تجمع اعتراضی در بهبهان و بدنبال آن اعتراضات در شیراز و اصفهان و رشت و مشهد و تبریز و ارومیه و زنجان و .../ قطع اینترنت در خوزستان - متفرق ساختن معترضان با گاز اشک ‌آور توسط "پلیس"

Eterazat-Behbahan-1 شب گذشته اعتراضات مردمی در بهبهان رخ داد. گویا دلیل این تجمع صدور حکم اعدام برای سه جوان معترض بوده که البته همزمان با مشکلات اقتصادی مردم بوده است. پلیس گفته تمام شهر در کنترل است و هیچ مشکلی وجود ندارد.
 
رویداد۲۴: شب گذشته جمعی از مردم بهبهان در اعتراض به وضعیت معیشتی خود به خیابان آمدند و تجمع کردند. رویترز در خبری مدعی شده که نیرو‌های امنیتی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک اور استفاده کرده‌اند. گزارش‌ها از خوزستان نشان می‌دهد وضعیت اینترنت در این استان مناسب نیست و با اختلال همراه است. وبسایت نت‌بلاکس که وضعیت اینترنت در کشور‌های مختلف را بررسی می‌کند، نوشته که از ساعت ده دیشب، اینترنت در استان خوزستان مختل شده است.
 
پیش از این مردم غیزانیه در اعتراض به وضعیت آب منطقه خود اعتراض کرده بودند. همچنین اعتراضات به گرانی بنزین در استان خوزستان بیشترین تنش را به همراه داشت که مهمترین آن در ماهشهر اتفاق افتاد و گفته شد نیرو‌های امنیتی در نیزار‌های ماهشهر به سوی مردم تیراندازی کرده‌اند. در فیلمی که از مردم منطقه منتشر شد، یکی از آن‌ها می‌گفت برای ما دوشکا آورده‌اند.
 
اعتراض مردم بهبهان به روایت منابع محلی:
 
یکی از منابع محلی در بهبهان می ‌گوید: مردم منطقه در سخت ‌ترین وضعیتی هستند که فکرش را بکنید و هیچکس به فکر حل مشکلات این مردم نیست. در ماجرای غیزانیه هم مردم از تشنگی و بی ‌آبی اعتراض کردند و ناگهان همه قول دادند که مشکل را حل می ‌کنند. دیروز فیلمی از غیزانیه منتشر شد که یکی از اهالی آنجا می‌ گفت هنوز مشکل ما حل نشده است. واقعا چرا اینگونه به این مردم توهین می ‌کنید؟ مگر ما دشمن بعثی هستیم؟ مگر ما در جنگ ایران و عراق علیه ایران جنگیده‌ایم که اینگونه با ما رفتار می‌شود؟
 
او می‌ گوید: شب گذشته ناگهان مردم به خیابان آمدند و در این میان عده ‌ای هم شعار تند دادند و پلیس هم با آنها برخورد کرد تا هر جور که می ‌تواند ماجرا را ختم کند. الان با گاز اشک ‌آور ماجرا ختم شد، اما آیا فکر می‌ کنید همه مشکلات حل شد؟
 
این منبع محلی گفته الان برخی می ‌گویند تجمع مردم در اعتراض به حکم اعدام ٣ جوان بوده و برخی هم می ‌گویند به خاطر مشکل اقتصادی بوده است. مهم این است که این مردم به نقطه ‌ای رسیده‌ اند که اعتراضات خود را در خیابان بیان می‌ کنند و برای آنها باید فکری کرد.
 
به گزارش رویداد۲۴ فعالان فضای مجازی خبرداده‌ اند که فرزانه انصاری ‌فر خواهر فرزاد انصاری‌ فر یکی از کشته‌ شدگان اعتراضات بهبهان در آبان۹۸ در جریان اعتراضات شب گذشته بازداشت شده است.
 
خبرگزاری تسنیم در توضیح این اتفاق نوشته «عناصر کلیدی گروه‌ های مخالف» که «مردم را ترغیب به شرکت در اعتراضات می‌ کردند» بازداشت شدند.
 
از تعداد بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست و پلیس هنوز در این باره اظهار نظر نکرده است و تنها اعلام شده که «پلیس با صلابت اقدام به متفرق کردن معترضان کرده است.»
 
برخی منابع گفته ‌اند تجمع مردم در اعتراض به صدور حکم اعدام برای سه جوان محکوم در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بوده است، اما سرهنگ محمد عزیزی فرمانده انتظامی شهرستان بهبهان درباره تجمع مردم بهبهان به ایرنا گفته در پی یک فراخوان تعداد کمی از مردم بهبهان برای اعتراض به وضعیت اقتصادی در ساعت ۲۱ پنجشنبه در میدان بانک ملی این شهرستان تجمع کردند.
 
او گفته ابتدا پلیس سعی داشت تا با مذاکره این افراد را متفرق کند، اما آن‌ ها نه تنها متفرق نشدند، بلکه اقدام به سردادن شعار‌های هنجارشکنانه کردند، به همین دلیل پلیس هم با صلابت اقدام به متفرق کردن آن ‌ها کرد و خوشبختانه با تدابیر انجام شده هیچگونه خسارات مالی و جانی در این تجمع به وجود نیامد و افراد تجمع کننده هم به منازلشان هدایت شدند.
 
وی افزود: مردم باید بدانند که افراد و گروه‌ های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند و به طور حتم می‌ خواهند با تحریک احساسات مردم در جامعه تنش ایجاد کنند، زیرا آن‌ ها به هیچ عنوان دوست‌ خواه مردم نیستند و برای ضربه زدن به نظام قسم یاد کرده اند.
 
عزیزی اظهار داشت: پلیس بر اساس وظیفه ذاتی خود با هر گونه بی نظمی و یا حرکتی که موجب بر هم زدن آرامش جامعه شود با قدرت و صلابت برخورد خواهد کرد به همین دلیل افراد نباید تحت تأثیر معاندان و مخالفان نظام قرار گیرند.
 
وی گفت: در حال حاضر آرامش در تمام شهرستان بهبهان حاکم است و هیچگونه مشکل یا بی نظمی در این شهرستان وجود ندارد.
 
به گزارش رویداد۲۴ استان خوزستان یکی از استان ‌های ثروتمند کشور است که عمده چاه‌ های نفت ایران در آن قرار دارند، با این حال مردم آن از وضعیت معیشت خود به شدت گلایه دارند. در چند سال گذشته بیشترین تعداد اعتراضات و اعتصابات عمومی در استان خوزستان اتفاق افتاده است. اعتصابات کارگران شهرداری، اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت تپه، اعتراض کارگران فولاد، تجمع مردم غیزانیه، اعتراضات گسترده به افزایش قیمت بنزین، اعتراضات کارگران کوت عبدالله و ... بخشی از بزرگترین اعتراضات مردمی هستند که فقط در یک استان اتفاق افتاده است و تاکنون برای حل آن اقدام جدی صورت نگرفته است.
 
***
قطع اینترنت در خوزستان در حین اعتراضات
 
نت بلاکز: قطع اینترنت از ساعت ٢٢ شبانه روز ۲۶ تیرماه در استان خوزستان به اجرا گذاشته شده است. داده های شبکه در زمان واقعی، بسته به شرکت ارائه دهندۀ اینترنت، اختلال کامل و ناقص را در حین اعتراضات مردم علیه حکومت، نشان می دهد.
 
                             Internet-ghat dar Khouzestan-1
 
            
 
***
 
اعتراضات در بهبهان و  شیراز و اصفهان و رشت، مشهد و تبریز و ارومیه و ...
 
 دویچه وله فارسی: اعتراضات ایران از بهبهان آغاز و به شیراز، اصفهان، رشت، مشهد، تبریز و ارومیه رسید. به دنبال این اعتراضات اینترنت در خوزستان قطع شد. اطلاعات سپاه در خراسان رضوی و برخی شهرهای ایران تعداد زیادی از معترضین را دستگیر کرد.
 
هشت ماه پس از اعتراضات آبان ۹۸ معترضین دوباره در شهرهای مختلف کشور به خیابان‌ها آمدند. تظاهرات ضددولتی بعداز ظهر روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه در شهر بهبهان در استان خوزستان آغاز شد. شعارهای اصلی معترضان "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران"، "ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد" و "نترسید نترسید، ما همه باهم هستیم" بودند.
 
معترضین علیه خامنه‌ای و دیگر سران حکومت نیز شعار داده‌اند. برخی کاربران در شبکه‌های مجازی، وضعیت نابسامان اقتصادی و صدور احکام اعدام برای معترضان آبان ۹۸ را انگیزه اصلی این تجمع و تظاهرات اعلام کرده‌اند.
 
نیروی انتظامی برای پراکندن معترضان گاز اشک آور به‌سمت آنها شلیک کرده است. جو امنیتی در بسیاری از کلان‌شهرهای شهرهای ایران حاکم شده است.
 
سرهنگ محمد عزیزی، فرمانده انتظامی بهبهان، روز جمعه در گفت و گو با ایرنا تظاهرات در این شهر  را به "فراخوان تعداد کمی از مردم"  نسبت داد که "برای اعتراض به وضعیت اقتصادی در ساعت ۲۱ پنجشنبه در میدان بانک ملی این شهرستان تجمع کردند."
 
او مدعی شد که ابتدا پلیس قصد داشته "با مذاکره این افراد را متفرق کند اما آنها نه تنها متفرق نشدند بلکه اقدام به سردادن شعارهای هنجارشکنانه کردند به همین دلیل پلیس هم با صلابت اقدام به متفرق کردن آنها نمود."
 
عزیزی در باره "صلابت" پلیس توضیح بیشتری نداده و افزوده است: «خوشبختانه با تدابیر انجام شده هیچگونه خسارات مالی و جانی در این تجمع به وجود نیامد و افراد تجمع کننده هم به منازلشان هدایت شدند."
 
خبرگزاری‌های رسمی از جمله خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران از دستگیری شماری از معترضان خبر داده‌اند.
 
فرمانده پلیس بهبهان در ادامه تظاهرات در بهبهان را به "افراد و گروههای معاند" نسبت داده که "در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند و به طور حتم می خواهند با تحریک احساسات مردم در جامعه تنش ایجاد کنند".
 
وضعیت اقتصادی کشور به دلیل شیوع کرونا وخیم شده است. تحریم‌های سخت ایالات متحده آمریکا به ویژه تحریم‌های بانکی و نفتی اقتصاد ایران را با رکودی بی‌سابقه مواجه کرده است. هر دلار یک روز پیش از آغاز این اعتراضات به ۲۴ هزار تومان رسید. از سوی دیگر صدرو احکام اعدام علیه معترضین آبان و دستگیری برخی خانواده قربانیان آبان ۹۸ از جمله خانوداه پویا بختیاری، اعتراض بازنشستگان و دستگیری کارگران هفت تپه همه نشانه‌هایی از نارضایتی گسترده در ایران داشتند. در چند روز اخیر کاربران فضای مجازی بی‌پروا از اعمال حکومت و از عدم مدیریت بحران کرونا انتقاد می‌کردند.
 
ظاهراَ شبکه‌های اجتماعی در سازماندهی اعتراضات نقش مهمی داشته‌اند، طوری که حکومت ایران بلافاصله با قطع و محدود کردن آن واکنش نشان داد.
 
نت بلاکس: اینترنت در خوزستان قطع شد
 
براساس گزارش "نت بلاکس"، نهاد ناظر بر ترافیک اینترنت در جهان اینترنت خوزستان به‌طور کامل قطع شده است.
 
نت‌بلاکس با انتشار نموداری نوشته است که از ساعت ۲۲ بامداد به وقت ایران دسترسی به اینترنت در خوزستان به شدت محدود شده است.
 
تسنیم: دستگیری چندین نفر در خراسان رضوی و شیراز
 
در بسیاری از کلان‌شهرهای ایران جو امنیتی حاکم شده است. برخی گزارش‌ها نیز حاکی از حضور ماموران ضدشورش در خیابان‌های تهران، شیراز، مشهد، تبریز ، ارومیه و رشت است.
 
خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه از دستگیری چندین نفر در خراسان رضوی توسط سپاه پاساسداران خبر داده است.
 
در گزارش تسنیم آمده است "سپاه امام رضا" در استان خراسان رضوی، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: «شماری از عوامل اصلی گروه‌های معاند که ضمن ارتباط با شبکه‌های ضدانقلاب با انتشار فراخوان‌هایی هواداران و مردم را به تجمع و اعتراضات خیابانی تشویق می‌کردند، شناسایی و دستگیر شدند.»
 
تسنیم نوشته است در سوابق برخی از این افراد، اقداماتی همچون جاسوسی علیه امنیت ملی، دعوت به اغتشاش و تلاش برای برهم زدن نظم عمومی از طریق فضای مجازی نیز دیده می‌شود.
 
این گونه اتهامات قبلا نیز علیه معترضان آبان ۹۸ مطرح شده است. در اعتراضات سراسری آبان ماه نیز تعداد زیادی دستگیر شدند. جمهوری اسلامی ایران با گذشت هشت ماه از این اعتراضات هنوز هم آمار واقعی کشته شدگان و دستگیرشدگان را اعلام نکرده است.
 
سپاه فجر شیراز هم از دستگیری یک تیم عملیاتی در این شهر خبر داده است. خبرگزاری ایسنا در این ارتباط  از قول سازمان اطلاعات سپاه فجر استان فارس خبر از شناسایی "تیم اقدامی سازمان تروریستی منافقان که به منظور انجام عملیات ایذایی وارد استان فارس شده بود" خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری اعضای این تیم قصد داشته است در یکی از مناطق شهر شیراز اقدام خرابکارانه انجام دهند.
 
سرهنگ پاسدار جلال یارمحمدی، معاون روابط عمومی سپاه فجر گفته است "تحرکات گروهک‌های معاند کاملا تحت رصد اطلاعاتی قرار دارد و فرآیندهای قانونی در رابطه با اعضای دستگیر شده این تیم تروریستی نیز در حال انجام است".
 
در مورد دقت و درستی این ادعاها جای تردید بسیار است. رسانه‌های حکومتی معمولا در توصیف اعتراضات و مخالفت‌ها آنها را به "گروه‌های تروریستی" و "ضدانقلاب" و "وابسته به خارج" نسبت می ‌دهند.
 
***
 
روایت شهروندان بهبهانی از اعتراض به اعدام و گرانی و .../ هلهله دست جمعی زنان به محض نزدیک شدن یک نیروی انتظامی به یک جوان معترض - نام کشته ‌های آبان ٩٨ در شعارها
 
ایران‌ وایر: ساعت ٨ شب روز پنجشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۹، مردم بهبهان مقابل ساختمان «بانک ملی» این شهر تجمع کرده و بر علیه گرانی و اعدام شعار دادند.
 
اعتراض مردم بهبهان همزمان با کارزار مجازی «#اعدام نکنید» که از روز سه ‌شنبه و در اعتراض به حکم اعدام سه معترض آبان ۱۳۹۸ در توییتر راه افتاد و به ترند جهانی تبدیل شد، شکل گرفت؛ کارزاری که هم‌چنان در فضای مجازی ادامه دارد.
 
«آریا»، یکی از شرکت کنندگان در تجمع بهبهان می ‌گوید از طریق فراخوانی که توسط یک پیامک به دستش رسیده، از جریان تجمع آگاه شده و خودش را به «چهار راه بانک ملی» که در مرکز این شهر واقع شده، رسانده است.
 
به گفته این شهروند، موضوع جالب توجهی که در جریان اعتراضات پنجشنبه شب بهبهان به چشم می‌خورد، حضور قابل توجه زنان معترض بوده است؛ زنانی که در ضلع دیگر میدان ایستاده بودند و در زاویه دید دوربین ‌ها قرار نداشتند تا تصویرشان دیده شود، اما تعدادشان به مراتب بیش از مردان حاضر در میدان بوده است: «زن‌ ها در حاشیه خیابان و در ضلع شمالی که منتهی به فلکه جوانمردی می ‌شد، ایستاده بودند. اتفاق نمادینی که افتاد، این بود که در ساعت ‌های پایانی تجمع که مردم داشتند متفرق می ‌شدند و نیروی انتظامی حاضر در چهارراه دیگر تحمل لحظات اولیه اعتراض را نداشت و به سمت جوانان معترض خیز برمی‌ داشت، به محض نزدیک شدن یک نفرشان به یک جوان معترض، زن‌ ها به شکل دسته جمعی و هماهنگ شروع می‌ کردند به "کِل" زدن و تا زمانی که فرد مسلح از جوان معترض دور نمی ‌شد، کِل زدن [هلهله کردن] را ادامه می ‌دادند. در واقع، به نوعی هشدار و زنهار می ‌دادند. این اتفاق به نظرم بسیار نادر و متفاوت می ‌آمد و اولین بار بود در جریان اعتراضات شهری چنین رفتاری دیده بودم.»
 
به گفته آریا، با این‌که ساعت ٨ شب تعدادی با فراخوان در محل تجمع کرده، اما مردم رهگذر هم به تدریج به جمعیت پیوسته بودند و ماشین‌ های عبوری نیز در کوچه‌ های اطراف، پارک و با تجمع کنندگان همراهی کردند.
 
«سارا» یکی دیگر از شرکت ‌کنندگان در تجمع می‌ گوید، مطالبات مردم بر خلاف ادعای فرمانده نیروی انتظامی بهبهان، صرفاً اقتصادی نبود، بلکه بعد از کشته شدن جوانانی که در خیابان ‌های بهبهان به گلوله بسته شدند، خشم عجیبی در فضای سراسری این شهر موج می ‌زند.
 
اشاره او به اعتراضات آبان ۱۳۹۸ است که پس از گران شدن ناگهانی بنزین در شهرهای مختلف آغاز و تا چند روز ادامه یافتند. نام بهبهان در اعتراضات آبان ماه نیز مطرح شد و عده ‌ای از معترضان این شهر در جریان سرکوب اعتراضات توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.
 
بنابر گزارش «رویترز»، در اعتراضات آبان ماه سال گذشته ١۵۰۰ نفر توسط نیروهای امنیتی کشته شدند. مردم شب گذشته نام کشته ‌های آبان را هم در شعارهایشان می ‌آوردند.
 
سارا می‌ گوید: «از جمله شعارهایی که مردم می‌ دادند، تکرار نام کشته شدگان آبان ‌ماه بود. می‌گفتند "دشتی روحت شاد" که یادآوری یاد و خاطره "مهرداد دشتی ‌نیا" و "محمود دشتی ‌نیا" را زنده می ‌کرد؛ ٢ برادری که در جریان اعتراضات آبان‌ ماه در بهبهان کشته شدند.»
 
«ایرانی می ‌میرد، ذلت نمی ‌پذیرد»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «حکومت آخوندی، نمی‌ خوایم، نمی ‌خوایم»، «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه»، «بسیجی حیا کن، مملکتو رها کن» و «مرگ بر دیکتاتور» از دیگر شعارهایی بوده که توسط مردم معترض بهبهان سرداده شده است.
 
آریا معتقد است انگیزه ‌های مردم از شرکت در اعتراضات شب گذشته بهبهان متفاوت بوده است: «انگیزه‌ ها متفاوت بودند؛ یک دسته جوان‌ ترها که عموماً در گروه سنی ۱۸ تا ۲۰ سال قرار داشتند، در اعتراض به صدور حکم اعدام برای ٢٣ تن از بازداشت شدگان آبان ماه به خیابان آمده بودند. البته افزایش روزافزون گرانی عامل اصلی نارضایتی است که کمر مردم این شهرستان را که عمدتاً خرده ‌فروش هستند و کسب و کار محدود و کم‌ رونق دارند، شکسته است. حتی بین معترضان، کسانی بودند که در مورد قرارداد بین ایران و چین عصبانی هستند.»
 
او می‌ گوید، مردم محلی می ‌گویند نیروی انتظامی تا پیش از ساعت ۱۱ شب رفتار ملایم‌ تری با مردم داشت و هرچه به نیمه شب نزدیک ‌تر می ‌شد، برخوردها شکل خشونت ‌آمیزی به خود می‌ گرفتند.
 
به گفته این شهروند، حد فاصل بین چهار راه بانک ملی و فلکه جوانمردی تبدیل به صحنه جنگ و فرار و گریز مردم شده بود و نیروهایی گارد ویژه که بیش از آبان ماه سال پیش مراقب مردم دوربین بدست بودند، با گاز اشک ‌آور در نهایت مردم را حوالی نیمه شب به خانه ‌هایشان فرستادند.
 
آریا که در محل حضور داشته است، به «ایران‌ وایر» می‌ گوید: «بعد از تمام شدن تجمع، چند زباله جمع کنی که این روزها در سطح شهر اقدام به گردآوری ته مانده غذا یا بطری ‌های آب می‌ کنند، با کیسه ‌هایی که دور گردن‌ شان انداخته بودند، اقدام به جمع ‌آوری زباله ‌های باقی‌مانده از تجمع کردند؛ صحنه ‌‌ای که درد داشت و نشانه برحق بودن مردمی بود که نگران یک لقمه نان اند.»
 
به گفته آریا، مردم بهبهان از فشارهای اقتصادی به ستوه آمده‌‌ اند. او در حاشیه تجمع از پیرمردی که علیرغم کهولت سن در تجمع حضور داشته، در مورد انگیزه‌‌ اش برای شرکت در اعتراض پرسیده است: «پیرمرد می ‌گفت، ماه گذشته یک مرغ ٢ کیلویی خریدم ۲۰ هزار تومان و هفته پیش همان مرغ را خریدم ۴۰ هزار تومان. می ‌گفت دست ‌فروش است و حوالی فلکه بید بلند، بساط سبزی کوهی و حصیر پهن می‌کند. از من پرسید، از کجا باید مخارج خانواده ‌‌ام را تأمین کنم؟ فقر دارد ریشه مردم را می‌ سوزاند. این ‌ها که می ‌گویند آدم‌ های توی خیابان فریب خورده و دشمن هستند، مطمئن باشید سفره‌ هایشان خالی نیست و غم نان زن و بچه ‌هایشان را ندارند.»
 
به گفته این شهروند اهل بهبهان، مردم معترض کم ‌ترین حرکت خشونت آمیزی از خودشان نشان ندادند: «مردم تمام مدت با شعارهایشان دست می‌ زدند و حتی یک سنگ ‌ریزه هم از سوی معترضان به سمت مأموران پرتاب نشد. در نقطه مقابل هم باید بگویم تا یک ساعت بعد از شروع اعتراض، نیروی انتظامی سعی می‌ کرد با ملایمت بیشتری نسبت به اعتراضات آبان، مردم را متوقف کند. اما زمانی که نتوانستند آن ‌ها را به خانه هایشان برگردانند، از ساعت ۱۰ شب به طور پیاپی اقدام به شلیک تیر هوایی و گاز اشک ‌آور کردند.»
 
سرهنگ «محمد عزیزی»، فرمانده انتظامی بهبهان در مورد اتفاقات شب گذشته این شهرستان به سایت رکنا گفت که برای این تجمع فراخوانی اعلام شده بود و تعداد کمی مردم برای اعتراض به وضعیت اقتصادی، ساعت ۹ شب در این میدان جمع شدند که پلیس «با صلابت» اقدام به متفرق کردن آن ‌ها کرد.
 
او در ادامه توضیح داد که هیچ خسارت مالی و جانی در این تجمع به وجود نیامد و افراد تجمع کننده به سمت منازل‌ خود هدایت شدند.
 
یکی دیگر از اهالی بهبهان به «ایران ‌وایر» می ‌گوید نیمه شب گذشته یکی از وابستگانش به علت مداخله در جریان تجمع دستگیر شده است: «نیروی انتظامی بعد از متفرق کردن افراد معترض، با ردیابی مسیر فراخوان داده شده و ساعت ٣ نیمه شب، اقدام به دستگیری کسانی کردند که برای این تجمع اطلاعیه داده بودند.»
 
او که مایل به ذکر نامش نیست، می‌ گوید پلیس‌ های امنیتی تا نیمه‌ های شب منازل کشته شدگان آبان‌ ماه سال قبل را تحت نظر داشتند و جلوی در خانه‌ های آن ‌ها سرباز گماشته بودند و به محض کوچک ‌ترین رفت و آمدی، با نشان دادن خودشان، به اهالی خانه تذکر می ‌دادند.
 
روز گذشته و در جریان اعتراضات، «فرزانه انصاری ‌فر»، خواهر «فرزاد انصاری ‌فر»، از کشته شدگان آبان‌ ماه سال پیش شهرستان بهبهان به جرم حضور در خیابان و صرفاً به این دلیل که تماشاچی ماجرای اعتراض بود، دستگیر و به اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شد.
 
فرزاد جوان ۲۸ ساله و کاشی ‌کاری بود که ظهر روز بیست و پنجم آبان، نبش کوچه نوریان مورد اصابت گلوله کلاشنیکف قرار گرفت و کشته شد.
 
پدرش، «امین انصاری ‌فر»، از جان به در بردگان عملیات «کربلای ۴» و جانباز است و زخم ‌های زیادی از انفجار اصابت خمپاره بر تنش به یادگار دارد.
 
یکی از همسایگان خانواده انصاری ‌فر به «ایران ‌وایر» می‌ گوید: «فرزانه هنوز با غم و رنج از دست دادن برادرش کنار نیامده است. او کماکان در بازداشتگاهی در بهبهان نگهد‌اری می ‌شود و احتمالاً برای رسیدگی به پرونده‌‌ ای که برایش تشکیل خواهد شد، به زندانی در اهواز منتقل خواهد شد.»
 
او اضافه می ‌کند: «پدر فرزانه جانباز و همسر خواهرش پلیس است. این خانواده با مرگ فرزند بزرگ ‌شان، از چند جهت تحت فشار هستند. در طول چند هفته گذشته مدام از سوی نهادهای مسئول به فرزانه تذکر می ‌دادند که در مورد مرگ برادرش واکنش نشان ندهد و چیزی ننویسد یا در جریان تجمعات شرکت نکند.»
 
بعد از این اتفاق بود که اینترنت «همراه اول» و «ایرانسل» در بهبهان قطع شد و مدتی بعد فرماندهی نیروی انتظامی این شهرستان اقدام به انتشار یک اطلاعیه با این مضمون کرد:
 
«همو‌طنان عزیز! برخی افراد و گروه‌ های معاند سعی می‌ نمایند در شرایط حساس کشور با تحریک احساسات افراد و ترغیب آنان به منظور ایجاد تنش، اقداماتی مانند تجمعات غیرقانونی را شکل دهند که این فراخوان ‌ها نتیجه ‌‌ای جز خوشحالی دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارد. ضمن هوشیاری و جلوگیری از هرگونه تجمعی که می ‌تواند مستمسکی برای حرکت ضد انقلاب شود، نیروی انتظامی بر اساس وظیفه ذاتی و قانونی خود، با این تحرکات مذبوحانه به طور قاطع برخورد خواهد کرد و انتظار می ‌رود مردم عزیز با هوشیاری و درایت ضمن طرد عناصر فرصت ‌طلب و خودفروخته در برقراری نظم و آرامش عمومی شهر و دیارمان، پلیس خدمتگزار خود را یاری نمایند.»
 
با این که فرمانده نیروی انتظامی به رسانه ‌ها گفته که در حال حاضر نظم و امنیت در سراسر شهرستان بهبهان حاکم است، اما آریا، از اهالی بهبهان به «ایران‌ وایر» می‌ گوید، تعداد پلیس‌ های حاضر در سطح خیابان و حتی کوچه ‌های پرت و دور افتاده برای کنترل اوضاع و سربازانی که جا به جا، چهارسوی شهر گماشته شده ‌‌اند، قابل توجه است.
 
***
 
بازداشت ده‌ ها نفر در تجمع‌ های اعتراضی تبریز، ارومیه و زنجان
 
ایران وایر: طبق گزارش‌ های ارسال ‌شده از سوی شهروند خبرنگاران «ایران ‌وایر»، امروز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹ حداقل ۱۰ نفر از تجمع ‌کنندگان مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در شهر تبریز بازداشت ‌شده ‌اند.
 
«رحیم ساسانیان»، «حکیمه احمدی»، «سعدالله ساسانیان» و «یاسمین ظفری» از بازداشت ‌شدگان تجمع امروز تبریز بوده ‌اند.
 
این تجمع پس از فراخوانی در شبکه‌ های اجتماعی در حمایت از جمهوری آذربایجان در تنش اخیر میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان برگزار شد. درگیری مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در چند روز گذشته چندین کشته و زخمی در میان نیروهای نظامی دو کشور بجای گذاشته است. 
 
این دو جمهوری سابق شوروی سال ‌ها است که بر سر منطقه «قره ‌باغ» مناقشه مرزی دارند. این ‌بار حملات نظامی دو کشور در منطقه «تاووش» و ۳۰۰ کیلومتری منطقه قره‌ باغ رخ داده است.
 
ترکیه به صورت علنی در این درگیری از جمهوری آذربایجان حمایت کرده است. فعالان ترک ایران اما معتقدند موضع دولت ایران هم‌چون روسیه، به حمایت از ارمنستان نزدیک است و به همین خاطر در شهرهای ترک‌نشین ایران تجمع اعتراضی برگزار شده است.
 
ظهر امروز «رسول رضوی»، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان تبریز، بازداشت ‌شده است. «سالار طاهر افشار» نیز در تماس کوتاهی که با خانواده خود داشته، از بازداشت توسط نیروهای امنیتی پس از احضار به اداره اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان ارومیه و انتقال به زندان مرکزی این شهر خبر داده است.
 
طبق گزارش‌ ها ارسال ‌شده از سوی شهروندخبرنگاران «ایران ‌وایر» در زنجان نیز امروز عصر دو نفر از شهروندان که مشغول فیلم‌برداری از تجمع اعتراضی مردم بوده‌اند، بازداشت ‌شده‌اند.
 
تجمع‌ های پراکنده ‌ای نیز در تهران، اردبیل، نقده و مراغه گزارش‌ شده است.