از آغاز شیوع کرونا، دزدی دریایی در آسیا دو برابر شده است

Dozdane Daryaie

«بنا بر یک گزارش جدید، دو برابر شدن موارد دزدی دریایی در آسیا موجب "نگرانی عمیق" شده است.»
 
در حالی که در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۹ دزدی دریایی در آبهای این قاره ۲۵ مورد بود، در ۶ ماه اول سال جاری میلادی ۵۰ دزدی دریایی در منطقه اتفاق افتاده.
 
بین ماه های ژانویه تا ژوئن، در تنگه سنگاپور که یکی از شلوغ ترین مسیرهای کشتیرانی تجاری است، ۱۶ فقره دزدی دریایی اتفاق افتاده.
 
افزایش موارد دزدی دریایی به اشاعه ویروس کرونا ارتباط داده شده است.
 
این گزارش شش ماهه را "پیمان همکاری منطقه ای برای مبارزه با دزدی دریایی و سرقت های مسلحانه از کشتی ها" منتشر کرده است.
 
در این گزارش همچنین گفته شده که این نوع حملات در بنگلادش، هند، اندونزی، فیلیپین، ویتنام و دریای جنوب چین نیز افزایش یافته.
 
در صورتی که این حملات در خارج حوزه قضایی هر کشوری اتفاق بیافتد، دزدی دریایی محسوب می شود. سایر عملیات سرقت مسلحانه به شمار می‌روند.
 
ماسافومی کارکوی، مدیر اجرایی پیمان همکاری منطقه ای برای مبارزه با دزدی دریایی و سرقت های مسلحانه از کشتی ها، می گوید افزایش این موارد موجب نگرانی است.
 
"در صورتی که با جرایم کوچک برخورد نشود، ممکن است مجرمان جسورتر شده و به کارهای جدی تری دست بزنند."
 
براندن پرینز، محقق دزدی دریایی در دانشگاه تنسی-ناکسویل، می گوید بسیاری از دزدی های دریایی و سرقت های مسلحانه در آسیا ناشی از فرصت طلبی است.
 
"(بعضی مواقع) دزدان دریایی ماهیگیران محلی هستند که دزدی دریایی را راهی برای افزایش درآمدشان می بینند. در سایر نقاط آسیا، بسیاری از جوانان بدون کار هستند که در جستجوی کار به باتام (در اندونزی) یا سایر جاها رفته اند.
 
"دزدی دریاییِ فرصت طلبانه، درست مانند سرقت مسلحانه در خشکی است- اگر شما چیز باارزشی ببینید ممکن است به فکر برداشتن آن بیافتید.
 
"ما شاهد این گونه اتفاقات هستیم، جایی که سه تا هشت نفر که سوار یک قایق کوچکند ومعمولا چاقو یا سلاح دیگری با خود دارند برای دزدیدن چیزی وارد یک کشتی بزرگتر می شوند و بعد به سرعت از کشتی خارج می شوند."
 
از اشیایی که برای سرقت مورد توجهند می توان از آهن قراضه، قطعات موتور و تجهیزات مخابراتی از اتاق فرمان کشتی و وسایل شخصی متعلق به خدمه کشتی برای فروش مجدد در بازار سیاه، نام برد.
 
«ترس از آینده»
آقای پرینز، می گوید اپیدمی جهانی ویروس کرونا ممکن است باعث ترغیب عده بیشتری برای ارتکاب عملیات جنایتکارانه در دریا شود.
 
"نگرانی من همیشه از این بوده که کووید-۱۹ تجارت جهانی را کاهش داده و در نتیجه موجب کاهش رشد اقتصادی، افزایش فقر و بیکاری شده و (بعد از آن) به دزدی دریایی بیشتری منجر شود.
 
"مسلماً این نگرانی وجود دارد که با کاهش تجارت، تعداد ملوان های کشتی ها هم کمتر شده (و در نتیجه) برای تحت نظرداشتن دزدهای دریایی یا سرقت های مسلحانه بالقوه، خدمه کمتری خواهد بود."
 
آدم دزدی در آسیا اتفاق می افتد گر چه موارد نادری است. در گزارش مورد بحث جزئیات حادثه ای که ماه ژانویه گذشته در نزدیکی ساحل لاهاد داتو، در مالزی اتفاق افتاد، شرح داده شده.
 
پنج نفر از خدمه یک کشتی ماهیگیری که ربوده شده بودند هنوز در اسارت به سر می برند.
حملات خشونت آمیز در سطح جهان افزایش یافته.
 
دفتر دریانوردی بین المللی اعلام کرده که از ماه ژانویه جمعاً ۷۷ ملوان با هدف باجگیری به گروگان گرفته شده یا ربوده شده اند.
 
دفتر دریانوردی بین المللی به خصوص از خلیج گینه در نزدیکی ساحل غرب آفریقا نام برده. بیش از ۹۰ درصد کل آدم ربایی دریایی جهان در این منطقه اتفاق افتاده است.
 
منبع: بی‌‌بی‌سی فارسی