سفیر چین: آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند/ جامعه بین‌الملل باید با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت کند

iran usa

سفیر جمهوری خلق چین با تاکید بر اینکه کاهش تعهدات برجامی ایران نتیجه سیاست فشار حداکثری آمریکاست گفت: جامعه بین‌المللی می‌بایست مشترکا با اعمال فشار آمریکا بر شورای امنیت برای تمدید یا بازگشت تحریم‌های ضدایرانی مخالفت کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، امروز سه شنبه 24 تیر (14 ژوئیه) پنجمین سالگرد امضاء برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره مساله هسته ای ایران است. دولت ترامپ در حالی دو سال قبل به صورت یکجانبه از توافق هسته ای با ایران خارج شد که دیگر طرف ها با این اقدام کاخ سفید مخالف بودند.

 

به مناسبت سالگرد نهایی شدن برجام «چانگ هوا» سفیر چین در تهران به عنوان بالاترین نماینده پکن در جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم به سوالاتی متعددی درباره توافق هسته ای، تهدید آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران و روابط دوجانبه تهران-پکن پاسخ داد.

 

       سالگرد برجام در گفتگوی اختصاصی با سفیر روسیه/ اروپا فقط اظهار تأسف می‌کند؛ کافی نیست/ آمریکا به‌دنبال مذاکره نیست/ نظر روسها درباره تحریم تسلیحاتی

 

وی بر این باور است جامعه بین المللی می بایست مشترکا با اعمال فشار آمریکا بر شورای امنیت برای تمدید یا بازگشت تحریم های ضدایرانی مخالفت کند و از آمریکا بخواهد به مسیر صحیح پایبندی به برجام و شورای امنیت سازمان ملل بازگردد.

سفیر چین همچنین تاکید می کند کشورش با سیاسی کاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال برنامه هسته ای ایران مخالف است و می گوید: چین از ایفای نقش عینی، حرفه ای و بی طرفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستی آزمایی پایبندی ایران به تعهدات پادمانی این کشور حمایت می کند.

چانگ هوا در رابطه با روابط ایران و چین که اخیرا به موضوع داغ رسانه ها نیز تبدیل شده گفت: مهم نیست اوضاع بین المللی و منطقه ای چگونه تغییر می کند، چین علاقه مند به همکاری با ایران برای ارتقای شراکت راهبردی جامع چین-ایران است.