‌تی‌وی شبکه انگلیسی زبان تلویزیون دولتی ایران سال ۱۳۹۳ اعترافات اجباری این متهمان را پخش کرده بود.

 

دو سازمان حقوق بشری در لندن و فرانسه چند هفته پیش گزارش دادند که صدا و سیمای ایران در یک دهه اعتراف اجباری دست‌کم ۳۵۵ نفر را پخش کرده که بعضی از آنان اعدام شده یا مجازات‌های سنگین شده‌اند