موج دوم کرونا از نیمه دوم خرداد به بعد خیلی سنگین تر از موج اول/ کمبود تخت‌ های ویژۀ بستری و نیروی کادر - انجام ۲۹۸۹۸۵ تست ویروس کرونای ٢٠١٩ تاکنون

corona tehran1 معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران با بیان اینکه موج دوم کرونا از موج اول خیلی سنگین تر است، گفت: دستگاه هایی که در روزهای اول تمام قد آمده بودند وسط، این بار هم بیایند و از نظر نیرو و توان کمک برسانند، چون کادر درمان واقعاً در مضیقه هستند.
 
به گزارش ایسنا، رضا جلیلی خشنود دربارۀ محدودیت های اعمال شده در تهران، گفت: فعلاً بناست که این محدودیت ها یک هفته ادامه پیدا کند و اگر در جلسات بعدی نتایج به خوبی پیشرفت کنند، شاید قرنطینه چند روز یا چند هفته بعد ادامه پیدا کند تا بتوانیم این موج دوم را کنترل کنیم.
 
وی با بیان اینکه موج دومی که آمده، خیلی سنگین است، افزود: در بیمارستان شهدای تجریش ۱۷۲ نفر از نیروهای خودمان درگیر شدند و خود بنده و معاونت ها هم درگیر شدند. من خودم بستری هستم و ریه ام ۴۰ درصد درگیر شده است. معاونت درمان و بهداشت بیمارستان هم بستری هستند.
 
خشنود با بیان اینکه موج دوم کرونا موج سنگینی است، گفت: امیداریم با کمک مردم و رعایت کردن از این موج هم عبور کنیم.
 
معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران درباره پرشدن تخت های بیمارستانی نیز اظهار کرد: ما با دو مشکل کمبود تخت بستری و کمبود کادر درمان مواجه هستیم. کادر درمان ما اکثراً آلوده می شوند یا اینکه اقوام درجه یکشان مبتلا می‌شوند که مجبورند از آنها مراقبت کنند.
 
کمبود تخت ‌های ویژه بستری و نیروی کادر:
 
وی افزود: کمبود تخت های ویژه، تخت های بستری و کمبود نیروی کادر داریم که با قول و مساعدت وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه امیدواریم بتوانیم حداقل به صورت موقت هم که شده نیرو جذب کنیم و به خدمت ادامه دهیم.
 
خشنود در مورد همراهی دستگاه های مختلف در مقابله با کرونا نیز گفت: واقعیت امر این است که همۀ دستگاه ها تا حدی که توانستند پای کار بودند، البته انتظار ما خیلی بیشتر است. این موج دوم از موج اول خیلی سنگین تر بود. بیماران بدحال و فوتی ما بیشتر است و به نوعی سیلی که از موج دوم می خوریم، شدیدتر است. امیدواریم دستگاه هایی که در روزهای اول تمام قد آمده بودند وسط، این بار هم بیایند و از نظر نیرو و توان کمک برسانند، چون کادر درمان واقعا در مضیقه هستند.
 
معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران که در یک گفتگوی زنده رادیویی صحبت می ‌کرد، درباره اینکه موج دوم کرونا از چه زمانی آغاز شده است، گفت: تقریباً از نیمه دوم خرداد با افزایش در میزان ابتلا و چند روز بعد میزان بالایی از مرگ و میر روبرو شدیم که نشان داد موج دوم، موج سنگینی است.
 
وی در مورد دورکاری ها در تهران نیز گفت: ما از مدتی قبل دورکاری را درخواست کرده بودیم. همچنین خواستیم که افراد پرخطر هم از مراکز کاری دور نگه داشته شوند و تا جایی که ممکن است ساعت کاری کوتاه شود که خوشبختانه با تمام این ها موافقت شده است.
 
***
 
۱۸۳ جانباختۀ کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/ وخامت وضعیت ۳۵۰۹ بیمار کرونایی - انجام ۲۹۸۹۸۵ تست ویروس کرونای ٢٠١٩ تاکنون
 
خبرگزاری مهر: سخنگوی وزارت بهداشت، آمار فوتی ‌های کرونا در ۲۴ ساعت گذشته را ۱۸۳ نفر اعلام کرد.
 
به گزارش خبرنگار مهر، سیما سادات لاری، بعد از ظهر جمعه در ارتباط تلویزیونی، به ارائه تازه ‌ترین آمار کرونا در کشور پرداخت.
 
وی با اشاره به شناسایی ۲۳۷۹ مورد جدید کرونا، مجموع افراد مبتلا در کشورمان تا ظهر جمعه ۲۷ تیر ۹۹ را ۲۶۹ هزار و ۴۴۰ نفر اعلام کرد.
 
سخنگوی وزارت بهداشت، با اشاره به ۱۸۳ مورد جدید فوتی در شبانه روز گذشته، گفت: تاکنون ۱۳ هزار و ۷۹۱ نفر از افراد مبتلا، جان خود را از دست داده‌ اند.
 
وی افزود: از مجموع افراد مبتلا، ۲۳۲ هزار و ۸۷۳ نفر بهبود یافته‌ اند.
 
لاری گفت: در حال حاضر، ۳۵۰۹ نفر از بیماران کرونا در وضعیت شدید و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.
 
وی افزود: تاکنون بالغ بر ۲ میلیون و ۹۸ هزار و ۹۸۵ مورد تست تشخیصی کرونا در آزمایشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت انجام شده است.