در ایران،تاکنون ۱۴۰پزشک در اثر کرونا جان خود را از دست داده اند و ۹ هزار نفر از پرستاران به کووید ۱۹ مبتلا شده اند.

corona cadre darmaniرییس سازمان نظام پزشکی کشور گفت :بیش از ۱۰هزار نیروی درمانی در این چند ماه به کرونا مبتلا و ۱۴۰پزشک نیز بر اثر این بیماری شهید شدند.دکتر ظفرقندی در نشست پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت، افزود: در بیش از ۵ماهی که درگیر بحران کرونا هستیم بیش از ۱۰هزار نیروی درمانی در این چند ماه به کرونا مبتلا و ۱۴۰ پزشک نیز بر اثر این بیماری شهید شدند.

 

باید به خستگی کارکنان درمانی رسیدگی شود

رییس سازمان نظام پزشکی گفت: خستگی و فرسودگی کارکنان درمان موضوع مهمی است که باید به آن رسیدگی شود.دکتر ظفرقندی در نشست پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت افزود: آنچه امروز نیاز داریم رسیدن به یک همبستگی و عزم ملی است.ظفرقندی افزود: نمی‌شود از کارکنان درمان توقع داشت در خط مقدم مقابله با کرونا جلو بروند و بقیه به وظیفه اجتماعی خود عمل نکنند.وی با بیان اینکه در زمان جنگ دفاع مقدس جوانان کشور جلو رفتند و رشادت‌ها کردند ادامه داد: تا اینکه این مجاهدت‌ها به نجات کشور انجامید الان هم مردم نباید عقب نشینی کنند و باید مانند قبل در مقابله با این بحران حضور داشته باشند و کارکنان درمان را تنها نگذارند.

 

کارکنان درمانی نیازمند حمایت‌های عملی هستند

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: کارکنان درمان در شرایط کنونی نیازمند حمایت‌های عملی هستند و برای این حمایت ها، مجلس باید قانونگذاری کند.دکتر ظفرقندی در ادامه این نشست افزود: باید امروز برای جامعه پزشکی و کسانی که در اقصی نقاط کشور در جبهه مقابله با کرونا کار می‌کنند، حمایت‌ها و تمهیدات قانونی صورت بگیرد.رییس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه نیروی انتظامی و قوه قضاییه باید نظارت داشته باشند گفت: اینکه دولت دستورالعمل‌هایی اعلام و وزارت بهداشت دستورالعمل‌هایی بیان کند، ولی در عمل اجرا نشود، باعث همین آسیبی می‌شود که دوباره بیماری کرونا اوج گرفت.وی افزود: بازگشایی‌هایی که صورت گرفت موجب شد هیچ کدام از دستورالعمل‌ها انجام نشد، چون هیچ یک از نهاد‌های نظارتی به خوبی که بایستی به وظیفه خود عمل نکردند.

۹

هزار نفر از پرستاران به کووید ۱۹ مبتلا شده اند

محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری درباره استخدام ۳ هزار نیروی پرستار، اظهار کرد: با شیوع کرونا، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی و همچنین کمبود نیروی پرستار دوباره مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر چه در موج دوم باشیم چه در ادامه موج قبلی، نکته مهم آن است که کرونا توانسته بار دیگر بیشترین ظرفیت تخت‌های بیمارستانی را اشغال کند. از مردم خواهش می‌کنم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی هم به خودشان هم به مدافعان سلامت رحم کنند؛ زیرا کادر درمان دیگر توانی برای ادامه کار ندارند.او ادامه داد: آماری که به دست ما رسیده این است که حدود ۹ هزار نفر از پرستاران ما مبتلا به کرونا شدند. حدودا ۷۰ هزار پرستار برای ۱۴۰ هزار تخت دولتی داریم که به ازای هر تخت بیمارستانی حدود ۰/۸ نیروی پرستار در حال خدمت به بیماران هستند. بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ درصد این پرستاران مدت هاست که به دیدار خانواده‌های خود نرفته اند، تا بتوانند موجب قطع زنجیره انتقال ویروس کشنده کرونا شوند، اما با این تعاریف مردم همچنان به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ادامه می‌دهند که کادر درمان بیشتر در معرض کرونا قرار بگیرند. مقیم بودن چند ماهه پرستاران در بیمارستان به معنی روبه رو شدن با خستگی زیاد جسمی، روحی و روانی و همچنین گذراندن بیشترین زمان در کنار بیماران کرونایی است.میرزابیگی تصریح کرد: همین امر موجب شده است تا ۹ هزار نفر از این پرستاران به کووید ۱۹ مبتلا شوند و ما با کمبود نیرو رو به رو شویم. در حال حاضر از این ۹ هزار نفر، بالغ بر ۴ هزار نفر هستند که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و عملا از چرخه خدمت خارج شده اند. این ۴ هزار نفر از نیروهای پرستار متخصص و با سابقه، همچنین ماهری تشکیل شده است که می‌توانستند تعداد زیادی از تخت‌های بیمارستانی را تحت پوشش و حمایت خود قرار دهند.

 

صدور مجوز استخدام ۳ هزار پرستار از سوی سازمان برنامه و بودجه

او گفت: اگر مردم به طور جد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، حتما اختلالی در کار کادر درمان ایجاد خواهند کرد و همین امر موجب می شود که ما به آرامی نیروهای حاذق خود را از دست دهیم. اگر محدودیت ها به سرعت برداشته نمی شد و مردم هم بیشتر به پروتکل های بهداشتی مانند زدن ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، نرفتن به مسافرت توجه داشتند حتما می توانستیم به سرعت با این ویروس کشنده مقابله کنیم. در حال حاضر که مجوز استخدام ۳ هزار پرستار از طرف سازمان برنامه و بودجه داده شده است به سرعت مورد بررسی قرار می گیرد تا بتوان جای آن ۴ هزار نفری که از گردانه خدمت خارج شده اند را پر کرد.میرزابیگی بیان کرد: امیدواریم که به کارگیری این ۳ هزار نفر به سرعت انجام شده و مشمول استخدام کوتاه مدت نشود. نکته مهم این است که به این موضوع سرعت داده شود؛ زیرا هرچه سرعت دهی بالا باشد نیرو‌ها سریع‌تر می‌توانند به مردم خدمت کنند.او گفت: پرستاران لیستی به عنوان اضافه کار و کارانه در سیستم بیمارستان ها دارند که ما مجبور هستیم به دلیل کمبود‌ شدید نیرو از آنها بخواهیم که اضافه کار بایستند، که البته حقوق این اضافه کاری را سیستم بین ۷ تا ۱۷ ماه پرداخت می کند.میرزا بیگی ادامه داد: باید مسئولان بدانند که اگر بخواهیم فرصتی به پرستاران بدهیم تا کمی سبک تر خدمت کرده و فشار کاری از روی آنها برداشته شود، باید حدود ۱۰ هزار نیروی پرستار به سیستم تزریق شود. امیدواریم که تمام این اعلام و ابلاغ‌ها هر چه سریع‌تر به مرحله عمل برسد.

 

   منبع: بهار نیوز


در این رابطه