کاهش ۸.۲ میلیون بشکه ای استخراج روزانۀ نفت اوپک در ماه ژوئن نسبت به ماه آوریل امسال/ نیاز جهانی روزانۀ ۲۳.۸ میلیون بشکه ای به نفت اوپک در سال جاری

OPEC  رادیو فردا: سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، در گزارش ماهانه جدید خود که پنجشنبه‌ ۲۶ تیرماه منتشر شد، می‌ گوید تولید روزانه نفت این مجموعه در ماه ژوئن نسبت به ماه مه حدود ۱.۹ میلیون بشکه و نسبت به ماه آوریل بیش از ۸.۲ میلیون بشکه کاهش یافته است.
 
اوپک و کشورهای هم پیمان به رهبری روسیه توافق کرده‌ اند در فاصله ماه های مه تا ژوئیه تولید خود روزانه خود را ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهند که ۶ میلیون بشکه آن سهم اعضای اوپک است. البته ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق یاد شده مستثنی شده ‌اند، اما هر ٣ کشور طی ماه های گذشته با افت چشمگیر تولید نفت مواجه شده ‌اند.
 
اوپک می‌ گوید میزان پایبند‌ی ۱۰ عضو متعهد اوپک به توافق یاد شده در ماه ژوئن بالای ۱۰۰ درصد بوده، خصوصاً اینکه عربستان، امارات و کویت بسیار بیشتر از آنچه متعهد شده بودند، کاهش تولید داشته ‌اند.
 
با اینحال، تولید روزانه نفت ایران از ماه آوریل تا ماه گذشته ۲۶ هزار بشکه و تولید ونزوئلا ۲۸۶ هزار بشکه افت کرده است.
 
تولید روزانه نفت لیبی نیز به خاطر جنگ داخلی به شدت افت کرده و از ۱.۸ میلیون بشکه در ٣ ماه ابتدایی سال جاری میلادی به حدود ۹۰ هزار بشکه در ماه گذشته سقوط کرده است.
 
تولید مجموعه اوپک در ماه گذشته به ۲۲ میلیون و ۲۷۱ هزار بشکه در روز رسیده است.
 
از ماه مه تا ژوئیه، اعضای اوپک متعهد به کاهش ۲۳ درصدی تولید نفت هستند، اما از ماه آینده میلادی، میزان کاهش تولید آنها ۱۸ درصد خواهد بود و انتظار می ‌رود تولید اعضای اوپک مقداری افزایش یابد.
 
سازمان کشورهای صادرکننده نفت می ‌گوید برای سال جاری نیاز جهانی به نفت اوپک روزانه ۲۳.۸ میلیون بشکه خواهد بود که ۵.۶ میلیون بشکه کمتر از پارسال است.
 
شیوع کرونا در جهان به شدت تقاضای جهانی نفت را کاهش داده و انتظار می ‌رود مصرف جهانی نفت در سال جاری میلادی بطور متوسط ۸ میلیون بشکه کمتر از پارسال باشد.
 
در ماه آوریل قیمت نفت شاخص برنت به حدود ۱۸ دلار سقوط کرد، اما با توافق کاهش تولید نفت، قیمت نفت برنت هم اکنون به ۴۳ دلار رسیده است.
 
قیمت نفت در سال گذشته میلادی بالای ۶۴ دلار بود.
 
اوپک در گزارش ماهانه خود به قیمت نفت سنگین ایران نیز اشاره کرده و می ‌نویسد قیمت هر بشکه نفت جمهوری اسلامی در ماه آوریل ۱۷ دلار و در ماه مه حدود ۲۳ دلار بود، اما ماه گذشته به بالای ۳۶ دلار رسید.
 
تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی یک میلیون و ۹۴۷ هزار بشکه بوده که نصف دوران قبل از تحریم ها است.
 
مصرف داخلی نفت ایران نیز حدود ۱.۷ میلیون بشکه است و کشور روزانه حدود ۲۵۰ هزار بشکه نفت اضافی برای صادرات تولید می‌کند.
 
قبل از تحریم‌ ها ایران روزانه ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام و ۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی صادر می‌کرد.
 
آمارهای شرکت اطلاعات کالا، کپلر، که در اختیار رادیو فردا قرار گرفته، نشان می ‌دهد کل صادرات نفت و میعانات گازی ایران در ٣ ماهه دوم سال جاری میلادی به ۱۸۷ هزار بشکه در روز سقوط کرده است.
 
منابع: اوپک، کپلر، رادیو فردا. ف.ق